czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Becikowe już nie dla wszystkich. Zobacz, kto nie dostanie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 lipca 2009, 20:50
Autor: Rafał Panas

Rodzi się więcej dzieci, ale nie dlatego że rząd i gminy dają pieniądze na pierwszą wyprawkę. Nie będzie becikowego dla bogatszych rodzin – PO już pracuje nad zmianą prawa. Z takich dotacji nie mają zamiaru rezygnować gminy na Lubelszczyźnie.

Teraz jest tak: rodzice noworodka z dochodem poniżej 504 zł na głowę członka rodziny dostają dwa becikowe. Jedno przysługujące rodzinom najbiedniejszym, a drugie dla każdej rodziny, bez względu na zamożność. W obu przypadkach państwo wypłaca po 1 tys. zł.

Platforma chce pozbawić zapomogi rodziny o wyższych dochodach. Pomysł spodobał się przedsiębiorcom, związkom zawodowych, a nawet opozycji. Przepisy mogą wejść w życie już od przyszłego roku. Najbiedniejsze rodziny dostawałby dalej 2 tys. zł z dwóch becikowych. Nieco bardziej zamożni (z dochodem ok. 1 tys. zł na osobę) – tysiąc zł z jednego becikowego. A bogatsi – wcale.

– Z pomocy dalej będą mogli korzystać np. młodzi nauczyciele, którzy nie mają wysokich pensji – tłumaczył poseł PO Sławomir Piechota Gazecie Wyborczej.

Becikowe dla każdego dziecka przeforsowała w 2005 roku Liga Polskich Rodzin. – Trzeba tak prowadzić politykę prorodzinną, aby zwiększył się przyrost demograficzny – mówił nam Roman Giertych.

I rzeczywiście, od kilku lat rodzi się w Polce coraz więcej dzieci. Jednak – jak zapewniają eksperci – nie dzięki becikowemu. Na Lubelszczyźnie w 2004 roku przyszło na świat 20 794 maluchów, a w 2008 roku już 23 009 – informuje lubelski Urząd Statystyczny.

– Kobiety urodzone w latach ostatniego wyżu demograficznego (roczniki 1979–1983, a także 1984–1988) znajdują się obecnie w wieku najwyższej płodności. Stąd rosnąca liczba urodzeń – oceniają statystycy.

Hojne dla rodziców są też niektóre gminy i obdarowują je własnym becikowym. I to bez patrzenia na stan konta. – W ub. roku 500 zł becikowego daliśmy 412 rodzinom – informuje Renata Dobrowolska, zastępca kierownika MOPS w Świdniku.

– To jeden z elementów polityki prorodzinnej i nie zamierzamy z niej rezygnować – dodaje Anna Waszczuk-Listowska, naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w świdnickim magistracie. – Dzieci rodzi się ostatnio trochę więcej, ale rzeczywiście, niekoniecznie jest to zasługą becikowego.

W Puławach rodzice też dostają po 500 zł. W ub. roku taką kwotę otrzymało ok. 400 rodzin. – Trzy lata temu zdecydowanie mniej osób występowało o te pieniądze. Teraz więcej ludzi wie, że jest taka pomoc – mówi Maria Piastowicz, dyrektor puławskiego MOPS.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
siejuch
ho ho
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

siejuch
siejuch (29 września 2009 o 21:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy ja zarabiam powyżej 1000 zł to już jestem bogaty??
Rozwiń
ho ho
ho ho (27 lipca 2009 o 15:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
KASTROWAĆ DZIECIOROBÓW
Rozwiń
Gość
Gość (27 lipca 2009 o 12:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
no i patologia będzie rodzić bez opamiętania, najpierw becikowe, później z opieki społecznej, do tego jeszcze alimenty z funduszu alimentacyjnego, no bo jak tatuś pijak, a dało się pijakowi no to jest okazja wydrzeć z funduszu i to niemałe pieniądze, a jak z takim pijakiem ma się kilkoro dzieci to i nawet niejeden normalny rodzic tyle za pracę nie dostanie jak z funduszu alimentacyjnego i to za darmo. Także państwo w naszym krajuutrzymuje patologię zaś normalnymi rodzinami w ogóle się nie interesuje. Należy promować pracę i godne wynagrodzenie, gdzie bez pomocy rodzice winni pracować i móc utrzymywać, a nie, że zarobki po 600=1 tys. zł a za darmo z opieki 1-3 tys. zalezy ile dzieci np. 3 dzieci, fundusz alimentacyjny 3 x 500 zł = 1500 zł, do tego obiady w szkole, do tego samotna matka stały zasiłek dla samotnej, do tego docelowa zapomoga - dzieci do szkoły, ubrania na zimę itp. pomoc z rożnych innych instytucji np. Caristas - kolonie dla dzieci
Rozwiń
STYX
STYX (27 lipca 2009 o 11:49) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Stop finansowaniu dzieciorobów !!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!