piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

„Azoty” przełamują monopol

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 września 2001, 21:27

Zakłady Azotowe Puławy podpisały kontrakt na dostawę 250 mln
m sześc. gazu z Uzbekistanu. Nie będą się jednak zajmować dystrybucją. Chcą od razu odsprzedać całą ilość PGNiG, aby uniknąć kosztów przesyłu.

Zakłady Azotowe Puławy próbują przełamać monopol Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa na import gazu do Polski. Puławska spółka podpisała umowę na dostawy do kraju 250 mln m sześc. gazu z Uzbekistanu. Wartość kontraktu jest okryta tajemnicą. Nieoficjalnie mówi się, że paliwo ma być tańsze o 10 proc. od kupowanego w PGNiG. U gazowego monopolisty średnia cena brutto 1 tys. m sześc. gazu wynosi 640 zł.
Azoty nie chcą komentować ostatnich doniesień dotyczących planów zakupu przez spółkę tańszego gazu z Uzbekistanu. Na razie nie wiadomo czy kontrakt na dostawę tego surowca w ogóle dojdzie do skutku. – Nie mam upoważnienia do komentowania tych informacji. Mogę jedynie potwierdzić, że jest to dla nas surowiec strategiczny stanowiący około 40 procent kosztów produkcji nawozów azotowych – mówi Marek Sieprawski, rzecznik Zakładów Azotowych „Puławy”.
Problem tkwi w tym, że spółka ma gaz ale nie może go sprowadzić do kraju. Sieci do przesyłu gazu ma tylko PGNiG. – Puławskie zakłady nie mogą mieć dostępu do sieci przesyłowych PGNiG. Na razie dostęp stron trzecich do naszych sieci obejmuje jedynie gaz pochodzący z krajowego wydobycia – mówi Andrzej Lipko, prezes PGNiG.

Nawet gdyby „Azoty” taki dostęp otrzymały zakład prawdopodobniej nie zdecydowałby się wykorzystanie sieci PNGiG. Dlaczego? Bo musiałby zapłacić opłatę przesyłową. A ta może sięgnąć nawet 25 proc. ceny gazu. Po jej zapłaceniu gaz z Puław nie byłby już konkurencyjny na rynku. – Zaproponowaliśmy „Azotom” odkupienie całej ilości gazu. Trwają rozmowy na ten temat – dodaje A. Lipko.
Specjaliści twierdzą, że import gazu przez puławską spółkę z Uzbekistanu mógłby stworzyć precedens i stać się pierwszym krokiem łamiącym monopol PGNiG. Według analityków branży chemicznej sprowadzenie bardzo dużych ilości tego surowca z Azji nie jest jedynie sprawą spółki, gdyż dodatkowo wiąże się z decyzjami o charakterze politycznym.
W ub. r. PGNiG sprzedał 11 mld m sześć. gazu ziemnego. Największym odbiorcą jest przemysł nawozów azotowych. Stanowi on 20 proc. ogółu odbiorców, fabryki tego sektora kupiły w 2000 r 2,2 mld m sześc. gazu. Same Zakłady Azotowe Puławy pochłaniają 8–9 proc. krajowego zużycia gazu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!