Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 marca 2017 r.
8:10

Będzie nadzwyczajna sesja Rady Miasta na żądanie PiS. Chodzi o nazwę mostu, ale nie tylko

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
28 60 A A
– Sesję zwołujemy z kilku powodów – mówi Tomasz Pitucha, szef klubu PiS (w środku)
– Sesję zwołujemy z kilku powodów – mówi Tomasz Pitucha, szef klubu PiS (w środku) (fot. Dominik Smaga)

Na żądanie radnych PiS odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Miasta. Jej przewodniczący nie może odmówić zwołania takiej sesji, a jej tematem mogą być tylko sprawy zgłoszone przez radnych PiS oraz te, które pozwolą dopisać do porządku obrad. O czym chcą dyskutować?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nadzwyczajnej sesji może zażądać prezydent lub grupa ośmiu radnych. A przewodniczący rady musi ją zwołać na termin nie dalszy niż 7 dni. Porządek takich obrad nie może być zmieniony bez zgody wnioskodawców.

Po ten mechanizm sięgnęli radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy są w opozycji mając o jeden głos mniej od koalicji Platformy Obywatelskiej i Wspólnego Lublina. Rozkład sił nie gwarantuje im, że ich pomysły będą rozpatrzone na „zwykłej” sesji, bo koalicja może je zdjąć z obrad. Zagranie z nadzwyczajną sesją daje im tu przewagę.

– Sesję zwołujemy z kilku powodów – mówi Tomasz Pitucha, szef klubu PiS. We wniosku wymienione są trzy tematy obrad.

• Pierwszy to uchwała o nazwaniu nowego mostu imieniem Witolda Pileckiego. PiS forsuje ją od miesięcy, ale rada wciąż nie rozstrzygnęła sprawy. – Chcemy żeby radni PO się zdeklarowali czy popierają Pileckiego, czy nie – stwierdza Pitucha. Nadzwyczajny tryb nie gwarantuje jednak radnym PiS, że zapadnie jakaś decyzja, bo możliwy jest scenariusz, gdy większość rady znów odsyła projekt do prac w komisjach.

• Drugi punkt to przedstawienie przez prezydenta informacji o „potrzebach lokalowych Urzędu Miasta”. – Czytaliśmy, że chce wynająć kolejne pomieszczenia dla Zarządu Dróg i Mostów i dla Zarządu Transportu Miejskiego – mówi Pitucha. – Chcemy znać naprzód plany prezydenta w tym zakresie, żeby nie było niespodzianek.

Sam prezydent odpowiada, że nie zapadły ostateczne rozstrzygnięcia w obu sprawach i podkreśla, że dla ZTM przenosiny są sprawą pilną, bo obecna siedziba – też wynajmowana – ma być zburzona. Prezydent dodaje, że planuje wynająć biura dla dwóch komórek Urzędu Miasta: Biura Rewitalizacji i Biura Partycypacji Społecznej.

• Trzecim punktem mają być pytania od radnych do prezydenta w dowolnych sprawach. Taki punkt musi być uwzględniany w każdej zwykłej sesji, ale zwykle większość radnych go skreśla. Wtedy pozostają pytania na piśmie i czekanie na pisemną odpowiedź. Ten tryb nie pasuje radnym PiS. – Odpowiedzi są krótkie, nie są rzeczowe – skarży się radny Eugeniusz Bielak.

– Ja proponuję, żeby radni PiS zajęli się sprawami poważnymi – komentuje Michał Krawczyk, miejski radny PO. – Już 30 marca mamy zwyczajną sesję, na której może być omówiony projekt w sprawie mostu. Każdy z radnych ma też możliwość zadawania prezydentowi pytań. Żadna z tych spraw nie wymaga dodatkowej sesji.

Komentarze 60

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 10:40
+1
Co to jest za postawienie sprawy: "czy radni są za Pileckim czy nie" - to nie jest kwestia tego czy ktoś jest za tą postacią czy nie tylko za tym, czy należy jej imieniem uhonorować most. Tym ruchem mamy przedsmak czym się będzie zajmować prezydent z pisu i rada mająca pisowską większość (oby do tego NIGDY nie doszło) - rocznice, apele, capstrzyki, szukanie wrogów, szczucie - lista jest długa
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 10:15
+1
odwołać tych szkodników z pisu !!!
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 10:12
+1
Radni PiS wy zacznijcie w końcu zajmować się tym do czego was powołali mieszkańcy
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 19:39
Legia Legia Warszawa !!!!!!!
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 19:36
Most im Legii Warszawy Mistrza Polski!!!! I zdania nie zmienie!!!
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 18:04
Odczepcie się od tego mostu, powinien być mostem bez nazwy, kto jest za, zróbmy referendum
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 17:02
Nie życzę sobie, żeby trwoniono moje pieniądze z podatków w ten sposób. O nazwie mostu można podyskutować na normalnej zwykłej sesji i nie trzeba do tego wcale zwoływać nadzwyczajnej.
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 17:01
Każda dodatkowa sesja to dodatkowe pieniądze. Teraz już chyba wiecie czemu radni PiS chcą zwoływać kolejne posiedzenia?!
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 14:52
PIS katuje Lublin podobnie jak robia to spółki z PKP. Liczę, że: 1. Radni PIS przedstawią referat na temat zasług żołnierza Pileckiego dla Miasta Lublin, wszak pociąg Dart Pileckiego od PKP już mamy, i nawet ulicę. Wolałbym Most Abp. Życińskiego. 2. Radni uchwalą Uchwałę potępiająca PKP za brak pełnego zadaszenia nad dwoma peronami Dworca Głównego w Lublinie (Wrocław taki ma, Łódź, Katowice, Warszawa.... pełne zadaszenie przy takiej inwestycji to wymóg klasy Europejskiej). Przypominam, że PKP podlega PIS. To co zaoferowali w związku z remontem, to po miąższowemu mówiąc: "To za mało" 3. Punkty ZTM połączyć z BOM. 4. Radni PIS dotychczas nie byli zbyt konstruktywni, wykazywali ise pieniactwem, i nie jestem pewien, czy Prezydentowi nie zmarnują tak cennego czasu.... 5. Uchwała dziękczynna za Picassa i Warhola by się przydała.... Ad. 2. Wasz Rząd poskąpił nam zadaszenia nad PKP Głównym (Ten dworzec obok Oazy)...
PIS katuje Lublin podobnie jak robia to spółki z PKP. Liczę, że: 1. Radni PIS przedstawią referat na temat zasług żołnierza Pileckiego dla Miasta Lublin, wszak pociąg Dart Pileckiego od PKP już mamy, i nawet ulicę. Wolałbym Most Abp. Życińskiego. 2. Radni uchwalą Uchwałę potępiająca PKP za brak pełnego zadaszenia nad dwoma peronami Dworca Głównego w Lublinie (Wrocław taki ma, Łódź, Katowice, Warszawa.... pełne zadaszenie przy takiej inwestycji to wymóg klasy Europejskiej). Przypominam, że PKP podlega PIS. To co zaoferowali w związku z re... rozwiń
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 14:50
Czy te pisowski pasożyty i szkodniki wezmą się w końcu za uczciwą pracę? Panie prezydencie Żuk nie można ich jakoś odwołać? Za co oni pobierają swoje diety?
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 19:39
Legia Legia Warszawa !!!!!!!
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 19:36
Most im Legii Warszawy Mistrza Polski!!!! I zdania nie zmienie!!!
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 18:04
Odczepcie się od tego mostu, powinien być mostem bez nazwy, kto jest za, zróbmy referendum
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 17:02
Nie życzę sobie, żeby trwoniono moje pieniądze z podatków w ten sposób. O nazwie mostu można podyskutować na normalnej zwykłej sesji i nie trzeba do tego wcale zwoływać nadzwyczajnej.
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 17:01
Każda dodatkowa sesja to dodatkowe pieniądze. Teraz już chyba wiecie czemu radni PiS chcą zwoływać kolejne posiedzenia?!
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 14:52
PIS katuje Lublin podobnie jak robia to spółki z PKP. Liczę, że: 1. Radni PIS przedstawią referat na temat zasług żołnierza Pileckiego dla Miasta Lublin, wszak pociąg Dart Pileckiego od PKP już mamy, i nawet ulicę. Wolałbym Most Abp. Życińskiego. 2. Radni uchwalą Uchwałę potępiająca PKP za brak pełnego zadaszenia nad dwoma peronami Dworca Głównego w Lublinie (Wrocław taki ma, Łódź, Katowice, Warszawa.... pełne zadaszenie przy takiej inwestycji to wymóg klasy Europejskiej). Przypominam, że PKP podlega PIS. To co zaoferowali w związku z remontem, to po miąższowemu mówiąc: "To za mało" 3. Punkty ZTM połączyć z BOM. 4. Radni PIS dotychczas nie byli zbyt konstruktywni, wykazywali ise pieniactwem, i nie jestem pewien, czy Prezydentowi nie zmarnują tak cennego czasu.... 5. Uchwała dziękczynna za Picassa i Warhola by się przydała.... Ad. 2. Wasz Rząd poskąpił nam zadaszenia nad PKP Głównym (Ten dworzec obok Oazy)...
PIS katuje Lublin podobnie jak robia to spółki z PKP. Liczę, że: 1. Radni PIS przedstawią referat na temat zasług żołnierza Pileckiego dla Miasta Lublin, wszak pociąg Dart Pileckiego od PKP już mamy, i nawet ulicę. Wolałbym Most Abp. Życińskiego. 2. Radni uchwalą Uchwałę potępiająca PKP za brak pełnego zadaszenia nad dwoma peronami Dworca Głównego w Lublinie (Wrocław taki ma, Łódź, Katowice, Warszawa.... pełne zadaszenie przy takiej inwestycji to wymóg klasy Europejskiej). Przypominam, że PKP podlega PIS. To co zaoferowali w związku z re... rozwiń
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 14:50
Czy te pisowski pasożyty i szkodniki wezmą się w końcu za uczciwą pracę? Panie prezydencie Żuk nie można ich jakoś odwołać? Za co oni pobierają swoje diety?
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 14:49
Mieszkańcy chcą nazwy im. 700-lecia ale oni będą na siłę nas uszczęśliwiać. Chora partia, która liczy się ze zdaniem suwerena ale tylko w czasie kampanii wyborczej.
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 14:46
A nie może być patronem mostu ktoś zasłużony z Lublina? Wszak jeden z mieszkańców Lublina było słynnym pilotem w Bitwie o Anglię. Popierajmy swoich.
Avatar
Gość / 15 marca 2017 o 14:41
Gnębić cwaniaczka żuczka i kowalczyczka
Zobacz wszystkie komentarze 60

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nietypowy prezent dla Żuka na 61. urodziny. "Kółka będą, gdy będzie skatepark"

Nietypowy prezent dla Żuka na 61. urodziny. "Kółka będą, gdy będzie skatepark" 0 0

Deskorolkę bez kółek przynieśli prezydentowi na jego 61. urodziny młodzi ludzie upominający się o budowę skateparku na terenach zielonych przy Rusałce.

Koncert Piotra Selima w Whisky Cafe
22 czerwca 2018, 20:00

Koncert Piotra Selima w Whisky Cafe 0 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 22 czerwca o godz. 20 w Whisky Cafe (ul. Rybna 4/2) wystąpi kompozytor i wokalista Piotr Selim.

Górnik Łęczna ruszył z treningami, jest nowy trener

Górnik Łęczna ruszył z treningami, jest nowy trener 0 0

Piłkarze Górnika Łęczna w czwartek wrócili do treningów. Zajęcia poprowadził Rafał Wójcik, który ma być nowym trenerem zespołu. Znamy też terminarz sezonu 2018/2019. Zielono-czarni już za miesiąc rozpoczną rozgrywki od wyjazdowego spotkania z Gryfem Wejherowo (21 lipca)

"Chemia z Niemiec" produkowana w Polsce. 21 osób odpowie w tej sprawie

"Chemia z Niemiec" produkowana w Polsce. 21 osób odpowie w tej sprawie 0 1

„Markowa chemia z Niemiec” była produkowana w Polsce i sprzedawana pod szyldem znanych z reklam produktów – uznała prokuratura. W sprawie dotyczącej sprzedawania podróbek niczego nieświadomym klientom odpowiada 21 osób.

Wybory samorządowe w Chełmie. Kandydat PiS obiecuje, pozostali milczą

Wybory samorządowe w Chełmie. Kandydat PiS obiecuje, pozostali milczą 0 5

Jakuba Banaszka, kandydata Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Chełma, promowali już wicemarszałek Beata Mazurek, senator Józef Zając jako szef lokalnych struktur Porozumienia oraz Jarosław Gowin. Sam kandydat coraz zwołuje konferencje prasowe. Jego rywale na razie milczą.

Plenerowe rozpoczęcie wakacji nad Zalewem Zemborzyckim
22 czerwca 2018, 18:00

Plenerowe rozpoczęcie wakacji nad Zalewem Zemborzyckim 0 0

Co Gdzie Kiedy. 22 czerwca o godz. 18 nad Zalewem Zemborzyckim odbędzie się Wielkie Plenerowe Rozpoczęcie Wakacji. Na uczestników imprezy czeka moc atrakcji.

Kolejne ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego. Tym razem dotyczy rzek

Kolejne ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego. Tym razem dotyczy rzek 3 3

Tak jak już pisaliśmy, po południu, wieczorem i w nocy z czwartku na piątek można się spodziewać burz z ulewnym deszczem i gradem w woj. lubelskim.

Zjechał z drogi i wjechał busem w dom. Nie potrafił tego wyjaśnić [zdjęcia]
galeria

Zjechał z drogi i wjechał busem w dom. Nie potrafił tego wyjaśnić [zdjęcia] 4 3

Kierowca zjechał z drogi, wjechał w płot, drzewo, a potem zatrzymał się na domu. W środku aż wywróciła się szafa.

Zmarł ks. Krzysztof Piotr Kwiatkowski z parafii pw. św. Agnieszki w Lublinie

Zmarł ks. Krzysztof Piotr Kwiatkowski z parafii pw. św. Agnieszki w Lublinie 8 4

W środę w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej zmarł ks. mgr Krzysztof Piotr Kwiatkowski, wikariusz parafii pw. św. Agnieszki w Lublinie - informuje Archidiecezja Lubelska.

Finansowa kroplówka dla Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego

Finansowa kroplówka dla Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego 5 3

Puławski Park Naukowo-Technologiczny ciągle znajduje się w finansowych tarapatach. Spółka, bez kroplówki z budżetu miasta, nie miałaby środków na działalność bieżącą.

Byli najlepsi w konkursach artystycznych. Odebrali nagrody [zdjęcia]
galeria

Byli najlepsi w konkursach artystycznych. Odebrali nagrody [zdjęcia] 0 0

Prawie 180 uczniów odebrało wczoraj nagrody za osiągnięcia w międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach artystycznych. To 97 uczniów z podstawówek, 48 gimnazjalistów oraz 32 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych.

Lubelskie: Niesamowita historia ukrytego archiwum AK. Dlaczego nie ruszyły poszukiwania?
Tylko u nas

Lubelskie: Niesamowita historia ukrytego archiwum AK. Dlaczego nie ruszyły poszukiwania? 9 2

Od czterech lat lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej wie o ukrytym w Bełżycach archiwum Armii Krajowej i antykomunistycznej organizacji „Wolność i Niezawisłość”. Tak twierdzi Grzegorz Cel, syn Janiny Cel ps. „Niusia”, archiwistki „Rysia” . IPN żadnych poszukiwań nie rozpoczął do dziś, więc syn „Niusi” historię archiwum opowiedział nam.

Przejechał na czerwonym świetle. Potrącił kobietę
UTRUDNIENIA NA DK12

Przejechał na czerwonym świetle. Potrącił kobietę 5 3

Groźny wypadek na przejściu dla pieszych na ulicy Lubelskiej w Końskowoli (pow. puławski). Samochód potrącił tam kobietę.