sobota, 24 lutego 2018 r.

Lublin

Azbestowa porażka lubelskich urzędników

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 grudnia 2008, 20:46
Autor: Dominik Smaga

Przepadnie nam dotacja, którą Ratusz dostał na dopłaty dla mieszkańców usuwających azbest ze swych domów. Magistrat miał wydać pieniądze do końca tego roku.

Nie dość, że nie zaczął tego robić, to nawet nie zgłosił się po pieniądze. W przyszłym roku możemy nie dostać nic.

Plan był ambitny. Miasto miało pokrywać mieszkańcom koszty wywiezienia i utylizacji azbestu. Właściciele domów płaciliby tylko za zdjęcie eternitu i zastąpienie go nowym dachem lub elewacją.

Takie były założenia przygotowanego przez prezydenta i uchwalonego przez radnych miejskiego programu walki z azbestem. Dla mieszkańców byłyby to spore oszczędności - odpadałaby im połowa wydatków.

Ale nic z tego nie wyszło i wcale nie dlatego, że na usuwanie azbestu zabrakło pieniędzy. Kasa była - dotację na ten cel przyznał miastu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW). Ratusz twierdził, że była to kwota 150 tys. złotych.

- Miasto wnioskowało o 150 tys. zł, ale przyznaliśmy tylko 50 tys. zł. Decyzja zapadła w marcu i od tamtej pory pieniądze czekają, a miasto się po nie nie zgłosiło - informuje Andrzej Gajak, wiceprezes WFOŚiGW.

Co Ratusz zdołał zrobić od marca? Dopiero w czerwcu radni dostali projekt uchwały wprowadzającej program dopłat dla mieszkańców. Zgodnie z tą uchwałą prezydent Lublina miał wydać zarządzenie określające wszystkie wymogi, które muszą spełniać mieszkańcy starający się o dofinansowanie.

Takie zarządzenie prezydent podpisał… 24 października. W kolejnym zarządzeniu miał ustalić termin, od którego magistrat zacznie przyjmować wnioski od mieszkańców. Ale takie zarządzenie nie ukazało się do dziś. Teraz jest już za późno.

- Pieniądze muszą być wydane do końca roku - mówi Gajak. Zasada jest prosta: kto dotacji nie wyda, ten ją traci.

- No to trudno, pieniądze przepadną - wzrusza ramionami Marian Stani, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w lubelskim Urzędzie Miasta. - Ale na przyszły rok chcemy wystąpić do funduszu o 150 tys. zł dotacji, do tego dołożymy drugie tyle i razem będzie 350 tys. złotych - szacuje Stani.

- My jesteśmy rozliczani z efektów i musimy przyglądać się działaniom tych, którym przyznajemy dotacje - stwierdza Gajak. - Przyjrzymy się też władzom Lublina. Dlatego w przyszłym roku jeśli damy miastu pieniądze, to pewnie już nie 50 tys. zł, ale na przykład 20 tys. zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
mp
lubelak
kyh
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

mp
mp (22 grudnia 2008 o 14:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
" No to trudno, pieniądze przepadną - wzrusza ramionami Marian Stani, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w lubelskim Urzędzie Miasta " - Panie Wasilewski, juz najwyzszy czas powiedziec panu Staniemu - no trudno, nie daje pan sobie rady - wracaj pan do Radomia !
Rozwiń
lubelak
lubelak (19 grudnia 2008 o 13:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy w tym lubelskim magistracie pracuje choćby jedna osoba posiadająca choćby minimum wiedzy potrzebnej do zajmowanego stanowiska"Czy w magistracie pracuje choćby jedna osoba,której chciało by się pracować i nie ma żadnych wyrzutów sumienia gdy pobiera uposażenie?Ale nagrody za "dobrą robotę" zostały już rozdzielone.Prezydent otrzymał [podwyżkę uposażenia,a z każdym dniem widać,że coraz mniej i coraz gorzej pracuje.
Amiałem satysfakcję,że do władzy nie doszedł nikt z PiSdzielców (szczegolnie Andrzej P. zwany Podróżnikiem).Ale Jak się okazuje,obecne włądze z prezydentem na czele nadają się tylko na śmietnik historii.Już chyba nawet jako "naukowiec" nie będzie miał szans.
Rozwiń
kyh
kyh (19 grudnia 2008 o 11:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
DARMOZJADY
Rozwiń
michal
michal (19 grudnia 2008 o 09:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wasilewski ty Pajacu!
Rozwiń
mosquito
mosquito (19 grudnia 2008 o 07:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
jełopy, - jak zawsze i w każdej prawie sprawie. A czy w ogóle ktoś tam rządzi ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!