Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 lipca 2014 r.
11:00
Edytuj ten wpis

Archikatedra z własnym świętem. Upamiętnią "cud lubelski"

5 8 A A

W czwartek w archikatedrze lubelskiej po raz pierwszy będzie obchodzone Święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej. "Cud lubelski zdarzył się w lubelskiej świątyni 65 lat temu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Ustanawianie świąt jest kompetencją Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów - tłumaczy ks. Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie. - W listopadzie ks. arcybiskup zwrócił się z prośbą o ustanowienie święta. Kongregacja przychyliła się do prośby arcybiskupa.

Święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej będzie obchodzone 3 lipca. W tym roku po raz pierwszy. - Zostało wpisane do kalendarza liturgicznego w Polsce dla kościoła katedralnego - wyjaśnia ks. Kwiatkowski.

Nowe święto upamiętnia wydarzenia z 3 lipca 1949 r., kiedy na obrazie Matki Bożej modlący się wierni zauważyli łzy. Wieść o "cudzie lubelskim” szybko się rozeszła, a do Lublina zaczęli przybywać pielgrzymi. Równie szybko informacja dotarła do komunistycznych władz. Zaczęły się represje i prześladowania.

- Informacje dotyczące "cudu lubelskiego” pochodzą z trzech rodzajów dokumentów. To kronika, świadectwa ludzi i dokumentacja IPN - wylicza ks. Adam Lewandowski, proboszcz parafii archikatedralnej. - Są podziękowania ludzi, którzy doświadczyli łask. Świadectwa wiernych z całego świata. Są też listy od osób, które siedziały w więzieniach, były prześladowane.

Z końcem 2013 r. IPN umorzył śledztwo w sprawie funkcjonariuszy, którzy próbowali uniemożliwić wiernym gromadzenie się w lubelskiej świątyni. Jak tłumaczy Joanna Fortuna z oddziału IPN w Lublinie, stało się tak "ze względu na śmierć sprawców lub ich niewykrycie”.

Oficjalnie wydarzenie sprzed 65 lat nigdy nie zostało uznane za cud. - W tej kwestii Kościół był wielce ostrożny. Istniejące sanktuarium stworzyli ludzie - mówi ks. Lewandowski.

W prośbie arcybiskupa do Stolicy Apostolskiej znalazła się też informacja, że katedra jest miejscem licznych pielgrzymek. - Wielokrotnie jako biskup i kardynał pielgrzymował tu papież Jan Paweł II, który w 1988 r. wydał dokument zezwalający na koronację Matki Bożej Płaczącej - mówi ks. Kwiatkowski. I dodaje: Na pamiątkę wydarzeń z 3 lipca są organizowane uroczyste obchody, w których bierze udział wiele tysięcy wiernych.

Auta ominą procesję

Sporo zmian w ruchu wystąpi jutro wieczorem w centrum podczas obchodów rocznicy tzw. Cudu Lubelskiego. Ul. Królewska będzie zamknięta od godz. 19 do 22, a dodatkowo między godz. 20.30 a 22 niemożliwy będzie też przejazd fragmentem Lubartowskiej i Świętoduską.

Komunikacja miejska trafi na objazdy. Autobusy linii 1, 6 i 17 z Zamojskiej będą skręcać w Bernardyńską, następnie przez pl. Wolności, Kapucyńską, Krakowskie Przedmieście, 3 Maja i al. Solidarności dojadą do przystanku obok pl. Zamkowego, a dalej pojadą swymi zwykłymi trasami. Objazd będzie obowiązywać w obu kierunkach.

Linia 4 w kierunku Elizówki zamiast przez pl. Wolności pojedzie przez ul. 3 Maja, al. Solidarności, al. Tysiąclecia, Podzamcze i Unicką, omijając całkowicie ul. Lubartowską. Z powrotem autobus pojedzie już przez Lubartowską, ale skręci z niej w al. Solidarności i dalej w kierunku Poligonowej pojedzie przez ul. 3 Maja.
Linia 23 w obu kierunkach będzie kursować przez al. Tysiąclecia i al. Unii Lubelskiej, a linia 39 będzie jeździć przez ul. 3 Maja. Trolejbusy linii 156 i 160 jadąc z ul. Chodźki będą kursować przez Lubartowską, Ruską, al. Unii Lubelskiej i Fabryczną, a na ul. Chodźki wrócą przez al. Unii Lubelskiej, al. Tysiąclecia i ul. Lubartowską. (drs)

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 17:42
proboszcz nie smiertelny
Avatar
Borysek / 3 lipca 2014 o 10:13

Ile w tych ludziach nienawiści. Bredzą o tolerancji, a sami są od niej daleko. Tolerancja, to nie ulica jednokierunkowa. Jeżeli nie wierzysz - to co ci przeszkadza, że inni wierzą. 

Avatar
Lubelak-Stop Sektom / 2 lipca 2014 o 17:22

JESTEŚ NUDNY.

Właśnie u tego pana na zdjęciu złożyłem akt apostazji., pod koniec 2013 roku.Chrzest otrzymałem w katedrze a póżniej wyprowadziłem się z rodzicami na  Czuby.Komunia 1 na Czwartku bierzmowanie na Czubach św Rodziny.Po bierzmowaniu przestałem uczestniczyć w tym wszystkim,wiedziałem że coś jest nie tak ale nie znałem Biblii a nikt mi nie powiedział.Teraz znowu mieszkam przy Placu Zamkowym.Każdy Katolik,Prawosławny,Jehowy lub inny sekciarz ma szansę ale musi porzucić sektę i skupić się na Biblii.

Właśnie u tego pana na zdjęciu złożyłem akt apostazji., pod koniec 2013 roku.Chrzest otrzymałem w katedrze a póżniej wyprowadziłem się z rodzicami na  Czuby.Komunia 1 na Czwartku bierzmowanie na Czubach św Rodziny.Po bierzmowaniu przestałem uczestniczyć w tym wszystkim,wiedziałem że coś jest nie tak ale nie znałem Biblii a nikt mi nie powiedział.Teraz znowu mieszkam przy Placu Zamkowym.Każdy Katolik,Prawosławny,Jehowy lub inny sekciarz ma szansę ale musi porzucić sektę i skupić się na Biblii.

rozwiń
Avatar
Lubelak-Stop Sektom / 2 lipca 2014 o 17:09

JESTEŚ NUDNY.

Na katedrze jest I.H.S. w okręgu solarnym z jednym promieniem prostym drugim falistym to ma znaczenie.To starożytny przed chrześcijański symbol trójcy egipskiej Izyda,Horus,Set.

Avatar
:DDD / 2 lipca 2014 o 15:22

JESTEŚ NUDNY.

Avatar
Lubelak-Stop Sektom / 2 lipca 2014 o 15:19

Pogański ,starożytny obraz Królowej Niebios Izydy która była czczona jako biała lub czarna.Stąd Czarna Madonna.Obrazy i ikony są czarne,figury i rzeżby białe to okultyzm.Jezus i Maria nie byli murzynami ten obraz ich nie przedstawia.Drugie przykazanie brzmi:Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani rzeżby,nie będziesz im się kłaniał ani służył...itd.

Avatar
Gość / 2 lipca 2014 o 13:32

Zrobć DZIEŃ WOLNY od ROBOTY, a księZule w tym dniu do ROBOTY!

Koszty wolnego pkryje KOŚCIÓL!

Jedyne, co im się udało to ŚWIĘTA< święta, swieta...

Avatar
Gość / 2 lipca 2014 o 12:05
Watykan cudu nie uznał,a wię o obłudę tutaj chodzi! Moja mama trzy dni w kościelw przesiedziała i cudu nie widziała,a nawiedzone babcie gadały,że Ci co nie widzą łaski Boskiej nie otrzymały!
Avatar
Gość / 7 kwietnia 2016 o 17:42
proboszcz nie smiertelny
Avatar
Borysek / 3 lipca 2014 o 10:13

Ile w tych ludziach nienawiści. Bredzą o tolerancji, a sami są od niej daleko. Tolerancja, to nie ulica jednokierunkowa. Jeżeli nie wierzysz - to co ci przeszkadza, że inni wierzą. 

Avatar
Lubelak-Stop Sektom / 2 lipca 2014 o 17:22

JESTEŚ NUDNY.

Właśnie u tego pana na zdjęciu złożyłem akt apostazji., pod koniec 2013 roku.Chrzest otrzymałem w katedrze a póżniej wyprowadziłem się z rodzicami na  Czuby.Komunia 1 na Czwartku bierzmowanie na Czubach św Rodziny.Po bierzmowaniu przestałem uczestniczyć w tym wszystkim,wiedziałem że coś jest nie tak ale nie znałem Biblii a nikt mi nie powiedział.Teraz znowu mieszkam przy Placu Zamkowym.Każdy Katolik,Prawosławny,Jehowy lub inny sekciarz ma szansę ale musi porzucić sektę i skupić się na Biblii.

Właśnie u tego pana na zdjęciu złożyłem akt apostazji., pod koniec 2013 roku.Chrzest otrzymałem w katedrze a póżniej wyprowadziłem się z rodzicami na  Czuby.Komunia 1 na Czwartku bierzmowanie na Czubach św Rodziny.Po bierzmowaniu przestałem uczestniczyć w tym wszystkim,wiedziałem że coś jest nie tak ale nie znałem Biblii a nikt mi nie powiedział.Teraz znowu mieszkam przy Placu Zamkowym.Każdy Katolik,Prawosławny,Jehowy lub inny sekciarz ma szansę ale musi porzucić sektę i skupić się na Biblii.

rozwiń
Avatar
Lubelak-Stop Sektom / 2 lipca 2014 o 17:09

JESTEŚ NUDNY.

Na katedrze jest I.H.S. w okręgu solarnym z jednym promieniem prostym drugim falistym to ma znaczenie.To starożytny przed chrześcijański symbol trójcy egipskiej Izyda,Horus,Set.

Avatar
:DDD / 2 lipca 2014 o 15:22

JESTEŚ NUDNY.

Avatar
Lubelak-Stop Sektom / 2 lipca 2014 o 15:19

Pogański ,starożytny obraz Królowej Niebios Izydy która była czczona jako biała lub czarna.Stąd Czarna Madonna.Obrazy i ikony są czarne,figury i rzeżby białe to okultyzm.Jezus i Maria nie byli murzynami ten obraz ich nie przedstawia.Drugie przykazanie brzmi:Nie uczynisz sobie obrazu rytego ani rzeżby,nie będziesz im się kłaniał ani służył...itd.

Avatar
Gość / 2 lipca 2014 o 13:32

Zrobć DZIEŃ WOLNY od ROBOTY, a księZule w tym dniu do ROBOTY!

Koszty wolnego pkryje KOŚCIÓL!

Jedyne, co im się udało to ŚWIĘTA< święta, swieta...

Avatar
Gość / 2 lipca 2014 o 12:05
Watykan cudu nie uznał,a wię o obłudę tutaj chodzi! Moja mama trzy dni w kościelw przesiedziała i cudu nie widziała,a nawiedzone babcie gadały,że Ci co nie widzą łaski Boskiej nie otrzymały!
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta

Mundial 2018: Tunezja – Anglia 1:2. Wielkie męczarnie faworyta 0 0

Świetna pierwsza połowa, ale z fatalną skutecznością. A w drugiej wielkie męczarnie. Anglia ostatecznie wygrała jednak z Tunezją 2:1 po dwóch golach Harry’ego Kane’a. Ta druga padła w doliczonym czasie gry,

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją

To kino dostało wyróżnienie. Może się pochwalić frekwencją 0 0

Centrum Kultury Filmowej Stylowy zostało wyróżnione za najlepsze wyniki frekwencyjne w rozpowszechnianiu filmów europejskich i światowych. Nie pierwszy raz CKF ma się czym chwalić

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne"

Wkrótce marszałek zarobi mniej. "Będę dodatkowo przekazywał ok. 1 tys. zł na cele charytatywne" 0 8

O 545 zł brutto mniej będzie zarabiał od 1 lipca marszałek województwa lubelskiego. To efekt rządowego rozporządzenia, którego celem było zmniejszenie zarobków samorządowców o 20 proc. Ale obniżka w przypadku naszego marszałka będzie niższa niż zakładał PiS

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić

Kto może dostać mieszkanie od miasta? Wkrótce zasady mogą się zmienić 0 2

Zmienione mają być zasady przyznawania mieszkań od miasta. Ratusz chce wpuścić do kolejki po lokal osoby o nieco wyższych dochodach. Sama kolejka rządziłaby się nieco innymi prawami niż obecnie. Osoby, które samowolnie zajęły inny lokal, trafiałyby na dalsze miejsca, przez co dłużej czekałyby na klucze

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach

MKS Perła musi powalczyć o Ligę Mistrzyń w kwalifikacjach 0 0

MKS Perła Lublin nie zagra w fazie grupowej. Podopieczne Roberta Lisa do elity będą musiały przebijać się przez turniej kwalifikacyjny. Losowanie eliminacji jest zaplanowane na 27 czerwca.

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna

Skręcała w lewo, ale ją wyprzedzał. Jedna osoba ranna 0 2

Jedna osoba trafiła do szpitala po wypadku w Czemiernikach (pow. radzyński).

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy

MUNDIAL 2018. Belgia – Panama 3:0. Opór tylko do przerwy 1 0

MUNDIAL 2018 W pierwszym meczu grupy G Belgia nie bez problemów pokonała na stadionie w Soczi Panamę 3:0

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19

Ekspresówka z Lublina do Rzeszowa coraz bliżej. Podpisali umowy na kolejny odcinek S19 35 7

W poniedziałek podpisano trzy umowy na prawie 25-kilometrowy odcinek S19 Lasy Janowskie – Nisko Południe. Tym samym ekspresowe połączenie Lublina z Rzeszowem nabiera coraz bardziej realnych kształtów

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku"
20 czerwca 2018, 21:00

Miasto movie w Warsztatach Kultury: "Ucieczka z Nowego Jorku" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 20 czerwca o godz. 21 w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a) w ramach cyklu Miasto movie analogowo zobaczymy film Ucieczka z Nowego Jorku.

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą

Trudna sytuacja plantatorów. Wojewoda obwinia PSL, a PSL partię rządzącą 0 9

Będzie więcej kontroli owoców miękkich, w tym malin wjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy – zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. To reakcja na fatalną dla producentów malin sytuację na rynku i niskie ceny skupu tych owoców, które są zdecydowanie poniżej kosztów produkcji.

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca

Motor odmłodzi skład? Decyzje do końca czerwca 0 5

Kolejny sezon i kolejne rozczarowanie w Lublinie. Motor po raz czwarty z rzędu nie wywalczył awansu do upragnionej II ligi. W lecie znowu zanosi się na zmiany w klubie. Wydaje się, że najbardziej prawdopodobny jest wariant z odmłodzeniem kadry zespołu

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia]
galeria

Lublin: Oto laureaci Wielkiego Testu Języka Angielskiego [zdjęcia] 0 0

Za nami kolejna edycja Wielkiego Testu Języka Angielskiego „Challenge Accepted”.

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna
Lubelskie Ekstra

Kadrę Nawałki stać na sukces. Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Rozmowa z Nataszą Górnicką, kapitan piłkarek Górnika Łęczna, aktualnych mistrzyń Polski.

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom
zdjęcia
galeria

Policjanci i strażacy jeżdżą od miasta do miasta. Chcą pomóc swoim kolegom 7 7

Ponad 4 tysiące kilometrów, kilkuset uczestników – peleton złożony z funkcjonariuszy policji i straży pożarnej przemierza Polskę, aby pomóc rannym kolegom. W poniedziałek dotarł do Lublina, a lubelska sztafeta wyjechała w trasę do Opola Lubelskiego.

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub

Kolejny remont w klasztorze dominikanów w Lublinie. Powstanie klub 1 2

U dominikanów rozpoczął się kolejny remont – tym razem w zachodnim skrzydle klasztoru. W wyremontowanych salach ma działać od przyszłego roku klub samopomocy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!