czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Będzie ciężko bez wiaduktów na Czechowie. Skręt w lewo i objazd tylko dla mieszkańców osiedla

Dodano: 29 marca 2016, 06:37
Autor: Dominik Smaga

Skręcić w tym miejscu w lewo z al. Kompozytorów Polskich będą mogli tylko mieszkańcy os. Lipińskiego (fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Skręcić w tym miejscu w lewo z al. Kompozytorów Polskich będą mogli tylko mieszkańcy os. Lipińskiego (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

To już przesądzone: obydwa wiadukty, którymi biegnie al. Kompozytorów Polskich zostaną zamknięte jednocześnie i to już w kwietniu. Okazuje się też, że objazd przez ul. Paganiniego nie będzie ogólnodostępny, a znaki pozwolą na wjazd tylko mieszkańcom osiedla.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Chociaż harmonogram prac dopiero jest ustalany, to wiadomo już, że drogowcy zjawią się tu około połowy kwietnia. Muszą się spieszyć, bo miasto wymaga, by w połowie października już wszystko skończyli. Zaczną od wiaduktów, najbardziej czasochłonnej części zlecenia, bo obie konstrukcje trzeba niemal całkowicie rozebrać, a potem odtworzyć. Gdyby robić to po kolei: najpierw jeden wiadukt, a potem drugi, to – zdaniem miasta – nie wystarczyłoby czasu. Stąd decyzja o równoczesnym zamknięciu obydwu wiaduktów.

Skutkiem tej decyzji będzie to, że nie da się zachować ciągłości przejazdu przez al. Kompozytorów Polskich. W tej sytuacji kierowcom jadącym pod górę stworzona miała być możliwość skrętu w lewo w ul. Paganiniego tuż przed wiaduktami. Tak można by dojechać do al. Smorawińskiego. Na objazd ten nie zgadza się Zarząd Dzielnicy Czechów Południowy uznając, że wyczekiwany remont wiaduktów „nie powinien przenosić uciążliwości na mieszkańców ulic, które sąsiadują z przyszłym placem budowy”.

Zarząd dzielnicy oczekiwał od Ratusza, że zamiast kierować ruch przez osiedle utrzyma możliwość przejazdu w obie strony po tym wiadukcie, który w danym momencie nie będzie remontowany. Ale ponieważ rozebrane mają być oba naraz, sprawa ma być załatwiona inaczej. – Możliwość skrętu w lewo będzie zastrzeżona dla mieszkańców os. Lipińskiego – wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Jak mieliby jechać inni kierowcy? – Łącznicą od al. Solidarności i przez al. Smorawińskiego – odpowiada. Przez ul. Paganiniego jechałyby za to autobusy komunikacji miejskiej.

To, że odnowienie wiaduktów zajmie najwięcej czasu nie jest jedynym powodem tego, że właśnie od nich ma się zacząć przebudowa. Drugi powód jest taki, że tylko na tę część gotowa jest dokumentacja. Do zrobienia są jeszcze projekty potrzebne do odnowy jezdni i chodników między al. Solidarności a rondem przy Orfeuszu. Taka dokumentacja ma uwzględniać nowe nawierzchnie i oświetlenie oraz obustronne ścieżki rowerowe.

Wszystkim, zarówno projektami, jak i pracami przy wiaduktach i pozostałej części drogi, ma się zająć Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów, które dostanie za to 9,9 mln zł. Na taką kwotę opiewa umowa dopiero co podpisana przez miasto.

Z tą samą firmą i w tym samym czasie miasto zawarło też wartą 3,3 mln zł umowę na przebudowę ul. Narutowicza od Lipowej do Ochotniczej wraz z Ochotniczą, Strażacką i Rowerową. Tu prace mają się zacząć w czerwcu a zakończyć w sierpniu.

tellchar
Gość
Gość
(21) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

tellchar
tellchar (30 marca 2016 o 10:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A czy ktoś zastanowił się, czy te wiadukty są w ogóle potrzebne? Pod wiaduktami jest tylko alejka dla pieszych i rośnie trawa. Proponuję, aby rozebrać je, zasypać dół gruzem i położyć asfalt. Przy dobrej organizacji zajmie to 2 miesiące. Uniknie się w ten sposób następnego remontu za około 5 lat. Kilkaset metrów dalej, jest już wyremontowany 2 lata temu za duże pieniądze wiadukt, pod którym rośnie trawa. No ale ... żyjemy przecież w bardzo bogatym kraju.

W Krakowie zasypano właśnie wszystkie wąwozy, żeby nie budować wiaduktów. Teraz mają problemy ze smogiem...

Rozwiń
Gość
Gość (29 marca 2016 o 23:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Hmmm a jak dojechać do ul. NOWOWIEJSKIEGO skoro tam jest tylko wjazd od kompozytorów polskich jadąc od al. Solidarności? Pytam z ciekawości jakiś będzie rozwiązanie bo nic o tym w artykule nie ma.

Na Nowowiejskiego bedzie można dojechać .....rowerem :)

Rozwiń
Gość
Gość (29 marca 2016 o 16:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To że wiadukty się sypią było znane od dawna. Ale Prezydent Żuk tam nie mieszka - on dojazd do pracy ma dobry. Doprowadzono do stanu takiego że wiaduktów nie da się remontować, trzeba je wyburzyć i zrobić od nowa. Były ważniejsze wydatki - działki za darmo dla Kościoła, system kierowania ruchem który nie działa itd...

smród pisowskiego trolla wyczuwalny jest z dużej odległości, Żuk rządzi Lublinem raptem od 5 lat a wiadukty się sypią od kilkunastu

ps : Pruszkowski opychał kurii działki nie za 10 a za 1% wartości

Rozwiń
Gość
Gość (29 marca 2016 o 13:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tępe chuje zero pomyślunku.
Rozwiń
Gość
Gość (29 marca 2016 o 13:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Coś się komuś pokręciło skoro pojawia się informacja, że "To, że odnowienie wiaduktów zajmie najwięcej czasu nie jest jedynym powodem tego, że właśnie od nich ma się zacząć przebudowa. Drugi powód jest taki, że tylko na tę część gotowa jest dokumentacja. Do zrobienia są jeszcze projekty potrzebne do odnowy jezdni i chodników między al. Solidarności a rondem przy Orfeuszu." Powyższe ma się nijak do Uchwały budżetowej, w której całkiem odwrotnie zarezerwowane zostały środki finansowe. Przypadek tylko, czy jest coś na rzeczy w tej ewentualnej dezinformacji? Żeby nie było cytuję dosłownie zapis w Uchwale budżetowej na 2016 rok: "Przebudowa al. Kompozytorów Polskich na odcinku od al. Solidarności do al. Smorawińskiego wraz z przebudową wiaduktów - dokumentacja (bez wiaduktów), roboty budowlane"
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (21)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!