niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Będzie dwa razy więcej miejskich rowerów w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Autor: Dominik Smaga

Miejskich rowerów będzie dwa razy więcej. To nie jedyne udogodnienia, jakie zapowiedział prezydent. Ściągnął też do pracy w Ratuszu lidera nieformalnej grupy cyklistów

Dziś Lubelski Rower Miejski to 40 wypożyczalni, 400 jednośladów i 17 tys. zarejestrowanych użytkowników, których dziennie przybywa nawet 700. - System wymaga podwojenia liczby baz i rowerów - mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta i dodaje, że ma to nastąpić w przyszłym roku.

Miasto liczy, że prywatne firmy na swój koszt (z obsługą to 67 tys. zł) zaczną dostawiać stacje, np. w rejonie ul. Zana. Wcześniej będzie przemeblowanie. Miasto może przestawić pięć stacji. Pierwsza do przeprowadzki jest ta spod skansenu, która po niedzieli stanie koło ronda Pola.

Prosili od dawna

Jeszcze w październiku na jednokierunkowych ulicach: Konopnickiej, Orlej, Środkowej i Wschodniej miasto pozwoli na tzw. kontraruch, czyli jazdę rowerem pod prąd. Od dawna stosuje to Gdańsk, niedawno kontraruch na wszystkich ulicach jednokierunkowych dopuścił Radom. W Lublinie o to samo od dawna dopomina się nieformalna grupa Porozumienie Rowerowe.

Dostał posadę

Lider Porozumienia Rowerowego właśnie dostał posadę asystenta prezydenta. Ma zajmować się sprawami cyklistów. Przyznaje, że trzeba zmienić nieco miejskie wymogi dotyczące budowy nowych tras. - Chociażby ich malowanie na czerwono, co powinno zostać zniesione - stwierdza Aleksander Wiącek.

Nakaz malowania zawarty jest w standardach ustalonych przez miasto w 2010 r. Wtedy też powołano w Ratuszu specjalny zespół opiniujący nowe inwestycje pod kątem rowerzystów.

Walczą dalej

"Przez 4 lata Zespół Opiniujący spotkał się DWA razy i zaopiniował ZERO projektów” - pisze do prezydenta Porozumienie Rowerowe, które działa dalej bez Wiącka. Teraz żąda naprawy ścieżki przy ul. Filaretów (o jej wadach pisaliśmy wielokrotnie), śląc do prezydenta pismo z wieloma zdjęciami. Jak miasto chce chronić się przed takimi bublami? - Każdy wykonawca musi dać gwarancję - odpowiada Kazimierz Pidek, dyrektor Zarządu Dróg i Mostów.

Ścieżka jest na gwarancji, ale to rowerowi działacze pokazują miastu co trzeba poprawić i przypominają czego wymagało i wskazują nawet, jakim urządzeniem można sprawdzić, czy ścieżka jest zgodna z wymogami.

Precz z budowy

Miasto ma też problem ze ścieżkami, które jeszcze nie powstały. Właśnie odstąpiło od umowy z firmą, która miała wytyczyć nowe trasy. Większość zadania zrobiła, ale nie dokończyła ścieżki wzdłuż al. Kompozytorów Polskich i Diamentowej oraz nie przebudowała trzech sygnalizacji, na których miała stworzyć przejazdy rowerowe (Unii Lubelskiej-Zamojska, Diamentowa-Romera, Braci Wieniawskich-Kameralna.

- Firma przekroczyła termin ustalony na 29 sierpnia i nie ma nadziei, że skończy robotę w tym roku - mówi Pidek. Teraz będzie szukać nowego wykonawcy, praca ma być dokończona wiosną.
  Edytuj ten wpis
monika
Zainteresowany
pieszy
(23) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

monika
monika (10 października 2014 o 14:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

W pełni jestem za tym, aby były ścieżki rowerowe, ale nie na siłę i wszędzie. Po raz pierwszy jechałam Zamojską po tych zmianach i pytam, co za idiota zmniejszył ilość pasów na korzyść ścieżki? Przecież tam jest ścieżka do Piłsudskiego? Nie wystarczy? Nie mogą rowerzyści jeździć Rusałki? Chociaż może nie, bo to obecnie jedyna ulica, którą można się szybko dostać do Centrum. Poza tym ja nie wiem jakie są wymogi na te ścieżki, ale czy one mają być pofałdowane, bo takie są, gdyż asfalt na ulicach nie jest delikatnie mówiąc w najlepszym stanie. Druga sprawa to jazda tych rowerzystów. Czy jeden z drugim wjeżdżając nagle na pasy dla pieszych zastanawia się, że kierowca wjeżdżający na zielonej strzałce zauważy go w ostatniej chwili? Ciężkie są te wasze tyłki, że nie może zsiąść z roweru? Kolejna sprawa, to czy ktoś zastanowił się jakim utrudnieniem jest taki rowerzysta, który ma swoją ścieżkę prostopadle dla miejsc parkingowych? Przecież wysuwający się do tyłu samochód i patrzący w bok kierowca ledwo dostrzega samochód jadący danym pasem, a co mówić rowerzystę jadącego prawie przy krawężniku? Czy ktoś przemyślał jak to jest, kiedy z pasa przy ścieżce skręca się w prawo? Przecież w pewnym momencie nie sposób w samochodzie zobaczyć kto jedzie przy krawężniku - tzw. martwy punkt. Ścieżki powinny być na terenach zielonych i drogach jednokierunkowych oraz na nowych! szerokich chodnikach, a nie na ulicach. No chyba, że na deptaku.

Rozwiń
Zainteresowany
Zainteresowany (10 października 2014 o 13:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Z tego co się nie mylę miasto ma już zatrudnionego wybitnego pracownika pełniącego funkcje oficera rowerowego. Czym się w takim razie zajmuje ta persona skoro trzeba zatrudniać inne osoby wykonujące za niego pracę?

Rozwiń
pieszy
pieszy (10 października 2014 o 13:44) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

A mi przeszkadzają rowerowi a jestem pieszym. Nie mam samochodu. Rower na chodniku w rękach niektórych mondrali to zagrożenie!

Również jestem pieszym, nawet częściej niż rowerzystą. Co do jazdy rowerami po chodnikach masz 100% racji. W ogóle jazda rowerem po chodniku jest niewygodna i powolna.

Rozwiń
Zainteresowany
Zainteresowany (10 października 2014 o 13:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Z tego co się nie mylę miasto ma już zatrudnionego wybitnego pracownika pełniącego funkcje oficera rowerowego. Czym się w takim razie zajmuje ta persona skoro trzeba zatrudniać inne osoby wykonujące za niego pracę?  

Rozwiń
ggs
ggs (10 października 2014 o 11:25) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

ból d...y zmotoryzowanych jak jad sączy się w wiekszości komentarzy, ale nie żal mi was, stójcie dalej w korkach

A mi przeszkadzają rowerowi a jestem pieszym. Nie mam samochodu. Rower na chodniku w rękach niektórych mondrali to zagrożenie!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (23)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!