wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Architektura w starej architekturze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 8 maja 2006, 20:22

Politechnika odrestauruje od lat popadający w ruinę pałac Sobieskich przy ul. Bernardyńskiej. Tak zdecydowały władze uczelni. Mimo że nadal nie wiadomo, kto jest prawowitym właścicielem budynku.

Zawirowania wokół pałacu przy ul. Bernardyńskiej ciągną się od ponad pół wieku. W 1951 roku Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie zdecydowało, że budynek należy odebrać dotychczasowym właścicielom. Prezydium powołało się na dekret z 7 kwietnia 1948 roku o wywłaszczaniu majątków zajętych na cele użyteczności publicznej w okresie wojny. Pałac przejęła Wyższa Szkoła Inżynierska, która później przekształciła się w Politechnikę Lubelską. Na Bernardyńskiej ulokował się rektorat uczelni.
Tyle że na początku lat 90. o zwrot części nieruchomości zaczął się starać jeden z mieszkańców Łodzi, którego matka była właścicielką połowy pałacu. Jego zdaniem, decyzja wywłaszczeniowa była niezgodna z dekretem. Zdanie to podzielił prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, który unieważnił wywłaszczenie. Rektor Politechniki Lubelskiej zaskarżył tę decyzję do sądu. Ten jednak oddalił skargę i w 2001 r. i ostatecznie unieważnił wywłaszczenie pałacu.
Władze PL przeniosły się do odnowionego pałacyku przy ul. Nadbystrzyckiej. A przy Bernardyńskiej zostały tylko uczelniane magazyny i kilka sal ćwiczeniowych. Teraz politechnika postanowiła to zmienić.
Na uczelni powstaje właśnie projekt kompleksowego odrestaurowania pałacu. - Nie możemy pozwolić, żeby tak wspaniały zabytek dalej popadał w ruinę - mówi Mieczysław Hasiak, kanclerz PL. - Przecież to pierwszy gmach, w jakim mieściła się nasza uczelnia. Jesteśmy jego właścicielami i czas wziąć się za remont.
- Chcemy odnowić wnętrza pałacu, naprawić dach, elewację i odtworzyć przestrzeń wokół budynku - zapowiada prof. Elżbieta Przesmycka, kierownik Katedry Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego PL. - Plan prac powinien być gotowy za kilka miesięcy. Tak, żeby prace ruszyły w przyszłym roku.
Do odnowionego budynku przeniosą się głównie studenci kierunków związanych z architekturą. - W innych miastach architektury uczy się w pięknych, zabytkowych budynkach - zauważa Hasiak. - Pora, żeby i u nas tak było. Myślimy nawet o utworzeniu całego Wydziału Architektonicznego, dla którego pałac Sobieskich byłby idealną siedzibą.

Wyjść jak Boczarski na młynie...

Budowla zwana pałacem Sobieskich powstała prawdopodobnie w 1617 r. Po Sobieskich pałac przejęli Radziwiłłowie. Od nich budynek odkupił lubelski prawnik Dominik Boczarski, który dobudował do pałacu wieżę, umieścił na niej skrzydła wiatraka i chciał uruchomić młyn. Tyle że skrzydła zamontował... poziomo. Wiatrak nie chciał działać, Boczarski zbankrutował.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!