niedziela, 22 października 2017 r.

Lublin

Bardzo droga wyprawka szkolna. Ile trzeba wydać?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 18 sierpnia 2013, 19:01

Podręczniki do V klasy będą kosztować mamę Marysi 400 zł. A to dopiero początek wydatków (Jacek Świe
Podręczniki do V klasy będą kosztować mamę Marysi 400 zł. A to dopiero początek wydatków (Jacek Świe

Na same podręczniki dla pierwszoklasisty trzeba wydać ok. 300 zł. Wszystkie koszty sięgną co najmniej 800 zł. Im dziecko starsze, tym drożej.

Od 10 lat szkoły podstawowe korzystają z kompletów do edukacji wczesnoszkolnej, pakowanych w wygodnych pudełkach. W skład takiego pakietu wchodzą dwa podręczniki, zeszyty ćwiczeń na każdy miesiąc, zeszyt do ćwiczeń w pisaniu i liczeniu, płyta CD z piosenkami oraz przybory pomagające w nauce pisania i czytania.

– Koszt takiego boxu, w zależności od wydawnictwa, wynosi ok. 250–260 zł za same podręczniki. Do tego rodzice muszą jeszcze dokupić podręcznik do religii oraz języka angielskiego, na co przeznaczą około 100 zł. Łącznie same podręczniki do nauki wczesnoszkolnej to wydatek rzędu ok. 300–350 zł – mówi Danuta Uszyńska-Gacka, właścicielka "Księgarni” przy ul. Królewskiej w Lublinie.

– Same książki do pierwszej klasy kosztowały mnie 300 zł – mówi Agnieszka Kasak, mama Zuzi. – Koszty będą duże, bo nie mamy jeszcze butów, białej bluzeczki galowej i granatowej spódniczki. Nie wspomnę już o codziennych ubraniach.

Pani Agnieszka stara się oszczędzać. – Plecak z Barbie, o którym marzyła moja córka kupiłam przez Internet za 70 zł. W sklepie musiałabym za niego zapłacić ok. 130 zł – wyjaśnia i dodaje, że na wyprawce koszty się nie kończą, bo już w szkole dojdą opłaty za komitet rodzicielski i inne składki.

– Finalnie koszt posłania córki do pierwszej klasy wyniesie minimum 800 zł – podlicza mama Zuzi.
Oprócz książek pierwszaki potrzebują plecaka, przyborów szkolnych, zeszytów, stroju na w-f oraz obowiązkowo butów na zmianę. Za piórnik i jego wyposażenie, czyli pióra, długopisy, ołówki, gumkę, temperówkę, kredki, mazaki, linijkę, nożyczki, klej w sztyfcie zapłacimy od 40 zł do 150 zł. Cena zależy od marki, wielkości czy wizerunku postaci z popularnej bajki, jaki na przyborach umieszczono. Za sam piórnik z pełnym wyposażeniem zapłacimy nawet 130 zł.

Podobnie jest w przypadku plecaków. Ceny uzależnione są przede wszystkim od marki, ale również tego, czy plecaki np. mają stelaż i kółka. Ceny tych z wyższych półek sięgają nawet 400 zł. W sklepach internetowych te samy plecaki kupimy nieco taniej.

Do wyprawki potrzebne są także zeszyty, głównie 16- i 32-kartkowe. Oczywiście można kupić najtańszy zeszyt w kiosku za złotówkę, ale dziecko zapewne będzie wolało modny, z wizerunkiem Angry Birds – ten kosztuje ok. 4 zł.

Na zajęcia z wychowania fizycznego dzieci potrzebują koszulkę na zmianę, spodenki gimnastyczne i obuwie sportowe. Odzież na w-f to wydatek od 30 do 60 zł. Z kolei za obuwie, w zależności od marki, zapłacimy od 40 do 200 zł.

Starsi uczniowie oznaczają większe wydatki. Na zakupach spotkaliśmy panią Ewę z córką Marysią, uczennicę V klasy. – Mamy piątkę dzieci i czworo z nich idzie teraz do szkoły. Koszty są koszmarne – narzeka pani Ewa. – Za same podręczniki dla Marysi trzeba zapłacić około 400 zł (na szczęście dziewczynka dostała 225 zł dofinansowania z rządowego programu "Wyprawka szkolna”). Cała reszta – plecak, piórnik, buty na zmianę itd. – to koszt rzędu 600 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
malwina83
ja
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 sierpnia 2015 o 13:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
hej mam truje
Rozwiń
malwina83
malwina83 (8 września 2014 o 21:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

książki dla dzieci kupuje się raz do roku, we wrześniu. Każdy z nas chodził do szkoły i wie, że z czegoś trzeba się uczyć. Można przewidzieć, że w sierpniu i wrześniu czekają nas większe wydatki szkolne i zawczasu zacząć na to oszczędzać. Co roku kupuje podręczniki dla moich dzieci na stronie Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego (http://sklep.wsip.pl/)

Gdy porównywałam ceny z innymi księgarnami okazało się, że na stronie WSiP jest zdecydowanie taniej.

Rozwiń
ja
ja (19 sierpnia 2013 o 21:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niania dla Malucha to ok 1200 zł miesięcznie przy tym wydatki na szkołę to pikuś....

Tak-pod warunkiem,że zarabiasz chociaż 3000zł.

Rozwiń
o
o (19 sierpnia 2013 o 16:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Niania dla Malucha to ok 1200 zł miesięcznie przy tym wydatki na szkołę to pikuś....

Rozwiń
smutno
smutno (19 sierpnia 2013 o 16:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

pytanie czemu teraz co roku trzeba kupować podręczniki? jak funkcjonowało wszystko kilka lat temu,kiedy szkolna biblioteka wydawała podręczniki? co w nich aż tak się zmienia co roku? Afryka zamienia się z Ameryką? czy 2+2 jest już 15?

nie jedno pokolenie uczyło się w szkole korzystając z tym samych podręczników od kilka lat a wiedzą dużo więcej niż dzieci teraz...

teraz to zarobek wydawnictw i tylko to się liczy ....

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!