czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Tysiąc złotych za dziecko. Ale urodzone dopiero po 1 stycznia 2006. Wypłatę becikowego przegłosowali lubelscy radni. Chyba niepotrzebnie zarywali noc, bo uchwałę wojewoda może uchylić.
Krzysztof Rudzki liczył już pieniądze. Miesiąc temu urodziła mu się córka. Gdyby radni "klepnęli” becikowe, w pierwotnej wersji, dostałby tysiąc złotych. Ale nie udało się. Liga Polskich Rodzin, szukając poparcia dla swojego pomysłu, poszła na ustępstwa. W ostatniej chwili zmieniła projekt uchwały. Wcześniej pieniądze miały trafić do rodziców, którzy dorobili się potomka po 31 grudnia 2004. Na zmianie terminu wypłaty becikowego miasto zaoszczędzi 3 mln zł.
Nie wszyscy radni byli przekonani, że pomysł jest słuszny. Większość jednak miała swoje powody, by go poprzeć. - Projekt mi się nie podoba. Ale głosuję "za”, bo nie chcę, żeby mnie wyborcy wytykali palcami - Stwierdziła Helena Pietraszkiewicz, szefowa klubu Prawo i Rodzina.
- Nie będziemy kozłami ofiarnymi - oświadczyli radni lewicy, która wcześniej chciała zdjąć projekt z obrad. I kiedy policzono głosy okazało się, że za becikowym jest 20 radnych (w tym większość Prawa i Rodziny, SLD-UP i SdPl), przeciwko 6, a wstrzymał się jeden.
Radni podnieśli ręce za becikowym choć wiedzą, że wojewoda może zakwestionować uchwałę. Tak się stało w Krakowie. - Zaskarżyliśmy uchwałę do sądu administracyjnego. Nie ma przepisu pozwalającego na takie świadczenie - mówi Mirosław Chrapusta, szef prawników z Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.
Kolejny argument wojewodów zaskarżających becikowe, to zamożność rodziców. - Zgodnie z ustawą o planowaniu rodziny tej zapomogi nie może dostać każdy, bez względu na dochody - uważa dr Paweł Chmielnicki z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Od otrzymania uchwały, wojewoda ma 30 dni na sprawdzenie czy jest zgodna z prawem. Jeszcze jej nie widziałem, więc nie będę spekulował - mówi Paweł Chruściel dyrektor Wydziału Prawnego i Nadzoru z Urzędu Wojewódzkiego.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!