poniedziałek, 26 lutego 2018 r.

Lublin

CBA doniosło na marszałka Sosnowskiego. Będzie śledztwo prokuratury

Dodano: 9 września 2016, 12:24

Jest śledztwo dotyczące marszałka województwa oraz jednego z podległych mu dyrektorów. To efekt doniesienia złożonego przez CBA. Chodzi o nadużycia przy powoływaniu grup producentów rolnych.

– Po analizie materiałów załączonych do zawiadomienia prokurator uznał, że jest uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa – wyjaśnia Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie. – Chodzi o niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień przez dyrektora Departamentu Rolnictwa i Środowiska urzędu marszałkowskiego oraz obecnego marszałka województwa.

Decyzja w tej sprawie zapadła w piątek rano. Śledczy podkreślają, że postępowanie prowadzone jest „w sprawie”, a nie przeciwko konkretnym osobom.

Śledztwo jest pokłosiem kontroli, jaką w lubelskim urzędzie marszałkowskim rozpoczęło Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zastrzeżenia pod adresem samorządowców dotyczą lat 2010 – 2013. Obecny marszałek Sławomir Sosnowski był wówczas wicemarszałkiem i odpowiadał za sprawy rolnictwa.

Zawiadomienie obejmuje również dyrektora podległego mu Departamentu Rolnictwa i Środowiska Sławomira Struskiego. Według CBA, urzędnicy złamali prawo wydając decyzje dotyczące 6 spółek, które starały się o przyznanie statusu grupy producenckiej. Dwie z nich zajmują się produkcją zwierzęcą, a pozostałe roślinną. Dwa wnioski urzędnicy rozpatrzyli pozytywnie. Pozostałe cztery podmioty „wstępnie” uznano za grupy producenckie.

Decyzje marszałka pozwoliły wszystkim spółkom o staranie się o dotacje ze środków europejskich. Dzięki temu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyznała producentom ponad 22 mln zł. Według CBA urząd marszałkowski działał z „rażącym” naruszeniem prawa polskiego i unijnego. Podmioty starające się o przyznanie statusu grupy producenckiej nie spełniały bowiem wszystkich, wymaganych przepisami kryteriów. Nie powinny więc dostać „zielonego światła” do ubiegania się o dotacje.

CBA od połowy czerwca kontroluje samorządy wojewódzkie w całej Polsce. Agenci sprawdzają, jak dzielono unijne dotacje. Prześwietlają też oświadczenia majątkowe marszałków województw.

zxc
obiekt.
Użytkownik niezarejestrowany
(173) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

zxc
zxc (12 września 2016 o 20:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Rolnicy to nie ciemny lud! Nie da sie więcej nabrać na tanie sztuczki i obietnice PiS-u!
Rolnicy to frajerzy. Już dawno się na nich poznał czołowy działacz z PSL niejaki Marek S.,
Rozwiń
obiekt.
obiekt. (11 września 2016 o 21:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
W końcu odezwali się mądrzy ludzie. Do tej pory komentowali Ci, którzy potafili wszystko zrobić najlepiej. Wiedzą wszystko i o  wszystkich. Mądrość nad mądrościami... Ludzie czy Wy nie widzicie, że chodzi tylko o to żeby dobrać się do samorządów? ?!! Wszędzie siedzi ABC i za chwilę zaczną się czystki żeby dzieci, wnuki i ciocie miały gdzie pracować. Matko co za ciemnogród...
Chyba nie maszna myśli PSL. Co oni dla nas zrobili przez 26 lat rządzenia z każdym koalicjantem ("wybory wygra nasz koalicjant"). Posiadali w swoim zarządzie: rolnictwo, przemysł, socjal w kazdej postaci. Mieli Premiera, mieli V=ce Premierów zawsze i co i kicha. Zniszczyli wszystko co im dano pod zarząd. Jak wygląda rolnictwo?, Przemysł narodowy?, zabezpieczenie socjalne? Jaka umowana na gaz z rosją? Fundusze Emerytalne? Czego się niedotkneli to wszystko spieprzyli. Na szczęście w rządzie mamy ich z glowy. Teraz należy z tego szemranego towarzystwa przewietrzyć U. Marszalkowskie i dać to w ręce obecnie rządzących a potem rozliczyć. Nie jestem czlonkiem PiS. Nie jestem nawet ich zwolennikiem, ale już trochę wtym kraju żyję i obserwuję. Tamci spaprali wszystko co mogli spaprać. Dajmy sznase i mozliwości innym a pod koniec kadencji, takze samorządowej rozliczymy. Dzisiaj obecnie rządzących nie ma jeszcze za co rozliczać. Za krótki okres.
Rozwiń
Gość
Gość (11 września 2016 o 12:27) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W końcu odezwali się mądrzy ludzie. Do tej pory komentowali Ci, którzy potafili wszystko zrobić najlepiej. Wiedzą wszystko i o wszystkich. Mądrość nad mądrościami... Ludzie czy Wy nie widzicie, że chodzi tylko o to żeby dobrać się do samorządów? ?!! Wszędzie siedzi ABC i za chwilę zaczną się czystki żeby dzieci, wnuki i ciocie miały gdzie pracować. Matko co za ciemnogród...
Rozwiń
Gość
Gość (11 września 2016 o 12:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdzie jest pomoc dla rolnictwa? gdzie obniżenie wieku emerytalnego? Gdzie wrak samolotu? Gdzie unieważnieniu przetargu na śmigłowce? To pis obiecywał w kampanii! A co robi, poluje na marszałka bo chce powsadzać swoich kolesi na stoki! Pchają sie świnie do koryta!!!! Nigdy na nich nie zagłosuje już! Oszukali !
Rozwiń
Gość
Gość (11 września 2016 o 11:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rolnicy to nie ciemny lud! Nie da sie więcej nabrać na tanie sztuczki i obietnice PiS-u!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (173)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!