poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

Arcybiskup Życiński spocznie w katedralnej krypcie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 lutego 2011, 09:17

Dziś o godz. 9 prezydent Lublina opuścił do połowy masztu flagę na lubelskim Ratuszu. Hejnalista ode
Dziś o godz. 9 prezydent Lublina opuścił do połowy masztu flagę na lubelskim Ratuszu. Hejnalista ode

W kurii lubelskiej rozpoczęło się spotkanie kolegium konsultorów, które ma wyłonić czasowego administratora archidiecezji. O godz. 11 w lubelskiej Archikatedrze bp Mieczysław Cisło odprawi mszę w intencji zmarłego wczoraj arcybiskupa.

Spotkanie kolegium konsultorów w kurii lubelskiej rozpoczęło się o godz. 9. - To jest teraz najważniejsze, po podjęciu decyzji ogłosimy oficjalny komunikat – mówi ksiądz Wojciech Pęcherzewski, kanclerz kurii w Lublinie.

Ksiądz Pęcherzewski potwierdza, że ciało Arcybiskupa Józefa Życińskiego spocznie w podziemiach lubelskiej archikatedry.

Najprawdopodobniej odczytano już testament zmarłego metropolity lubelskiego. To w nim duchowny powinien określić miejsce swojego pochówku. Zgodnie z prawem metropolita powinien być pochowany w podziemiach swojej katedry.

Arcybiskup Józef Życiński zmarł nagle wczoraj w Watykanie. Ks. Tomasz Adamczyk, sekretarz arcybiskupa, który pojechał razem z nim do Watykanu, w rozmowie z KAI powiedział, że 10 lutego rano abp Życiński normalnie pracował i miał kilka ważnych spotkań.

Tuż po południu zjadł obiad wraz ze współpracownikami, wtedy w ogóle nie było widać, by źle się czuł.
Później wybrał się do swego pokoju, by odpocząć.

Arcybiskup Życiński po południu miał się spotkać z lubelskimi księżmi, którzy pracują albo studiują w Rzymie. Kiedy ci przyjechali, aby zawieźć go na spotkanie, arcybiskup już nie żył.

Abp Józef Życiński wyjechał do Rzymu w ubiegłą niedzielę na sesję plenarną Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Tam wygłosił o wykorzystywaniu internetu w nauce seminaryjnej



Lublin w żałobie

Dziś o godz. 9 prezydent Lublina opuścił do połowy masztu flagę na lubelskim Ratuszu. Hejnalista odegrał hejnał.

O godz. 11 w lubelskiej Archikatedrze bp Mieczysław Cisło odprawi mszę święta w intencji zmarłego nagle arcybiskupa. Najprawdopodobniej zostanie tam też wyłożona księga kondolencyjna.

Z powodu śmierci Abp. Życińskiego w województwie lubelskim najprawdopodobniej nie będzie ogłoszona żałoba narodowa.

– Nie ma przepisów prawa, które uprawniają wojewodę do podjęcia takiej decyzji. W tym momencie analizujemy ustawy, jednak według prawa polskiego tylko Prezydent RP ma prawo, by ogłosić żałobę narodową – wyjaśnia Małgorzata Tatara, rzecznik wojewody Lubelskiego.

– Szok, kompletny szok. Niedowierzanie i wielki ból – tak nastroje na KUL po wieści o śmierci metropolity komentuje Beata Górka, rzecznik uniwersytetu. – Właściwie nie wiem, czy jesteśmy bardziej osłupiali, czy bardziej obolali.

Wszystkie msze święte w Kościele Akademickim KUL będą dziś odprawiane w intencji abp. Życińskiego. – Tradycja chrześcijańska nakazuje się modlić i to na pewno będziemy robili – podkreśla Górka.



  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
m
cdx
ROR
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

m
m (14 lutego 2011 o 06:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Przykro mi, ale biskup Zyciński jest już w piekle !

Pan Jezus:
NIECH SIĘ ŚWIĘCI IMIĘ TWOJE.
W NIEBIE JEST KRÓLESTWO TWOJE,
PROSIMY CIĘ PRZYNIEŚ KRÓLESTWO TWOJE NA ZIEMIĘ.
BĄDŹ WOLA TWOJA TERAZ I NA WIEKI.

Modlitwa „Ojcze nasz…” musi być odmawiana jak was nauczyłem. Przez te wszystkie wieki obrażacie Ojca Mego i zmieniacie Moje słowa, a nie tylko w tej modlitwie. KOŚCIÓŁ Mój jest waszym kościołem, a nie tylko Watykanu. Mało kto z Watykanu pytał Mnie o zdanie. To prości ludzie, tacy jak ty i tobie podobni zobaczyliście błędy uczonych w piśmie. Jeden chce być mądrzejszy przez drugiego. Ponakładali sobie na głowy, przeróżne wieże, turbany i korony , a na Mojej głowie zostawili koronę cierniową, abym dalej cierpiał. No cóż, taka Moja rola w waszym życiu- cierpieć za wasze nieskończone, wyrafinowane i wymyślone grzechy. Ale każdy z was stanie przede Mną nagi, jak wasz biskup który stracił życie ziemskie. Przez swoją pychę na ziemi - stracił życie wieczne. Ja przywitałem go bez korony - tak jak chciał, i zobaczył Mnie jako sługę – tak jak chciał, ale tylko zobaczył Mnie bo dalej potoczyły się jego losy według jego planów oraz jego pana Lucyfera. Nikt nie może służyć dwóm bogom. Dlatego też poszedł do swojego pana u którego będzie najgorszym sługą. Tak, wszystkiemu złemu winien jest Mój KOŚCIÓŁ. Ja przychodzę do Mojego KOŚCIOŁA - proszę, błagam i płaczę a urzędnicy w Moim KOŚCIELE dekorują swoje piersi, dekorują swoje głowy oraz ubiór, natomiast - Mnie Boga zostawiają nagiego na Krzyżu z koroną cierniową. W waszym dniu role odwracają się. Ja stoję przed wami w koronie wiecznej chwały i w stroju królewskim, a wy przede Mną wijecie się nadzy. Tylko jest ta różnica: Ja w waszym świecie dla każdego jestem nagi pewną ilość lat, a wy jesteście nadzy całą wieczność.
Mieczysławo - pisz, pisz jak mówiłem w ORĘDZIU NOWOROCZNYM - ZEZWALAM NA GŁOSZENIE CHWAŁY MOJEJ RÓŻNYMI SPOSOBAMI, A WY LUDZIE WIELE ZYSKALIBYŚCIE GDYBYM ZOSTAŁ WASZYM KRÓLEM UKORONOWANYM OFICJALNIE PRZEZ WŁADZE KOŚCIELNE I ŚWIECKIE. Wtedy powiedzielibyście: O TO KRÓL KTÓRY ZAPROWADZI POKÓJ NA ZIEMI. Ja będę Królem niewymagającym służby. Ja będę Królem pośród Moich braci i sióstr. Tak wam dopomóż Bóg.
Jezus Chrystus Król Wszechświata."

Nawracajcie się ludzie bo to ostatni rok nadzieji, módlcie się za księży, a wy duchowni zacznijcie w końcu słuchać i pytać Boga i papieża co jest słuszne!!!
Rozwiń
cdx
cdx (12 lutego 2011 o 18:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie, opamiętajcie się ! Mniej jadu a więcej pokory! Do pięt nie dorośliście temu człowiekowi. To był najmądrzejszy człowiek jakiego do tej pory poznałem!! Wielka strata dla naszego Kraju.
Rozwiń
ROR
ROR (12 lutego 2011 o 17:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='siomik' timestamp='1297478865' post='436461']
Juz cierpie baranie ...skonczyly mi sIe naboje w magazynku i jeszcze przez jakies kilka godzin bedziesz smierdzial..
przyglupie
[/quote]
loł nie podniecaj się tak chłopczyku bo ci żyłka pęknie
Rozwiń
Gość
Gość (12 lutego 2011 o 17:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='siomik' timestamp='1297478464' post='436459']
Tak bracie zgadles...Brawo.wygrales wycieczke do wietnamu....ale racja nie kochany,nie lubiany Itd.ale i nie wykorzystywany przez tate pedofila i zwyrodnialcow starszych braci tak jak ty ......z bogiem:)
[/quote]
a jednak, tak myślałem byłeś wykorzystywany w dzieciństwie
Rozwiń
siomik
siomik (12 lutego 2011 o 03:47) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='anioł' timestamp='1297420529' post='436159']
będziesz żałował do końca swoich dni tej wypowiedzi. już dziś poczujesz pierwsze oznaki swojego cierpienia
[/quote]Juz cierpie baranie ...skonczyly mi sIe naboje w magazynku i jeszcze przez jakies kilka godzin bedziesz smierdzial..
przyglupie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!