środa, 21 marca 2018 r.

Lublin

Autobusy Lublin-Świdnik: Jeśli będą, to tylko nocne

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 lipca 2011, 15:14
Autor: Dominik Smaga

 (Tomasz Koryszko/ Archiwum)
(Tomasz Koryszko/ Archiwum)

Na przełomie sierpnia i września okaże się, czy miejskie autobusy z Lublina dojadą do Świdnika. Do tego trzeba zgody świdnickich radnych, o którą burmistrz chce ponownie poprosić. Ale nie ukrywa, że jeśli ją dostanie, to uruchomi tylko nocne kursy.

Sprawa ciągnie się już od kilku lat, a Świdnik jest jedyną sąsiadującą z Lublinem gminą, do której nie można dojechać z lubelskim biletem. Aby to się zmieniło konieczne jest porozumienie między oboma samorządami. Propozycję jego zawarcia Zarząd Transportu Miejskiego wysłał do Świdnika już na początku roku.

Wtedy mowa była o dziennej linii z dziesięcioma przystankami na terenie Świdnika, kończącej bieg przy dworcu wschodnim. W dzień powszedni planowano 80 kursów, w soboty 56, a w niedziele i święta 32 kursy. W szczycie częstotliwość kursowania miałaby sięgnąć 8 minut. A cena biletu miała być taka sama, jak w komunikacji miejskiej w Lublinie, czyli 2,40 zł.

Propozycja ta miała dwa warianty: pierwszy zakładał, że Świdnik dopłaci 30 proc. kosztów utrzymania linii, a drugi mówił o 50 proc.

Ale radni uznali, że to za duży wydatek i odrzucili tę propozycję. Burmistrz zapowiada, że ponownie złoży radnym projekt uchwały w tej sprawie. Ma to nastąpić na sesji, która odbędzie się pod koniec sierpnia lub na początku września.

– Będę starać się przekonać radnych, że zawarciem takiego porozumienia przemawia interes mieszkańców – mówi Andrzej Radek, zastępca burmistrza ds. gospodarki komunalnej.

Jednak na dzienną komunikację mieszkańcy na razie nie mogą liczyć. Choć porozumienie upoważniałoby władze Świdnika do rozmów z Lublinem w tej sprawie, to magistrat zamierza poprzestać na razie na komunikacji nocnej między obu miastami, której teraz nie ma wcale.

– Owszem, są pytania, dlaczego mamy fundować powrót tym, którzy bawią się w nocy – przyznaje Radek – Ale są przecież i takie zmiany w zakładach pracy, że wraca się z niej do domu nocą, a wtedy pozostają tylko taksówki – dodaje.

W sprawie uruchomienia międzymiastowej linii, w której można by posługiwać się miejskimi biletami skrzykują się także internauci, którzy założyli specjalną stronę na portalu społecznościowym Facebook "Chcemy MPK Lublin - Świdnik". Przyłączyło się do niej już ponad 300 osób.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
aron
mieszkaniec Ś.
aron
(24) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

aron
aron (16 sierpnia 2011 o 06:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To napiszcie komu ma burmistrz zabrać pieniądze żeby dotować MPK. Szkołom? Szpitalom? Przestać remontowac ulice?

I kto zagwarantuje że jak MPK zdobędzie dobrą pozycję na rynku to nie zażąda wyższej dotacji?
Rozwiń
mieszkaniec Ś.
mieszkaniec Ś. (28 lipca 2011 o 18:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='ja' timestamp='1311780990' post='507518']
Skoro tak stawiasz sprawę to mogę powiedzieć, że wielu lublinian miało by też przeciwko łączeniem się z miastem gdzie kierowcy nie potrafią jeździć i potem przenoszą swoją "kulturę" jazdy do LBN. A co spedalonego miasta to chyba masz jakieś przykre doświadczenia w tej sprawie....
[/quote]
Sam sobie poczytaj i wyciągnij wnioski. Szkoda mi czasu na takich jak ty. http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110506/LUBLIN/896741990 ;albo to; http://www.kurierlubelski.pl/stronaglowna/401460,wieloseksualna-panorama-lublina-na-obrazie-zdjecia-wideo,id,t.html .
Rozwiń
aron
aron (28 lipca 2011 o 14:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
władze Lublina chętnie by zabroniły przewoźnikom świdnickim wjazdu do Lublina, ale mają pecha bo przez Lublin przebiegają drogi krajowe
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2011 o 22:14) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Lubelak' timestamp='1311797366' post='507679']
A o bilecie okresowym to słyszał? No i pojazdy jeżdżące na zlecenie ZTM-u(w tym te z MPK) przynajmniej mają w zimie włączone ogrzewanie
[/quote]
O ile te z MPK na mrozie odpalą silnik
Rozwiń
Lubelak
Lubelak (27 lipca 2011 o 22:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1311796894' post='507670']
To sobie teraz policzcie żałośni ujadacze. Do dworca 2,40 + przesiadka na dworcu 2,40 = 4,80 i za tyle jedziecie do centrum, czas minimum godzinę. Teraz wsiadacie w 88 czy co tam jeździ i za 3,50 jesteście w 20 minut. I nie zapomnijcie dodać kilkuset tysięcy dotacji z naszej wspólnej świdnickiej kasy aby znajomym królika żyło się lepiej. A w zimie jak 3/4 MPK zamarznie jak co roku będziecie do Lublina posuwać świńskim truchtem
Fakt że część prywaciarzy jeździ trupami a ceny sugerują zmowę cenową, tyle że z ZTM będzie drożej i dłużej, to nie z miłości do Świdnika są tak natrętni.
[/quote]

A o bilecie okresowym to słyszał? No i pojazdy jeżdżące na zlecenie ZTM-u(w tym te z MPK) przynajmniej mają w zimie włączone ogrzewanie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (24)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!