poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Lublin

Benzyna ze spalin będzie produkowana w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 lipca 2009, 22:14

Paliwa z dwutlenku węgla będą produkowane w Lublinie! To przełom w sprawie głośnego pomysłu naukowców z UMCS, którzy już w środę podpiszą w tej sprawie porozumienie z PGE.

Chodzi o sztuczną fotosyntezę, opracowaną na lubelskim uniwersytecie pod kierunkiem prof. Dobiesława Nazimka. Zamiast emitować dwutlenek węgla do atmosfery, można go wykorzystać. - Łącząc CO2 z wodą bez trudu uzyskamy benzynę lub olej napędowy - tłumaczy prof. Nazimek.

Pomysłem zainteresowało się Ministerstwo Gospodarki. Szef resortu Waldemar Pawlak spotkał się w tej sprawie z prof. Nazimkiem. Ale wiosną okazało się, że ministerstwo nie ma pieniędzy.

Znalazło się inne rozwiązanie. Realizacją pomysłu postanowiło zająć się konsorcjum, w którego skład miały wejść jednostki naukowe (m.in. UMCS), a także firmy z sektora energetycznego, które sypną pieniędzmi. Zaplanowano, że testowa fabryka benzyny z dwutlenku węgla powstanie w Zakładach Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu w woj. opolskim.

Gdy wydawało się, że Lubelszczyzna nie skorzysta na rodzimym pomyśle, nastąpił przełom. Zgłosiła się PGE, która jest właścicielem m.in. Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie.

- Tak naprawdę nie znamy tej technologii, bo takiej instalacji nie zbudował jeszcze nikt na świecie - mówi Jan Pietrosiński z Wrotkowa. - Ale sądzę, że to bardzo interesująca propozycja. Trudno byłoby zaprzepaścić taką szansę.

W firmie nikt nie miał wątpliwości, że warto zainwestować. - W środę podpisujemy z UMCS list intencyjny - zapowiada Pietrosiński.

- Następnie powstanie zespół, który przygotuje szczegóły potrzebne do podpisania właściwej umowy - dodaje prof. Nazimek. - A potem możemy ruszać z budową instalacji.

Będzie kosztowała ok. 20 mln zł. - Inwestycję podzielimy na dwa etapy - zapowiada profesor. - Najpierw ruszy część potrzebna do uzyskiwania metanolu z CO2. Potem zbudujemy instalację do produkowania z tego metanolu paliwa.

Budowy w Lublinie i Kędzierzynie-Koźlu mają ruszyć w tym roku. Pierwsza benzyna z dwutlenku węgla popłynie z obu zakładów w 2011 r.

Niewykluczone, że na tym się nie skończy. Zgłaszają się kolejni chętni. - Jedna instalacja, finansowana m.in. z Unii, może powstać pod Łodzią. Druga, już za pieniądze prywatne, pod Łomżą - wylicza naukowiec. - W każdym przypadku na sprzedawanej benzynie będzie zarabiać właściciel instalacji, ale także UMCS, jako właściciel patentu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Marek
Gość
sem19
(13) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Marek
Marek (8 kwietnia 2012 o 14:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No jak to ile? 5,80 akcyza, dodatki, vat na to wszystko i cena jest
Rozwiń
Gość
Gość (5 października 2009 o 18:58) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ludzie, rozbrajacie mnie, ilu z was miało do czynienia z chemią na poziomie akademickim ??
H2CO3 - LOL
~subiekt~
Tak amerykanie to wymyślili i potrafią robić benzynę z CO2 za 1 dolara(powiedzmy sobie 2,9 zł), a polak to udoskonalił i robi benzynę za 30-40 gr(robi inaczej więc opatentował to), poczytaj sobie inne artykuły.
Odnośnie pomysłu proof. Anonimka, możesz mi wierzyć na słowo, że nikt nie da ci nawet grosza na badania, czy instalacje jeżeli go nie przekonasz że to mu będzie się opłacać.
prof. Nazimek musiał się wykazać działającym prototypem żeby przekonać inwestorów, jeżeli nie chciał zdradzać co zachodzi w środku, a i tak najpewniej firmy oddelegowały własnego pracownika żeby zrobił bilanse tego reaktora [sprawdził co wchodzi(CO2, H2O, ENERGIA(na pompy, grzanie, chłodzenie itp), co wychodzi (metanol + .....) i czy bilans jest dodatni (więcej zyskujemy niż wkładamy)]

Skoro firmy postanowiły zainwestować to coś musi być na rzeczy, ale szkoda że rząd nie stanął na wysokości zadania.
Rozwiń
sem19
sem19 (30 lipca 2009 o 22:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polacy wyprzedzili Amreykanów o pół roku, Panie ignorancie.
Rozwiń
chlop ze wsi
chlop ze wsi (10 lipca 2009 o 22:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tylko że cały ten proces wymaga jeszcze dostarczenia dużej ilosci energii. być moze trzeba bedzie spalić 1,5 litra paliwa na otrzymanie 1 litra paliwa z CO2. Wtaedy nasuwa się pytanie : po co to wszystko ?
Rozwiń
subiekt
subiekt (9 lipca 2009 o 10:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
ciekawy ale nie polski. Ponad rok temu amerykanie już to robili. A pismaki szumnie piszą że polscy wymnalazcy opatentowali metodę - ciekawe gdzie - chyba tylko n aterenie Polski.
[url="http://www.motofakty.pl/artykul/tania_benzyna_ze_spalin.html"]http://www.motofakty.pl/artykul/tania_benzyna_ze_spalin.html[/url]
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (13)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!