czwartek, 22 lutego 2018 r.

Lublin

Będzie głośno o górkach czechowskich. PiS chce wstrzymania prac nad nowym planem

Dodano: 20 czerwca 2017, 13:01
Autor: Dominik Smaga

Górki czechowskie
Górki czechowskie (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Szykuje się gorąca debata o górkach czechowskich. PiS chce, by Rada Miasta uchyliła swą wcześniejszą zgodę na opracowanie nowego planu zagospodarowania terenu. – Ponad 80 proc. mieszkańców Czechowa chce tu parku z zabudową mieszkaniową – komentuje inwestor

Ponownej dyskusji o przyszłości dawnego poligonu można się spodziewać w najbliższy poniedziałek. Tego dnia zbierze się Rada Miasta. Ma obradować m.in. nad pomysłem radnych PiS, którzy chcą uchylenia uchwały pozwalającej opracować nowy plan zagospodarowania górek czechowskich. Prace nad takim dokumentem już się zaczęły.

Właściciel terenu, spółka TBV, liczy na taki plan, który umożliwi budowę mieszkań na wyższych partiach górek. Dolne miałyby się stać parkiem. Te zamierzenia inwestora nie wszystkim się podobają, a przeciwnicy budowania tutaj mieszkań wolą pozostawić górki w obecnym kształcie.

Radni PiS chcą zatrzymania prac nad nowym planem. – My nie jesteśmy przeciwni inwestorowi – zastrzega Tomasz Pitucha, szef opozycyjnego klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Tłumaczy, że najpierw trzeba doprowadzić do końca prace nad tzw. Studium, czyli dokumentem nadrzędnym względem planu, a dopiero potem zabrać się za ewentualne zmiany w planie.

Projekt takiego Studium, wyłożony niedawno do publicznego wglądu, wskazuje, że część górek miałaby być przeznaczona pod mieszkania i usługi. – Do projektu Studium zostało wpisane dokładnie to, czego chciał inwestor. Budzi naszą wątpliwość, czy tak powinno to być redagowane – mówi Pitucha. – To jak, jakby w Studium wpisywany był przyszły plan, a powinno być odwrotnie.

Sprawa górek czechowskich zdominowała niedawną dyskusję publiczną poświęconą projektowi Studium.

– Chcecie nam zafundować kolejny Felin – mówiła Magdalena Nosek podczas debaty zorganizowanej w Ratuszu. Podkreślała, że w tej części miasta brakuje dużych obszarów zieleni, dlatego niewskazane byłoby wpuszczanie na górki zabudowy mieszkaniowej. – Innej tak pięknej przestrzeni nie wyczarujemy na północy Lublina.

Ratusz podkreśla, że projekt Studium nie daje inwestorowi wszystkiego, o co prosił. – Rezygnuje z zabudowy dwóch południowo-zachodnich płaszczyzn górek czechowskich, proponując jednocześnie w tym obszarze ustawową formę ochrony przyrody: zespół przyrodniczo-krajobrazowy – podkreśla Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. – To przyczyni się do optymalnego przewietrzania tego terenu, a tym samym zachowania odpowiednich standardów życia w mieście.

– Nie chce mi się wierzyć, że radni są przeciwko mieszkańcom – komentuje Wojciech Dzioba, prezes TBV. – Mówi się o tym, by ratować cenne rośliny, ale żeby zacząć pielęgnację tej doliny musi to współgrać z zabudową sąsiednich terenów. Według naszych informacji ponad 80 proc. mieszkańców jest za tym, żeby był tam, ogólnodostępny park z zabudową mieszkaniową. Chcemy dotrzeć do radnych z tą informacją.

Jedna z koncepcji zagospodarowania górek czechowskich według Bolesława Stelmacha

Użytkownik niezarejestrowany
.
Użytkownik niezarejestrowany
(139) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 czerwca 2017 o 09:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Schetyna: Jeśli wygramy wybory samorządowe, prezydenci miast przyjmą uchodźców."
Rozwiń
.
. (21 czerwca 2017 o 16:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
MIESZKANIEC LUBLINA napisał:
DEWELOPER CHCIAŁ 40% A DOSTAŁ TYLE ILE JUŻ TERAZ MOŻE ZABUDOWAĆ TYLKO W INNEJ POSTACI. POZOSTAŁE 70% NIECH ODDAJE ZA DARMO MIASTU, MIASTO ZROBI PARK DLA MIESZKAŃCÓW, BĘDZIE CACY I ZAKOŃCZY SIĘ KILKUNASTOLETNIA SAGA PT: "CO DALEJ Z GÓRKAMI"
Po pierwsze nie drzyj się trolu. Po drugie to nieprawda z tą zabudową trolu. Po trzecie trolu - pewnie bardzo chętnie oddacie miastu to gdzie się na da niczego wybudować.
Rozwiń
Gość
Gość (21 czerwca 2017 o 16:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Miasto nie ma żadnego interesu publicznego dla takiego prezentu dla dewelopera. Republika bananowa w tym Lublinie z rzecznikiem deweloprezydentem
Rozwiń
Gość
Gość (21 czerwca 2017 o 16:32) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Spadaj deweloperski trollu na drzewo. Żałosne manipulacje. Oczywiście najlepiej dać zarobić kosztem powietrza
Rozwiń
Do TBV
Do TBV (21 czerwca 2017 o 16:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Plan jest dobry i głupotą jest wszystko cofać do etapu kolejnych jałowych dyskusji. Zabudowa na 30 ha a zielony park na pozostałych 70 to dobre i rozsądne rozwiązanie.
 Nieprawda trolu.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (139)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!