Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 stycznia 2017 r.
19:13

Bardzo zły stan powietrza w Lublinie. Inspektor: "Te dane nie są dla nas zaskoczeniem"

Autor: Zdjęcie autora TOMA Kurier PAP
51 44 A A

Jako „bardzo zły” określono stan powietrza w Lublinie w czwartkowe południe. W tym czasie zanotowano największy poziom stężenia pyłów zawieszonych w ostatnich dniach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek po godz. 9 stężenie pyłu PM2,5 zaczęło przekraczać 100 mikrogramów na metr sześcienny. O godz. 12 wyniosło 201,2 mikrogramów na metr sześcienny. Podobnie złe wyniki zanotowano jedynie w Warszawie i Przemyślu.

– Te dane nie są dla nas zaskoczeniem. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w styczniu i lutym każdego roku – mówi Arkadiusz Iwaniuk, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w Lublinie. 

Jak wyjaśnia, wpływa na to brak wiatru i trwający sezon grzewczy. – Ten rok nie jest gorszy od poprzednich, ale obecnie społeczeństwo jest bardziej świadome problemów związanych ze smogiem. To może być bodziec do rozwiązania tej kwestii. Jeśli mamy wybór, to warto wybrać inny sposób ogrzewania niż palenie węglem lub drewnem. Tego nie da się zmienić w rok czy dwa, ale w perspektywie kilku lat jest szansa na to, że na obecne stany podsmogowe będziemy patrzeć z perspektywy historycznej.

Iwaniuk dodaje, że stan alarmowy może zostać ogłoszony, gdy norma średniodobowa stężenia pyłu PM2,5 przekroczy 300 mikrogramów na metr sześcienny. W środę wyniosła ona 73,2.

Wczoraj w Sejmie na wniosek Platformy Obywatelskiej informację na temat działań, jakie rząd ma podjąć w związku z wysokimi poziomami zanieczyszczenia powietrza w Polsce składał szef resortu środowiska Jan Szyszko. – Rzeczywiście, sytuacja może być niepokojąca – przyznał.

Minister poinformował, że zgodnie z kontrolą przeprowadzoną przez inspektorat ochrony środowiska w 2015 r., na 46 stref w Polsce, w 39 zanotowano przekroczenia norm stężeń dla pyłu PM10. Dla pyłu PM2,5 normy były przekroczone w 23 strefach, a w przypadku benzo(a)pirenu aż w 44. Dodał, że badania za 2016 r. są dopiero podsumowywane.

Czytaj więcej o:

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 20:01
Trują nas i Trują. Kiedy ktoś coś z tym zrobi. Oddychać się nie da !
Avatar
mieszkaniec Lublina / 27 stycznia 2017 o 22:54
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Śmiechu warte!! ONI   - Platforma-  pytają!! Od lat sytuacja smogowa  jest w Polsce katastrofalna, PO- PSL NIC NIE ZROBIŁO . WSTYDŹCIE sie,że to WY sie dopominacie o INFO od  tego rządu !!!
W Lublinie nie rządzi rząd tylko Urząd Miejski na czele z Żukiem, więc nie mieszaj ludziom w głowie.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 o 22:32
22 27.01 - 404 mikrograma na m3 pyłu zawieszonego w powietrzu lubelskim
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 o 16:40
Może by tak wszystkich inspektorów przebadać na okoliczność,bo raptem wszyscy mierzą i zauważyli w całej Polsce smoga???Co się dzieje? A u Niemców go nie ma,bo może mur wybudowali? Coś mi się zdaje ,że ktoś majstruje przy następnym podatku i wymianie pieców.Tak już robią nam po kolei,najpierw były żarówki ,które sa w sprzedaży po 10 krotnie wyższych cenach,a oszczędności/zapowiadanych chucznie/brak.Niech zapytają przyjaciół z USA ,jak oni to robią,bo u nich dymu w powietrzu jest kilkaset krotnie więcej niż u nas. Chyba kluczem do sprawy jest innowacja/to samo znaczy co reforma/ ,która nie wychodzi ,ale społeczeństwo poczuje jak po asie Balcerowiczu!
Może by tak wszystkich inspektorów przebadać na okoliczność,bo raptem wszyscy mierzą i zauważyli w całej Polsce smoga???Co się dzieje? A u Niemców go nie ma,bo może mur wybudowali? Coś mi się zdaje ,że ktoś majstruje przy następnym podatku i wymianie pieców.Tak już robią nam po kolei,najpierw były żarówki ,które sa w sprzedaży po 10 krotnie wyższych cenach,a oszczędności/zapowiadanych chucznie/brak.Niech zapytają przyjaciół z USA ,jak oni to robią,bo u nich dymu w powietrzu jest kilkaset krotnie więcej niż u nas. Chyba kluczem do sprawy je... rozwiń
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 o 14:46
skoro jest smok proponuje szewczyka dratewke
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 o 11:43
Na osiedlu Przyjaźni , które jest w środku zabudowy jednorodzinnej wieczorem nie można przewietrzyć mieszkania ponieważ jest takie duże stężenie dymu, że w oczy szczypie. Jedynym wyjściem jest podłączenie tych domków do sieci LPEC lub wprowadzenie ogrzewania gazowego lub elektrycznego. Ale nie sądzę aby ktoś się na to zgodził bo palenie byle czym jest tańsze. Może urzędnicy odpowiedzialni za nasze powietrze ruszyli by dupy zza biurek i zajęli się sprawą. Większość z nich mieszka poza miastem i olewają nas mieszczuchów. SOS dla powietrza w Lublinie.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 o 11:32
Dlaczego władze bagatelizują problem palenia śmieciami i trucia?. Może wreszcie jakieś kontrole domków jednorodzinnych, których właściciele w ten sposób pozbywają się śmieci. Dusimy się!!!!!!!!Ile lat to potrwa?!!!!Kolejnego roku nie przeżyjemy!!!!Ludzie którzy mają astmę lub problemy z układem oddechowych czy krążenia, wiedzą jak to jest. Ograniczenie przebywania na zewnątrz niewiele zmieni. To się dostaje do mieszkań i dusi!!!!Obywatelska to kryształ w porównaniu z dzielnicami w sąsiedztwie domków jednorodzinnych. Mam nadzieje że uda mi się zmierzyć i pokazać jakie są tam wartości bo na ulicy ROMERA właściciele willi tak trują, że ubrania śmierdzą wędzonką i ogniskiem. Niech może straż miejska wreszcie skontroluje w nocy? kiedy palą śmieci jak nikt nie widzi. Czemu nie ma poprawy i reakcji?!!!!Do kogo się mamy zwrócić?!!!!
Dlaczego władze bagatelizują problem palenia śmieciami i trucia?. Może wreszcie jakieś kontrole domków jednorodzinnych, których właściciele w ten sposób pozbywają się śmieci. Dusimy się!!!!!!!!Ile lat to potrwa?!!!!Kolejnego roku nie przeżyjemy!!!!Ludzie którzy mają astmę lub problemy z układem oddechowych czy krążenia, wiedzą jak to jest. Ograniczenie przebywania na zewnątrz niewiele zmieni. To się dostaje do mieszkań i dusi!!!!Obywatelska to kryształ w porównaniu z dzielnicami w sąsiedztwie domków jednorodzinnych. Mam nadzieje że uda mi si... rozwiń
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 o 10:41
Śmiechu warte!! ONI - Platforma- pytają!! Od lat sytuacja smogowa jest w Polsce katastrofalna, PO- PSL NIC NIE ZROBIŁO . WSTYDŹCIE sie,że to WY sie dopominacie o INFO od tego rządu !!!
Avatar
P / 27 stycznia 2017 o 10:00
Może by miasto zaczęło robić coś w celu zapobiegania dalszemu wzrostowi smogu? Darmowa komunikacja, nakaz ograniczenia emisji spalin w fabrykach czy kontrole domów jednorodzinnych? Btw wycięcie drzew nie ma wiele wspólnego z takim poziomem smogu. Lublin i tak jest bardziej zielony niż niektóre miasta, w których smog jest mniejszy. W dodatku jesteśmy otoczeni niemal z każdej strony lasami.
Avatar
opo / 27 stycznia 2017 o 09:31
a czy Ty jestes z Megatemu człowieku?
Avatar
Gość / 28 stycznia 2017 o 20:01
Trują nas i Trują. Kiedy ktoś coś z tym zrobi. Oddychać się nie da !
Avatar
mieszkaniec Lublina / 27 stycznia 2017 o 22:54
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Śmiechu warte!! ONI   - Platforma-  pytają!! Od lat sytuacja smogowa  jest w Polsce katastrofalna, PO- PSL NIC NIE ZROBIŁO . WSTYDŹCIE sie,że to WY sie dopominacie o INFO od  tego rządu !!!
W Lublinie nie rządzi rząd tylko Urząd Miejski na czele z Żukiem, więc nie mieszaj ludziom w głowie.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 o 22:32
22 27.01 - 404 mikrograma na m3 pyłu zawieszonego w powietrzu lubelskim
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 o 16:40
Może by tak wszystkich inspektorów przebadać na okoliczność,bo raptem wszyscy mierzą i zauważyli w całej Polsce smoga???Co się dzieje? A u Niemców go nie ma,bo może mur wybudowali? Coś mi się zdaje ,że ktoś majstruje przy następnym podatku i wymianie pieców.Tak już robią nam po kolei,najpierw były żarówki ,które sa w sprzedaży po 10 krotnie wyższych cenach,a oszczędności/zapowiadanych chucznie/brak.Niech zapytają przyjaciół z USA ,jak oni to robią,bo u nich dymu w powietrzu jest kilkaset krotnie więcej niż u nas. Chyba kluczem do sprawy jest innowacja/to samo znaczy co reforma/ ,która nie wychodzi ,ale społeczeństwo poczuje jak po asie Balcerowiczu!
Może by tak wszystkich inspektorów przebadać na okoliczność,bo raptem wszyscy mierzą i zauważyli w całej Polsce smoga???Co się dzieje? A u Niemców go nie ma,bo może mur wybudowali? Coś mi się zdaje ,że ktoś majstruje przy następnym podatku i wymianie pieców.Tak już robią nam po kolei,najpierw były żarówki ,które sa w sprzedaży po 10 krotnie wyższych cenach,a oszczędności/zapowiadanych chucznie/brak.Niech zapytają przyjaciół z USA ,jak oni to robią,bo u nich dymu w powietrzu jest kilkaset krotnie więcej niż u nas. Chyba kluczem do sprawy je... rozwiń
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 o 14:46
skoro jest smok proponuje szewczyka dratewke
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 o 11:43
Na osiedlu Przyjaźni , które jest w środku zabudowy jednorodzinnej wieczorem nie można przewietrzyć mieszkania ponieważ jest takie duże stężenie dymu, że w oczy szczypie. Jedynym wyjściem jest podłączenie tych domków do sieci LPEC lub wprowadzenie ogrzewania gazowego lub elektrycznego. Ale nie sądzę aby ktoś się na to zgodził bo palenie byle czym jest tańsze. Może urzędnicy odpowiedzialni za nasze powietrze ruszyli by dupy zza biurek i zajęli się sprawą. Większość z nich mieszka poza miastem i olewają nas mieszczuchów. SOS dla powietrza w Lublinie.
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 o 11:32
Dlaczego władze bagatelizują problem palenia śmieciami i trucia?. Może wreszcie jakieś kontrole domków jednorodzinnych, których właściciele w ten sposób pozbywają się śmieci. Dusimy się!!!!!!!!Ile lat to potrwa?!!!!Kolejnego roku nie przeżyjemy!!!!Ludzie którzy mają astmę lub problemy z układem oddechowych czy krążenia, wiedzą jak to jest. Ograniczenie przebywania na zewnątrz niewiele zmieni. To się dostaje do mieszkań i dusi!!!!Obywatelska to kryształ w porównaniu z dzielnicami w sąsiedztwie domków jednorodzinnych. Mam nadzieje że uda mi się zmierzyć i pokazać jakie są tam wartości bo na ulicy ROMERA właściciele willi tak trują, że ubrania śmierdzą wędzonką i ogniskiem. Niech może straż miejska wreszcie skontroluje w nocy? kiedy palą śmieci jak nikt nie widzi. Czemu nie ma poprawy i reakcji?!!!!Do kogo się mamy zwrócić?!!!!
Dlaczego władze bagatelizują problem palenia śmieciami i trucia?. Może wreszcie jakieś kontrole domków jednorodzinnych, których właściciele w ten sposób pozbywają się śmieci. Dusimy się!!!!!!!!Ile lat to potrwa?!!!!Kolejnego roku nie przeżyjemy!!!!Ludzie którzy mają astmę lub problemy z układem oddechowych czy krążenia, wiedzą jak to jest. Ograniczenie przebywania na zewnątrz niewiele zmieni. To się dostaje do mieszkań i dusi!!!!Obywatelska to kryształ w porównaniu z dzielnicami w sąsiedztwie domków jednorodzinnych. Mam nadzieje że uda mi si... rozwiń
Avatar
Gość / 27 stycznia 2017 o 10:41
Śmiechu warte!! ONI - Platforma- pytają!! Od lat sytuacja smogowa jest w Polsce katastrofalna, PO- PSL NIC NIE ZROBIŁO . WSTYDŹCIE sie,że to WY sie dopominacie o INFO od tego rządu !!!
Avatar
P / 27 stycznia 2017 o 10:00
Może by miasto zaczęło robić coś w celu zapobiegania dalszemu wzrostowi smogu? Darmowa komunikacja, nakaz ograniczenia emisji spalin w fabrykach czy kontrole domów jednorodzinnych? Btw wycięcie drzew nie ma wiele wspólnego z takim poziomem smogu. Lublin i tak jest bardziej zielony niż niektóre miasta, w których smog jest mniejszy. W dodatku jesteśmy otoczeni niemal z każdej strony lasami.
Avatar
opo / 27 stycznia 2017 o 09:31
a czy Ty jestes z Megatemu człowieku?
Zobacz wszystkie komentarze 44

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

KULturalia 2018 w Lublinie. Koncerty, sztukmistrze i fireshow [program]
24 maja 2018, 18:00
galeria

KULturalia 2018 w Lublinie. Koncerty, sztukmistrze i fireshow [program] 0 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek rozpoczynają się KULturalia, czyli Dni Kultury Studenckiej w Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zaplanowano dwa dni koncertów na pl. Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur.

Nikt nie chce postawić słupków w centrum Lublina. Problemy także z innymi inwestycjami

Nikt nie chce postawić słupków w centrum Lublina. Problemy także z innymi inwestycjami 1 1

Pod znakiem zapytania stanął montaż słupków uniemożliwiających nielegalne parkowanie na śródmiejskich chodnikach. Nikt nie chce wziąć tego zlecenia. Drogowcy mają też spory problem z remontami osiedlowych uliczek, m.in. na Czubach i Czechowie

Pracował przy remoncie stadionu. Spadł z rusztowania

Pracował przy remoncie stadionu. Spadł z rusztowania 0 0

56-letni mężczyzna spadł z rusztowania w trakcie prac przy remoncie stadionu w Janowie Lubelskim.

Skręcał w boczną drogę. Potrącił nastoletnią rowerzystkę
ZDJĘCIA
galeria

Skręcał w boczną drogę. Potrącił nastoletnią rowerzystkę 1 2

17-letnia rowerzystka trafiła do szpitala, po tym jak na lokalnej drodze potrącił ją samochód.

Dzisiaj finał Srebrnego Kasku

Dzisiaj finał Srebrnego Kasku 1 1

Dzisiaj o godzinie 19 w Lublinie odbędzie się finał Srebrnego Kasku. Czterech najlepszych zawodników oraz jeden wybrany przez Główną Komisję Sportu Żużlowego wezmą udział w eliminacjach Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów

Lubelskie Kruki rządzą nad Bałtykiem

Lubelskie Kruki rządzą nad Bałtykiem 18 1

Baseball Ravens Lublin zaliczyli fantastyczny początek sezonu w Bałtyckiej Lidze Baseballu. Popularne Kruki po trzech weekendach przewodzą całej stawce

O wiśniowym sadzie. Zamiast porannej jogi
wiersze między newsami

O wiśniowym sadzie. Zamiast porannej jogi 0 1

Na początek dnia, trzy linijki orientu. XVII wiecznemu japońskiemu poecie zen Matsuo Basho tyle wystarczy by opowiedzieć całą historię

Firmy w Lubelskiem cierpią na brak pracowników. W jakich branżach szukać pracy?

Firmy w Lubelskiem cierpią na brak pracowników. W jakich branżach szukać pracy? 43 16

Liczba wolnych miejsc pracy w przedsiębiorstwa z województwa lubelskiego tylko w ciągu ostatniego roku zwiększyła się o niemal 70 procent. Najtrudniej o fachowca jest w branży budowlanej i przemyśle. Potrzebni są także kierowcy i magazynierzy

PO wystawi kobietę na prezydenta Białej Podlaskiej?

PO wystawi kobietę na prezydenta Białej Podlaskiej? 2 8

Platforma nie ujawnia żadnych nazwisk, ale poseł Stanisław Żmijan przyznaje, że najchętniej w wyborach na prezydenta Białej Podlaskiej poparłby kobietę