wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Bardzo zły stan powietrza w Lublinie. Inspektor: "Te dane nie są dla nas zaskoczeniem"

Dodano: 26 stycznia 2017, 19:13

Jako „bardzo zły” określono stan powietrza w Lublinie w czwartkowe południe. W tym czasie zanotowano największy poziom stężenia pyłów zawieszonych w ostatnich dniach.

W czwartek po godz. 9 stężenie pyłu PM2,5 zaczęło przekraczać 100 mikrogramów na metr sześcienny. O godz. 12 wyniosło 201,2 mikrogramów na metr sześcienny. Podobnie złe wyniki zanotowano jedynie w Warszawie i Przemyślu.

– Te dane nie są dla nas zaskoczeniem. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w styczniu i lutym każdego roku – mówi Arkadiusz Iwaniuk, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w Lublinie. 

Jak wyjaśnia, wpływa na to brak wiatru i trwający sezon grzewczy. – Ten rok nie jest gorszy od poprzednich, ale obecnie społeczeństwo jest bardziej świadome problemów związanych ze smogiem. To może być bodziec do rozwiązania tej kwestii. Jeśli mamy wybór, to warto wybrać inny sposób ogrzewania niż palenie węglem lub drewnem. Tego nie da się zmienić w rok czy dwa, ale w perspektywie kilku lat jest szansa na to, że na obecne stany podsmogowe będziemy patrzeć z perspektywy historycznej.

Iwaniuk dodaje, że stan alarmowy może zostać ogłoszony, gdy norma średniodobowa stężenia pyłu PM2,5 przekroczy 300 mikrogramów na metr sześcienny. W środę wyniosła ona 73,2.

Wczoraj w Sejmie na wniosek Platformy Obywatelskiej informację na temat działań, jakie rząd ma podjąć w związku z wysokimi poziomami zanieczyszczenia powietrza w Polsce składał szef resortu środowiska Jan Szyszko. – Rzeczywiście, sytuacja może być niepokojąca – przyznał.

Minister poinformował, że zgodnie z kontrolą przeprowadzoną przez inspektorat ochrony środowiska w 2015 r., na 46 stref w Polsce, w 39 zanotowano przekroczenia norm stężeń dla pyłu PM10. Dla pyłu PM2,5 normy były przekroczone w 23 strefach, a w przypadku benzo(a)pirenu aż w 44. Dodał, że badania za 2016 r. są dopiero podsumowywane.

Czytaj więcej o: Lublin smog
Użytkownik niezarejestrowany
mieszkaniec Lublina
Użytkownik niezarejestrowany
(44) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 stycznia 2017 o 20:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trują nas i Trują. Kiedy ktoś coś z tym zrobi. Oddychać się nie da !
Rozwiń
mieszkaniec Lublina
mieszkaniec Lublina (27 stycznia 2017 o 22:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Śmiechu warte!! ONI   - Platforma-  pytają!! Od lat sytuacja smogowa  jest w Polsce katastrofalna, PO- PSL NIC NIE ZROBIŁO . WSTYDŹCIE sie,że to WY sie dopominacie o INFO od  tego rządu !!!
W Lublinie nie rządzi rząd tylko Urząd Miejski na czele z Żukiem, więc nie mieszaj ludziom w głowie.
Rozwiń
Gość
Gość (27 stycznia 2017 o 22:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
22 27.01 - 404 mikrograma na m3 pyłu zawieszonego w powietrzu lubelskim
Rozwiń
Gość
Gość (27 stycznia 2017 o 16:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Może by tak wszystkich inspektorów przebadać na okoliczność,bo raptem wszyscy mierzą i zauważyli w całej Polsce smoga???Co się dzieje? A u Niemców go nie ma,bo może mur wybudowali? Coś mi się zdaje ,że ktoś majstruje przy następnym podatku i wymianie pieców.Tak już robią nam po kolei,najpierw były żarówki ,które sa w sprzedaży po 10 krotnie wyższych cenach,a oszczędności/zapowiadanych chucznie/brak.Niech zapytają przyjaciół z USA ,jak oni to robią,bo u nich dymu w powietrzu jest kilkaset krotnie więcej niż u nas. Chyba kluczem do sprawy jest innowacja/to samo znaczy co reforma/ ,która nie wychodzi ,ale społeczeństwo poczuje jak po asie Balcerowiczu!
Rozwiń
Gość
Gość (27 stycznia 2017 o 14:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
skoro jest smok proponuje szewczyka dratewke
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (44)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!