sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Będą kary za przyczepy z głośnymi reklamami w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 lutego 2012, 19:05
Autor: Dominik Smaga

Plakaty Filharmonii Lubelskiej na stylowym płocie Ogrodu Saskiego zawisły nielegalnie, bo choć zezwo
Plakaty Filharmonii Lubelskiej na stylowym płocie Ogrodu Saskiego zawisły nielegalnie, bo choć zezwo

Z ulic Lublina mają zniknąć ciągnięte za samochodami przyczepy z głośnikami emitującymi reklamy. Straż Miejska zapowiada, że będzie karać za taką formę promocji, bo jest ona nielegalna. A Ratusz chce ustalić reguły wieszania banerów – jak te na płocie Ogrodu Saskiego.

Wojna zaczęła się od akcji internautów mających dość reklam nadawanych z głośnika przez jedną z restauracji przy deptaku. Internauci skrzyknęli się, że wejdą do lokalu, by równocześnie odtworzyć tę samą reklamę, która naprzykrzała się przechodniom.

Groźba poskutkowała, restaurator wyłączył głośniki. A Straż Miejska zagroziła, że następnym razem wlepi mu mandat. Bo znalazł się przepis, który takiej reklamy zakazuje. To artykuł Prawa ochrony środowiska zabraniający stosowania urządzeń nagłośnieniowych na zabudowanych terenach miast z wyjątkiem imprez i uroczystości.

Na naszą prośbę Straż Miejska sprawdziła, że przepis ten zdoła zastosować również do samochodowych przyczep emitujących głośne reklamy. Brakowało tylko pewności, jak takie wykroczenia ścigać, skoro straż nie może zatrzymywać pojazdów będących w ruchu. Ale straż ma już opinię prawną.

– Wystarczy, że funkcjonariusze udokumentują to notatką służbową, w której będzie zawarta informacja, że pojazd o określonych numerach rejestracyjnych jechał ulicą ciągnąc przyczepę nadającą reklamy. Nie będzie konieczne dokumentowanie takiego zdarzenia filmem – wyjaśnia Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej.

Sprawca wykroczenia dostanie wezwanie do komendy. – Najpierw poinformujemy go, że taka reklama jest niezgodna z prawem. Jeśli sytuacja się powtórzy nałożymy mandat karny w wysokości do 500 złotych – dodaje Gogola. Ci, którzy mandatu nie przyjmą, staną przed sądem.

Magistrat zapowiada też, że zrobi porządek z banerami reklamującymi wydarzenia kulturalne. – Pracownicy Urzędu Miasta Lublin przygotują w niedługim czasie koncepcję kompleksowego określenia sposobów i dopuszczalnych form umieszczania informacji tego typu – zapewnia Stanisław Kalinowski, zastępca prezydenta w piśmie do radnego PO, Leszka Daniewskiego.

Radny dopytywał, czy plakaty Filharmonii Lubelskiej na stylowym płocie Ogrodu Saskiego zawisły legalnie. Okazało się, że nie, bo choć zezwolił na nie Urząd Miasta, to zgody takiej nie wydał wojewódzki konserwator zabytków. Przy okazji okazało się, że pozwoleniami na reklamę na płocie ogrodu nie zajmuje się w Ratuszu ani sprawujący pieczę nad parkiem Wydział Gospodarki Komunalnej, ani zajmujący się przyulicznymi reklamami Zarząd Dróg i Mostów, tylko… Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Gość
Gość
Igor
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (4 czerwca 2012 o 16:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To talk to my emotions, girls growing up at the beginning of joy, friendship, Confusing, and the future of fear and curiosity ... no matter what, I have no reservations to tell [url="http://www.diyribbonshop.com/"]Printed ribbons[/url] you. Sat at my desk every [url="http://www.diyribbonshop.com/"]DIY ribbons[/url] day, or hiding under [url="http://www.diyribbonshop.com/"] grosgrain ribbons[/url] the blanket under [url="http://www.diyribbonshop.com/"] Hair bows[/url] you slowly come to the interesting things of the day. You like my lover, [url="http://www.diyribbonshop.com/"]Wholesale ribbons[/url] secretly every diyyjfbon day [url="http://www.diyribbonshop.com/"]gift[/url] to meet [url="http://www.diyribbonshop.com/"] Satin ribbons[/url] with you, but can not show to others. Secretly feel, very dreamy, and very wonderful.
Rozwiń
Gość
Gość (13 lutego 2012 o 12:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
N A R E S Z C I E się ktoś tym zinteresował!
Rozwiń
Igor
Igor (13 lutego 2012 o 10:54) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Proponuje również zająć się sprawą przyczep z reklamami jakiś klubów muzycznych które blokują miejsca na miasteczku akademickim !!!
Rozwiń
stefan
stefan (13 lutego 2012 o 10:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
nareszcie... a co do parku saskiego to nie powinno się na ogrodzeniu nic wieszać bo to zasłania zieleń jak by nie patrzeć ozdobę miasta
Rozwiń
kobra
kobra (13 lutego 2012 o 10:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='zsf' timestamp='1329119384' post='595909']
jest jeszcze kodeks drogowy
Dział III
Pojazdy
Rozdział 1
Warunki techniczne pojazdów
[...]4. Zabrania się:
[...]
3) umieszczania w pojeździe lub na nim urządzeń stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego, wysyłających sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie,[...]

i kodeks wykroczeń
[...]
Art.96a Bezprawne posiadanie sygnałów pojazdów uprzywilejowanych - przesłanki wykroczenia
§ 1. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, posiada w pojeździe urządzenia stanowiące obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego w ruchu, wysyłające sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie, a także elementy oznakowania w postaci napisów,
podlega karze grzywny.
§ 2. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, używa w pojeździe sygnałów świetlnych w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnału dźwiękowego o zmiennym tonie,
podlega karze aresztu do 14 dni albo grzywny.
§ 3. Urządzenia lub elementy oznakowania, o których mowa w § 1 i 2, podlegają przepadkowi, choćby nie stanowiły własności sprawcy. [...]

wydaje mi się, że piosenka czy reklama z głośnika ma "zmienny ton".
[/quote]

Niestety ten przepis w tym przypadku nie ma uzasadnienia. Melodia czy nagranie głosu nie jest zmiennym tonem.
Zmienny ton to taki odgłos jaki wydaje karetka lub wóz policyjny (tzw. ijo ijo).
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!