niedziela, 18 lutego 2018 r.

Lublin

Archikatedra z własnym świętem. Upamiętnią "cud lubelski"

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 lipca 2014, 11:00

W czwartek w archikatedrze lubelskiej po raz pierwszy będzie obchodzone Święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej. "Cud lubelski zdarzył się w lubelskiej świątyni 65 lat temu

- Ustanawianie świąt jest kompetencją Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów - tłumaczy ks. Krzysztof Kwiatkowski, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie. - W listopadzie ks. arcybiskup zwrócił się z prośbą o ustanowienie święta. Kongregacja przychyliła się do prośby arcybiskupa.

Święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej będzie obchodzone 3 lipca. W tym roku po raz pierwszy. - Zostało wpisane do kalendarza liturgicznego w Polsce dla kościoła katedralnego - wyjaśnia ks. Kwiatkowski.

Nowe święto upamiętnia wydarzenia z 3 lipca 1949 r., kiedy na obrazie Matki Bożej modlący się wierni zauważyli łzy. Wieść o "cudzie lubelskim” szybko się rozeszła, a do Lublina zaczęli przybywać pielgrzymi. Równie szybko informacja dotarła do komunistycznych władz. Zaczęły się represje i prześladowania.

- Informacje dotyczące "cudu lubelskiego” pochodzą z trzech rodzajów dokumentów. To kronika, świadectwa ludzi i dokumentacja IPN - wylicza ks. Adam Lewandowski, proboszcz parafii archikatedralnej. - Są podziękowania ludzi, którzy doświadczyli łask. Świadectwa wiernych z całego świata. Są też listy od osób, które siedziały w więzieniach, były prześladowane.

Z końcem 2013 r. IPN umorzył śledztwo w sprawie funkcjonariuszy, którzy próbowali uniemożliwić wiernym gromadzenie się w lubelskiej świątyni. Jak tłumaczy Joanna Fortuna z oddziału IPN w Lublinie, stało się tak "ze względu na śmierć sprawców lub ich niewykrycie”.

Oficjalnie wydarzenie sprzed 65 lat nigdy nie zostało uznane za cud. - W tej kwestii Kościół był wielce ostrożny. Istniejące sanktuarium stworzyli ludzie - mówi ks. Lewandowski.

W prośbie arcybiskupa do Stolicy Apostolskiej znalazła się też informacja, że katedra jest miejscem licznych pielgrzymek. - Wielokrotnie jako biskup i kardynał pielgrzymował tu papież Jan Paweł II, który w 1988 r. wydał dokument zezwalający na koronację Matki Bożej Płaczącej - mówi ks. Kwiatkowski. I dodaje: Na pamiątkę wydarzeń z 3 lipca są organizowane uroczyste obchody, w których bierze udział wiele tysięcy wiernych.

Auta ominą procesję

Sporo zmian w ruchu wystąpi jutro wieczorem w centrum podczas obchodów rocznicy tzw. Cudu Lubelskiego. Ul. Królewska będzie zamknięta od godz. 19 do 22, a dodatkowo między godz. 20.30 a 22 niemożliwy będzie też przejazd fragmentem Lubartowskiej i Świętoduską.

Komunikacja miejska trafi na objazdy. Autobusy linii 1, 6 i 17 z Zamojskiej będą skręcać w Bernardyńską, następnie przez pl. Wolności, Kapucyńską, Krakowskie Przedmieście, 3 Maja i al. Solidarności dojadą do przystanku obok pl. Zamkowego, a dalej pojadą swymi zwykłymi trasami. Objazd będzie obowiązywać w obu kierunkach.

Linia 4 w kierunku Elizówki zamiast przez pl. Wolności pojedzie przez ul. 3 Maja, al. Solidarności, al. Tysiąclecia, Podzamcze i Unicką, omijając całkowicie ul. Lubartowską. Z powrotem autobus pojedzie już przez Lubartowską, ale skręci z niej w al. Solidarności i dalej w kierunku Poligonowej pojedzie przez ul. 3 Maja.
Linia 23 w obu kierunkach będzie kursować przez al. Tysiąclecia i al. Unii Lubelskiej, a linia 39 będzie jeździć przez ul. 3 Maja. Trolejbusy linii 156 i 160 jadąc z ul. Chodźki będą kursować przez Lubartowską, Ruską, al. Unii Lubelskiej i Fabryczną, a na ul. Chodźki wrócą przez al. Unii Lubelskiej, al. Tysiąclecia i ul. Lubartowską. (drs)
  Edytuj ten wpis
Gość
Borysek
Lubelak-Stop Sektom
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 kwietnia 2016 o 17:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
proboszcz nie smiertelny
Rozwiń
Borysek
Borysek (3 lipca 2014 o 10:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ile w tych ludziach nienawiści. Bredzą o tolerancji, a sami są od niej daleko. Tolerancja, to nie ulica jednokierunkowa. Jeżeli nie wierzysz - to co ci przeszkadza, że inni wierzą. 

Rozwiń
Lubelak-Stop Sektom
Lubelak-Stop Sektom (2 lipca 2014 o 17:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

JESTEŚ NUDNY.

Właśnie u tego pana na zdjęciu złożyłem akt apostazji., pod koniec 2013 roku.Chrzest otrzymałem w katedrze a póżniej wyprowadziłem się z rodzicami na  Czuby.Komunia 1 na Czwartku bierzmowanie na Czubach św Rodziny.Po bierzmowaniu przestałem uczestniczyć w tym wszystkim,wiedziałem że coś jest nie tak ale nie znałem Biblii a nikt mi nie powiedział.Teraz znowu mieszkam przy Placu Zamkowym.Każdy Katolik,Prawosławny,Jehowy lub inny sekciarz ma szansę ale musi porzucić sektę i skupić się na Biblii.

Rozwiń
Lubelak-Stop Sektom
Lubelak-Stop Sektom (2 lipca 2014 o 17:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

JESTEŚ NUDNY.

Na katedrze jest I.H.S. w okręgu solarnym z jednym promieniem prostym drugim falistym to ma znaczenie.To starożytny przed chrześcijański symbol trójcy egipskiej Izyda,Horus,Set.

Rozwiń
:DDD
:DDD (2 lipca 2014 o 15:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

JESTEŚ NUDNY.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!