czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Archidiakońska 1: W końcu uda się wyremontować kamienicę?

Dodano: 17 lutego 2016, 20:38

Najpóźniej jutro właściciel kamienicy przy ul. Archidiakońskiej 1 ma dostać od służb konserwatorskich zielone światło na remont budynku. Byłby to koniec kilkunastoletniego „serialu” związanego z zabytkiem. Wiosną mają rozpocząć się prace budowlane

Z planów inwestora wynika, że na piętrach kamienicy mają powstać apartamenty. Parter powinien być przeznaczony na działalność gastronomiczną. Właściciel budynku, prywatna spółka, przedstawił już swoją koncepcję służbom konserwatorskim. Projekt podzielił na dwa etapy. Pierwszy obejmuje remont istniejącego gmachu. Drugi budowę nowej oficyny.

– Najpóźniej w czwartek wydamy pozwolenie konserwatorskie, dotyczące pierwszego etapu prac – zapowiada Dariusz Kopciowski, główny specjalista Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. – Obejmują one m.in. odtworzenie elewacji oraz historycznej formy dachu. Inwestor uwzględni tu wnioski z przeprowadzonych wcześniej badań.

Na obecną kamienicę przy Archidiakońskiej 1 składały się przed laty dwa budynki. W związku z tym były też dwie bramy. Inwestor ma je odtworzyć.

Druga część projektu dotyczy budowy nowej oficyny. Inwestor już kilka lat temu zwrócił się do resortu kultury z wnioskiem o wykreślenie starej z rejestru zabytków. Z dawnej oficyny zostały bowiem tylko resztki murów. Obiekt został wykreślony, po czym całkowicie się zawalił. Właściciel kamienicy zamierza teraz postawić nową oficynę, ze sporą ilością przeszkleń. Byłaby ona widoczna od strony skarpy.

– Działamy w ramach pomnika historii, dlatego też temat nowej oficyny przedstawimy Wojewódzkiej Radzie Ochrony Zabytków – zapowiada Kopciowski. – Dojdzie do tego na przełomie lutego i marca. Jeśli będą jakieś uwagi, to inwestor będzie mógł szybko nanieść poprawki. Nie chcemy opóźniać realizacji projektu.

Ewentualne opóźnienia w uzyskaniu zgody na budowę oficyny, nie powinny wstrzymać remontu samej kamienicy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prace powinny się rozpocząć na wiosnę.

Adres z XVI wieku

Historia kamienicy przy ul. Archidiakońskiej 1 sięga początków XVI w. Budynek wielokrotnie zmieniał właścicieli. W połowie XVII w. kamienica trafiła w ręce złotnika Pawła Szpakowskiego i od tego czasu nazywana była czasem kamienicą „Szpakowską”. Pod koniec XVIII stulecia gmach podzielono na dwa odrębne budynki, by w połowie XIX w. ponownie je scalić. Kolejne dekady mijały pod znakiem zmian właścicielskich. W ostatnich latach kamienica popadała w ruinę. W 2003r. gmach strawił pożar. Pięć lat później przeprowadzono tam prace zabezpieczające.

Czytaj więcej o: Lublin Stare Miasto Archidiakońska
823
do cf34
Gość
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

823
823 (18 lutego 2016 o 13:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Rynny to są przy okapach, to co widać to są rury spustowe.

A te końcówki, takie wygięte nad sama ziemią to się nazywają "rzygacze".

Nie to ze się wymądrzam ale tak to się fachowo nazywa.

sam żeś rura...

Rozwiń
do cf34
do cf34 (18 lutego 2016 o 08:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

CF34 Jeśli komentujesz to sprawdź w encyklopedii :

Rzygacze to dekoracyjne, ozdobne wystające daleko poza lico budynku zakończenia rynny dachowej z którego deszczówka ma swobodny odpływ bez stosowania pionowych rur odpływowych.

Rzygacze w Lublinie możesz zobaczyć na budynku Apteki Bramowej  u zbiegu ul. Bramowej i Olejnej tylko podnieś głowę i popatrz w kierunku dachu ( tam nie zobaczysz piwa )

Rozwiń
Gość
Gość (18 lutego 2016 o 02:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miasto Lublin winno sprzedać tę kamienicę za friko. Tak jak sepleniącemu Januśkowi. Kupujący wyremontuje kamienicę a Miasto da za friko lokale mieszkalne lokatorom dotychczas tam zamieszkującym. Tylko co taka transakcja ma wspólnego z ekonomią. Gość dostanie prezent a mieszkańcy zabulą za wsio. Przy takiej władzy jak w Lublinie . CVhłonnej na gadki szmatki jak :" mam delegacje z zagranicy i chcę Ich godnie przyjmować w swoim domu". I delegacji nie było a zgarnięcie nieruchomości Gminy było i nie zostało dotychczas rozliczone - ile to mieszkańcy zebrali się na prezent dla cwaniaka i Jego mecenasów. Nasi prasa tylko umie liczyć jak Kuria kupi działkę i ile Lublin "stracił". Ile za działkę pod uczelnię zapłacił O. Rydzyk ale milczy jak PRL zabrał za darmo naszym dziadkom ziemię pod budowę UMCS, AM czy WSR itp. Tamto było koszerne a teraz jest trefne. 60% kamienic ( tych rozwalonych ) na Starym Mieście to własność Żydów. Tylko dlaczego nie chcą odzyskać tych nieruchomości? Bo czekają kiedy Gmina Lublin wyremontuje te zawaliska to wtedy znajdą się mecenasi właścicieli czy spadkobierców i szybko zabiorą wyremontowane kamienice. Wtedy nawet nie będzie można zapytać ile za to zapłacili polscy podatnicy. Jak mawiał ZulaGula: Polska to dziwny kraj". Był , jest i trzeba to zmienić.
Rozwiń
Gość
Gość (18 lutego 2016 o 02:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
po co ten remont.a i tak po nim znajdzie sie "byly wlasciciel"z NJ albo z izraela i zarzada zwrotu kamienicy wyremontowanej za nasze pieniadze.i dostanie ja.
Rozwiń
cf34
cf34 (17 lutego 2016 o 22:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ale co jak co dół rynny mógł założyć...

Rynny to są przy okapach, to co widać to są rury spustowe.

A te końcówki, takie wygięte nad sama ziemią to się nazywają "rzygacze".

Nie to ze się wymądrzam ale tak to się fachowo nazywa.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!