sobota, 17 marca 2018 r.

Lublin

Będą badać zwierzęta małe i duże. Budują nowoczesne laboratoria w Lublinie

Dodano: 25 czerwca 2015, 17:00

Część laboratoriów Ośrodka Medycyny Doświadczalnej, który Uniwersytet Medyczny buduje przy ul. Jaczewskiego jest już wyposażonych. Jednostka zacznie działać na przełomie września i października.

- Mamy już sprzęt do hodowli zwierząt laboratoryjnych m.in. klatki indywidualnie wentylowane dla myszy i szczurów. Poza tym system do hodowli ryb gatunku Danio pręgowane – wylicza dr n. med. Mirosław Łańcut, kierownik OMD. – Mamy też część aparatury do wyposażenia laboratoriów doświadczalnych, m.in. część mikroskopów i wyposażenia do hodowli komórkowej.

Ośrodek czeka jeszcze na dostawę rezonansu magnetycznego dla zwierząt laboratoryjnych oraz wyposażenie do pozostałych laboratoriów, na dostawę których uczelnia ogłosiła już przetarg.

OMD to pierwsza tego typu jednostka badawcza w ramach uczelni. - Od lat odczuwaliśmy brak scentralizowanego zaplecza badawczego. Chodzi o ośrodek eksploracji naukowej, w którym możliwe jest prowadzenie badań interdyscyplinarnych in vitro oraz in vivo, realizowanych równocześnie z udziałem wielu badaczy - podkreślał w styczniu ubiegłego roku przy okazji wmurowania kamienia węgielnego pod ośrodek prof. dr hab. Andrzej Drop, rektor UM. - W centrum uwagi naszych badaczy znajdą się choroby układu krążenia, neurodegeneracyjne i nowotworowe.

W planach jest także prowadzenie badań toksykologicznych na zlecenie rolnictwa i branży spożywczej. Ośrodek został podzielony na dwie strefy. Pierwsza, administracyjno-socjalna jest otwarta. W drugiej, gospodarczo-technicznej, znajdują się części: hodowlana, eksperymentalna i kwarantanny. To tam zostały ulokowane m.in. sale operacyjne dla małych i dużych zwierząt oraz pomieszczenie do przeprowadzania badań RTG. 

Uniwersytet chce współpracować z innymi ośrodkami naukowo-badawczymi oraz produkcyjno-przemysłowymi w kraju i zagranicą. Ośrodek zajmie powierzchnię blisko 2 tys. mkw. Koszt całej inwestycji to ponad 28 mln zł, z czego ponad 25 mln pochodzi z pieniędzy unijnych.

Gość
Gość
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 czerwca 2015 o 16:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie będą badać zwierząt tylko NA zwierzętach. Szkoda że takie durne zdjęcie zostalo pokazane.... Trudno coś badac w pustym pokoju.... Szkoda też że Uniwersytet Medyczny nie ma rzecznika prasowego z prawdziwego zdarzenia.... To takie wpadki by się nie zdarzaly....
Rozwiń
Gość
Gość (26 czerwca 2015 o 07:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sto lat za murzynami. Teraz my staniemy się drugim Huntington LIfe Sciences pod pozorem badań naukowych, kiedy Anglicy już się z tego wycofują. Mogą się polaczki cieszyć, że mają centrum naukowe ze sprzętem z przetargu (czyt. z zachodniego złomu)
Rozwiń
Gość
Gość (25 czerwca 2015 o 23:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Chyba badania na zwierzętach a nie badanie zwierząt!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!