środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

Autobusy nocne w Lublinie będą jeździć częściej

Dodano: 16 września 2016, 08:02
Autor: Dominik Smaga

Koszty uruchomienia nowych kursów wyniosą w październiku, listopadzie i grudniu około 87 tys. złotych
Koszty uruchomienia nowych kursów wyniosą w październiku, listopadzie i grudniu około 87 tys. złotych

Dwa razy częściej będą kursować w weekendy autobusy nocnych linii – zapowiada miasto i to już oficjalnie. Takie rozwiązanie wprowadza na razie tylko na próbę, do końca roku. Jeżeli nowy rozkład spodoba się pasażerom, zostanie utrzymany na stałe.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Nad „zagęszczeniem” nocnego rozkładu miasto zastanawiało się od dawna. Ostateczna decyzja właśnie zapadła i jest to decyzja „na tak”.

– 1 października nastąpi zwiększenie częstotliwości kursowania linii nocnych do pół godziny w noce z piątku na soboty i z soboty na niedzielę – zapowiada Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego.

W dwie noce w tygodniu rozkład jazdy ma wyglądać tak, jak ten wprowadzany przy okazji dużych imprez kulturalnych, np. Carnavalu Sztukmistrzów. – Zwiększenie częstotliwości będzie miało miejsce w godzinach 23.00–2.30 – dodaje Góźdź.

Oznacza to, że w nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę nocne autobusy będą się rozjeżdżać z pl. Wolności do dzielnic o godz. 23, 23.30, 0.00, 0.30, 1.00, 1.30, 2.00, 2.30, 3.30 i 4.30. Takie „zagęszczenie” rozkładu nie dotyczy jednak Świdnika, do którego linia N2 będzie docierać tyle samo razy, co przed zmianą.

Sama zmiana nie jest jeszcze wprowadzana na stałe. – Traktujemy to rozwiązanie jako pilotażowe – przyznaje Góźdź. Lepszy rozkład ma obowiązywać do końca roku. – Będziemy obserwować zainteresowanie pasażerów dodatkowymi nocnymi kursami i wówczas podejmiemy decyzję o ich kontynuacji w przyszłym roku.

Wszystko zależeć ma od popularności nocnej komunikacji. Chodzi oczywiście o pieniądze. Koszty uruchomienia nowych kursów wyniosą w październiku, listopadzie i grudniu około 87 tys. złotych. Tyle wyniesie dodatkowa zapłata dla przewoźnika. Kluczowe będzie to, czy w ślad za większymi wydatkami wzrosną też wpływy ze sprzedaży biletów.

Szanse na taki wzrost są, bo od lutego nie ma już w Lublinie specjalnej taryfy w komunikacji nocnej. Płaci się za nią tyle samo, co za przejazd w ciągu dnia, czyli 3,20 zł.

Jeszcze mniej, bo tylko 1,60 zł za półgodzinny bilet płacą studenci. Na ich powrót ZTM czekał z „zagęszczeniem” rozkładu, bo właśnie studenci szczególnie często korzystają z nocnej komunikacji. Jak często? Dokładnych danych nie ma, są tylko wyniki badań z 2014 r. dotyczących całości komunikacji, także tej dziennej. Z badań wynika, że spośród 37 proc. pasażerów korzystających z biletów ulgowych prawie co trzeci jest studentem.

Czytaj więcej o: ZTM Lublin komunikacja miejska
Użytkownik niezarejestrowany
kleryk
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (18 września 2016 o 19:26) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Bardzo dobra zmiana!, na pewno wyczekiwana z utęsknieniem nie tylko wśród studentów. Duże podziękowania dla ZTM. Szkoda tylko, że N1 to zahacza tylko o Politechnikę, a przy przystanku Pozytywistów 02, powstawało i powstaje coraz więcej nowych bloków, może jakieś pojedyncze kursy skrócone przez Nadbystrzycką?. W ogóle to trasy nocnych powinny być krótsze i mogłyby być nowe linie nocne( N4, N5, N6, N7 itp.), parę więcej pojazdów w nocy się przyda, bezpieczniej, taniej będzie wrócić do domu, bo obecne N1, N2 czy N3 jeżdżą tylko po tych najbardziej głównych i popularnych ulicach i często trzeba spory kawałek do domu przejść, a nocą nie jest przyjemnie wracać. Warto to rozważyć.
Rozwiń
kleryk
kleryk (16 września 2016 o 14:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ktoś kasuje bilet w nocnym? Pytam serio, bo nie widziałem jeszcze kontroli tam:)
Rozwiń
Gość
Gość (16 września 2016 o 13:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
bardzo dobrze że nocne będą częściej jechać
Rozwiń
Kosiarz umysłów
Kosiarz umysłów (16 września 2016 o 13:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
dajcie chociaż jeden nocy w kierunku Abramowic do Mętowa
Gdzie??!! Na chawirę na wsi pod miastem stać a na samochód nie ma? Won spędzać czas pod remizą albo sklepem Mętowie. Nocne są dla mieszkańców Lublina, z których podatków dotowana jest komunikacja miejska. 
Rozwiń
Gość
Gość (16 września 2016 o 12:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ok. rzucam taksówki. wreszcie normalnie bo rowerem strach prawko stracić :)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!