piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Będzie referendum w sprawie reformy edukacji? Jest 600 tys. podpisów

Dodano: 11 kwietnia 2017, 16:31
Autor: ask

W Lublinie podpisy pod petycją o przeprowadzenie referendum w sprawie reformy oświaty zbierała m.in. poseł Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej
W Lublinie podpisy pod petycją o przeprowadzenie referendum w sprawie reformy oświaty zbierała m.in. poseł Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej

Ponad 600 tys. podpisów pod wnioskiem o zorganizowanie referendum szkolnego wpłynęło już do Związku Nauczycielstwa Polskiego. Nie jest to jednak liczba ostateczna, bo głosy poparcia za jego organizacją zbierane były do ostatniej chwili.

Czy jest Pani/Pan przeciwko reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku? – tak ma brzmieć pytanie, które chce zadać wszystkim Polakom ZNP oraz partie, organizacje i stowarzyszenia przeciwne zmianom w oświacie.

Wczoraj ZNP poinformowało, że ma już ponad 600 tys. podpisów, ale będzie ich jeszcze więcej, bo zbiórka trwała do ostatniej chwili. Tak było m.in. w Puławach, gdzie głosy zbierano jeszcze w niedzielę.

– Do centrali z całej Lubelszczyzny przesłaliśmy blisko 13 tys. podpisów. Jesteśmy zadowoleni z tego wyniku – mówi Adam Sosnowski, szef wojewódzkiego oddziału ZNP. – Oprócz tego podpisy zbierali także emerytowani członkowie Związku. W tym przypadku nie wiem jednak, ile głosów znajduje się na ich listach, ponieważ zbiórka odbywała się poza naszymi strukturami.

Żeby referendum zostało zorganizowane, potrzeba co najmniej 500 tys. podpisów – to ustawowe minimum. Wiadomo już, że udało się je spełnić. Teraz głosy zostaną przekazane posłom, którzy podejmą decyzję, czy zorganizować glosowanie, czy nie. I choć w Sejmie PiS ma większość, związkowcy mają nadzieję, że do referendum dojdzie i odbędzie się ono przed 1 września 2017 r., kiedy reforma edukacji ma się stać faktem.

– To szkodliwa, chaotyczna i nieprzemyślana reforma – podkreśla szef ZNP, Sławomir Broniarz. – Celem zmian jest upolitycznienie szkoły, a nie dobro dzieci. Jesteśmy przekonani, że jest jeszcze czas, żeby to szaleństwo zatrzymać.

Jeśli inicjatywy ZNP nie przyniosą skutku, to już we wrześniu rozpocznie się likwidacja gimnazjów. Stopniowo zastępować będzie je 8-letnia szkoła podstawowa i 4-letnie liceum lub 5-letnie technikum. Z kolei szkoły zawodowe zostaną zastąpione szkołami branżowymi pierwszego i drugiego stopnia. Reforma wymusi też m.in. zmianę programów nauczania oraz okręgów szkół podstawowych.

– Głosy są zebrane, ale wydaje mi się, że posłowie PiS zagłosują przeciwko organizacji referendum. Są zdecydowani na wprowadzenie zmian i głos suwerena, na który się często powołują, tak naprawdę się nie liczy – uważa mama ucznia Szkoły Podstawowej nr 45 w Lublinie.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(39) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (12 kwietnia 2017 o 16:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
broniarza trzeba wyrzucić na zbity pysk, trzepa zaprzestać płacić dzbókowi 15 tyś. zł miesięcznie z naszych podatków
Rozwiń
Gość
Gość (12 kwietnia 2017 o 11:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
14 lut 2012 - 100 tys. podpisów ws. referendum zmniejszenia wieku emerytalnego - PO-PSL wrzuciło temat do kosza
Rozwiń
Gość
Gość (12 kwietnia 2017 o 11:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
17 cze 2011 - Ponad 100 tys. podpisów przeciw szkole dla 6-latków - PO-PSL wrzuciło temat do kosza
Rozwiń
Gość
Gość (12 kwietnia 2017 o 11:16) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rezydent bul gafa vel stołek wyłożył juz raz 100 milionów naszej kasy na bezsensowne referendum.
Rozwiń
Gość
Gość (12 kwietnia 2017 o 09:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A co stanie się z 6-klasistami. Nie przygotowują się do egzaminu, bo tegoż wg nowej reformy miało nie być. Nagle staną przed faktem dokonanym i bez przygotowania napiszą go w czerwcu, lipcu, sierpniu czy wrześniu? A kiedy wybiorą szkołę? W październiku? Kochani nauczyciele, pedagodzy itd. - może czas pomyśleć o dzieciach a nie o własnych tyłkach. Pracujecie 20 godzin tygodniowo i ciągle narzekacie. Z wykształcenia jestem pedagogiem a pracy w zawodzie bez znajomości znaleźć nie mogłam. Nie chce się wierzyć, że tam gdzie jest tak źle, tak źle płacą, wszystkie stanowiska są tak mocno obsadzone, że jeśli nie znasz dyrekcji to nie masz szansy na zatrudnienie. Pokrętna logika i niezrozumiała. Jeśli jest źle - zmieniam, jeśli dobrze - trzymam się mocno. Więc jak to jest u was naprawdę?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (39)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!