poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Arena Lublin: Wynik finansowy "o wiele lepszy" niż zakładano

Dodano: 18 stycznia 2016, 10:13
Autor: Dominik Smaga

Pierwszy rok stadion ma już za sobą. Jak dużą przyniósł stratę?
Pierwszy rok stadion ma już za sobą. Jak dużą przyniósł stratę?

Miejski stadion osiągnął wynik finansowy lepszy od tego, który rok temu zakładała zarządzająca obiektem spółka. Na oficjalne wyliczenia trzeba będzie poczekać, podobnie jak na kalendarz tegorocznych imprez, który mieliśmy poznać już w grudniu, a nie znamy do dziś.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Jeszcze zanim miasto zabrało się za budowę stadionu powstały pierwsze szacunki mówiące o tym, czy i jak prędko obiekt będzie na siebie zarabiać. Wyliczenia były potrzebne do starań o unijne dofinansowanie do tej inwestycji.

Zapisano tam, że „w każdym roku eksploatacji projektu występuje deficyt środków pieniężnych”, zaś wyliczenia sięgały aż roku 2024. Wtedy też miasto spodziewało się, że pierwszy pełny rok działalności stadion zamknie stratą w wysokości 5 milionów złotych. O tyle miałaby się powiększyć strata zarządzającego obiektem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, na którego finansach i tak mocno ciąży już Zalew Zemborzycki.

Ostatecznie to MOSiR musiał na nowo oszacować, jak dużą stratę przyniesie Arena Lublin w pierwszym pełnym roku działania. Taką kwotę poznaliśmy dopiero w marcu, a została ona wpisana do budżetu spółki. MOSiR uznał, że stadion będzie 3 mln zł na minusie.

– Moim zdaniem to ambitny cel, żeby do istnienia tego stadionu trzeba było dołożyć 3 miliony – tłumaczył nam ówczesny prezes spółki Tomasz Grodzki. Wprost przyznawał, że zysku się nie spodziewa. – Stadion nie powstał, żeby zarabiać pieniądze, tylko żeby spełniał określony cel. Gdybyśmy chcieli, żeby ten obiekt zarabiał, to byśmy nie budowali stadionu tylko coś innego – wyjaśniał.

Pierwszy rok stadion ma już za sobą. Jak dużą przyniósł stratę? – Wynik finansowy Areny Lublin podamy po zatwierdzeniu go przez radę nadzorczą spółki. Być może nastąpi to w najbliższym miesiącu – wyjaśnia Karol Adamaszek z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Nieoficjalnie usłyszeliśmy w spółce, że wynik jest „o wiele lepszy” od tego zakładanego. Paradoksalnie mogła na tym zaważyć także sama liczba imprez, krytykowana często jako niezbyt imponująca.

Kilka lat temu zakładano (co wpisano do oficjalnych dokumentów), że rocznie na stadionie będą się odbywać trzy koncerty gwiazd światowego formatu i pięć występów gwiazd krajowych. Rodzimi artyści mieliby przyciągać na obiekt nawet 11 tys. widzów na każde z wydarzeń. Życie pokazało, że z frekwencją nie jest najlepiej i poziom 10 tys. widzów udało się osiągnąć w zeszłym roku tylko na koncercie Katie Melua i Meli Koteluk. Na zapowiadany na jesień koncert rockowy spółce zabrakło już pieniędzy.

Rockowa impreza anonsowana była już w styczniu 2015 r., gdy MOSiR ogłaszał kalendarz wydarzeń na cały rok. Plany na rok 2016 miały być ogłoszone jeszcze w grudniu, tak zapowiadał to prezes Grodzki, ale pod koniec roku zrezygnował ze stanowiska. Kalendarz imprez wciąż pozostaje zagadką.

– Co do planu imprez na stadionie, to jeszcze go przygotowujemy – stwierdza Adamaszek. – Mówimy o perspektywie całego roku i konieczności podpisania umów z różnymi podmiotami, a wcześniejszego ich wynegocjowania.

Czytaj więcej o: stadion lublin arena lublin
Gość
chlop odlecial
BudŻet
(33) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 marca 2016 o 14:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy aby zorganizować koncert na pewno potrzebny jest stadion?
Rozwiń
chlop odlecial
chlop odlecial (19 stycznia 2016 o 07:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Coś kiepsko inwigilujesz bliźnich, bo nie waruję, a jedynie korzystam czasami z możliwości stworzonych dla ludzi.

W przeciwieństwie do ciebie utrzymuję się sam, a udzielając się na forum publicznym jako wolontariusz nie zaniedbuję rodziny, biznesu i spraw społecznych, które zapewne tobie są całkowicie obce.

Wracając do meritum sprawy, to w moich wpisach nie ma nic osobistego, a tylko suche fakty, które czasami okraszam opiniami analityków.

Załóż własną firmę, nie zaniedbuj kobiety swojego życia i poświęć komuś z bliskich choćby 1/4 mojego zaangażowania, a przestaniesz widzieć w innych błaznów - niczym odbicia we własnym lustrze...


Kurde czlowieku co ty bierzesz???, ja tez chce ale polowe, jedno trzeba przyznac, w Mojrzeszowie maja dobry towar a sa bad tripy po tym???
Rozwiń
BudŻet
BudŻet (18 stycznia 2016 o 19:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Użytkowniku BudŻet musisz sporo dostawać od Pis-u skoro warujesz na forum od rana do nocy. Tak ogólnie niezły z ciebie błazen a twoja propaganda jest marnej jakości.

Coś kiepsko inwigilujesz bliźnich, bo nie waruję, a jedynie korzystam czasami z  możliwości stworzonych dla ludzi.

W przeciwieństwie do ciebie utrzymuję się sam, a udzielając się na forum publicznym jako wolontariusz nie zaniedbuję rodziny, biznesu i spraw społecznych, które zapewne tobie są całkowicie obce.

Wracając do meritum sprawy, to w moich wpisach nie ma nic osobistego, a tylko suche fakty, które czasami okraszam opiniami analityków.

Załóż własną firmę, nie zaniedbuj kobiety swojego życia i poświęć komuś z bliskich choćby 1/4 mojego zaangażowania, a przestaniesz widzieć w innych błaznów - niczym odbicia we  własnym lustrze...

Rozwiń
Gość
Gość (18 stycznia 2016 o 17:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
25 milionów poszło na parking pod teatrem w budowie, ile ludzi można tym nakarmić
Rozwiń
Gość
Gość (18 stycznia 2016 o 15:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sukces i tyle. Gorzej z tymi PO szkopskimi barakami co mieszkają tam b. pracownicy Cukrowni. Łysoń weżmie się za sprzątanie tego brudu co narobił czy będzie dalej zwlekał jak to robi od 7 lat z trudnymi sprawami. 1/2 Wspólnej Kasy czyli firma Kowalczyka do dzieła.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (33)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!