poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Lublin

Artysta z Lublina namaluje obraz beatyfikacyjny ks. Popiełuszki

  Edytuj ten wpis
Dodano: 10 marca 2010, 19:18

Pokażę księdza Jerzego jako postać bardzo pogodną – mówi nam lubelski malarz i rzeźbiarz Zbigniew Kotyłło. Za kilka dni stanie do sztalug. Beatyfikacja już 6 czerwca.

– Jak dowiedziałem się, że w gronie zaproszonych są sławy malarstwa, postanowiłem się sprawdzić. Powiedziałem sobie, że muszę wygrać – mówi Zbigniew Kotyłło.

Kuria Metropolitarna Warszawska poinformowała, że konkurs na namalowanie obrazu beatyfikacyjnego wygrał właśnie lubelski malarz.

– W konkursie wzięło udział sześciu artystów, którzy przedstawili swoje propozycje obrazu. Komisja mianowana przez arcybiskupa Kazimierza Nycza, metropolitę warszawskiego wybrała pracę lubelskiego malarza – napisał w komunikacie ks. Grzegorz Kalwarczyk, Kanclerz Kurii Warszawskiej.

– Każdy z nas miał opracować projekt obrazu. Musiał spełniać kilka warunków. Postać powinna być przedstawiona od kolan w górę, mieć czerwony ornat jako oznakę męczeństwa, pogodną twarz. Chciałem, aby ks. Jerzy patrzył radośnie z obrazu – opisuje swój projekt malarz.

Do malowania właściwego płótna przystąpi już za kilka dni. Czas ma do 15 maja. – Zamówione są już krosna, farby – dodaje artysta. – Zacznę od twarzy. Później reszta. Do projektu bardzo się przyłożyłem, to i do obrazu muszę.

– Każdy może malować. Jednak liczy się talent i szczęście. Jedyne co mogę, to pogratulować malarzowi, że urzekł komisję – mówi ks. Alfred Wierzbicki, duszpasterz ds. kultury archidiecezji lubelskiej.

Zbigniew Kotyłło znany jest w Lublinie także z zaprojektowania plakiety "Laur konserwatora”.

– "Laur” przyznajemy ludziom zasłużonym w ochronie zabytków – mówi Dariusz Kopciowski, z-ca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie. – Cieszę się że Kotyłło wygrał, ale to nie przypadek. Jest autorem wielu portretów świętych. To prace świetne artystycznie.

Dzieła jego pędzla znajdują się w ołtarzach kościołów w Rzymie, Rio de Janeiro, Warszawie, Lublinie, Białymstoku, Opatowie… Namalował wiele portretów znanych postaci, m.in. Jana Pawła II i Benedykta XVI, które można oglądać w sali obrad Episkopatu Polski.

Obraz beatyfikacyjny Jerzego Popiełuszki po uroczystościach 6 czerwca zostanie umieszczony nad ołtarzem w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Speedway Motor Lublin Fan
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Speedway Motor Lublin Fan
Speedway Motor Lublin Fan (10 marca 2010 o 20:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zdzisław czy Zbigniew?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!