poniedziałek, 1 maja 2017 r.

Lublin

Będą protesty

Dodano: 7 kwietnia 2002, 22:27

W związku z przygotowywanymi przez rządzącą koalicję SLD–UP– PSL zmianami w kodeksie pracy Prezydium Zarządu Regionu Środkowego NSZZ „Solidarność” podjęło uchwałę o przekształceniu się w Regionalny Komitet Protestacyjny.
Punktem kulminacyjnym działań protestacyjnych będzie manifestacja 19 kwietnia w centrum Lublina, w której wezmą udział przedstawiciele załóg zakładów pracy Lubelszczyzny.
– Nie zgadzamy się ze zmianami w kodeksie pracy. Pracodawcy starają się wykreślić wymóg zawierania trzeciej umowy, jako umowy na czas nieokreślony. Bardzo niekorzystne są projekty zmian w zakresie czasu pracy, prowadzące do niepłacenia za godziny nadliczbowe. Niektóre z projektów zmian godzą w dotychczasowe uprawnienia związków zawodowych. Pracodawcy chcą, by w ogóle ich nie było. Tak, jakby rząd chciał likwidować w Polsce prawo układowe. Będziemy apelować o odstąpienie od projektu nowelizacji kodeksu pracy i protestować przeciwko zmianom – mówi Stanisław Kucharski, przewodniczący Zarządu Regionu.
Zupełnie innego zdania w tej sprawie jest prof. Zyta Gilowska, także członek NSZZ „Solidarność”.
– O konieczności zmian w kodeksie mówiło się od paru lat i te zmiany są konieczne. Oba projekty nowelizacji kodeksu (rządowy i Platformy Obywatelskiej) są sensowne. Rozumiem obawy central związkowych, które boją się osłabienia swojej pozycji – ale od nowelizacji kodeksu pracy nie uciekniemy – mówi prof. Z. Gilowska.
(SZ)
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24