piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Becikowe dla nieletnich matek

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 lutego 2006, 19:45

Autorzy Ustawy o becikowym nie pomyśleli o najmłodszych rodzicach. Nieletni nie mają tak zwanej pełnej zdolności do czynności prawnych, dlatego nie mogą złożyć wniosku o przyznanie dodatku na własne dziecko. Córka Haliny J. z Lublina ma 17 lat. Urodziła dziecko dwa miesiące temu.

– W ośrodku pomocy rodzinie usłyszałam, że córka nie może osobiście starać się o becikowe, bo jest nieletnia. Ale mogę wystąpić do sądu o przyznanie mi opieki prawnej nad dzieckiem, które urodziła.
Dziewczyna, na razie, nie może wziąć becikowego. – A termin złożenia wniosku biegnie – martwi się pani Halina. – Jeśli sąd nie zdąży wydać decyzji za miesiąc, nie dostaniemy pieniędzy.
Urzędnicy jednak różnie interpretują przepisy, żeby rozwikłać problem. O podpowiedź poprosiliśmy Dorotę Gąsior, zastępcę dyrektora ds. świadczeń socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
– Ta pani może nawet w tej chwili złożyć wniosek, żeby termin nie przepadł – mówi dyr. Gąsior. – Ale jednocześnie niech wystąpi z wnioskiem o zawieszenie postępowania w sprawie przyznania becikowego, do czasu wydania przez sąd decyzji o ustaleniu opiekuna prawnego dla dziecka.
Co innego słyszymy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Biuro prasowe radziło się w tej sprawie ministerialnych prawników. – W imieniu nieletniej matki wniosek mogą złożyć rodzice, jej opiekunowie prawni – wyjaśnia Małgorzata Harasimiuk z biura prasowego resortu. – Niech przedstawią jakiś dokument tożsamości swojej córki, jeśli nie ma dowodu, np. tymczasowego. Takie jest nasze stanowisko i chyba najprostsze rozwiązanie. Aleksandra Typiak

Upewnij się
o godziny otwarcia
Nie było wczoraj tłoku w lubelskim Ośrodku Pomocy Rodzinie przy ulicy Glinianej. W pierwszym dniu rozpatrywania wniosków o przyznanie becikowego nie obyło się jednak bez niespodzianek.
– Okazało się, że przyszłam do urzędu za późno – mówi pani Anna z Lublina. – Pracownik, który przyjmuje wnioski, był do godz. 14, a nie do 15.30, tak jak pracuje urząd. – Chciałam ostrzec rodziców, którym dziś mija termin na złożenie wniosku, żeby wcześniej telefonicznie upewnili się o godziny otwarcia urzędu i nie zawiedli się tak, jak ja.
Jeśli złożysz wniosek do jutra, otrzymasz becikowe najpóźniej do końca miesiąca. Do tej pory do lubelskiego urzędu wpłynęło ponad 200 wniosków. Według danych Urzędu Stanu Cywilnego, powinno ich być jeszcze około dwustu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!