poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Lublin

„Betanki” na scenie w Lublinie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 12 listopada 2007, 17:48

Zrywane plakaty, zakłócane spektakle, protesty duchownych. Tak sztukę "Betanki” przyjmowano w kilku miastach Polski. Jak będzie 2 grudnia w Lublinie?

- Mam nadzieje, że i w Lublinie na przedstawienie przyjdą księża, siostry zakonne. Chciałbym jednak, żeby podjęli merytoryczną rozmowę - mówi Szymon Pietrasiewicz, organizator Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Studenckich Kontestacje w Lublinie. To właśnie podczas tego festiwalu, 2 grudnia zostanie pokazany spektakl "Betanki”. Będzie wystawiony albo w Chatce Żaka, albo lubelskim klubie Archiwum.
O spektaklu pisaliśmy kilka tygodni temu. Gorzowski Teatr Kreatury na teatralne deski przeniósł zdarzenia z klasztoru w Kazimierzu Dolnym. Tytułowe betanki grają cztery aktorki. Sztuka rozgrywa się w dziewięciu scenach i ma dwa różne zakończenia - do wyboru przez widzów. To oni zdecydują, czy dziewczyny zostaną w zakonie, czy opuszczą klasztorne mury.
- Pracujemy jeszcze nad innym zakończeniem. Ale tego nie zdradzę. To będzie niespodzianka dla widzów - mówi Przemek Wiśniewski, reżyser sztuki.
Spektakl był już wystawiany w innych miastach. Np. w Barlinku wywołał wiele kontrowersji. Plakaty z informacją o przedstawieniu były natychmiast zrywane. Samo przedstawienie też było zakłócane. Kiedy dziewczyny były już na scenie, do sali weszła siostra zakonna i ksiądz. - Przyszli spóźnieni i zaczęli robić zamieszanie - opowiada Wiśniewski.
Aktorki nadal grały: upadały na podłogę, stukały krzesłami i oblewały publiczność wodą. - Jezu, jeszcze nas pozabijają - komentowała siostra zakonna. Po około dwudziestu minutach razem z dwojgiem innych ludzi opuścili salę.
W Lublinie na temat "Betanek” wypowiadał się arcybiskup Józef Życiński. Podczas cotygodniowej audycji "Kwadrans pasterski” stwierdził, że teatr z Gorzowa chce uczynić widowisko z cierpienia ludzkiego.
- Czy obawiamy się reakcji lublinian? Nie. Zrobiliśmy przedstawienie, żeby wywołać dyskusje o manipulowaniu słabszymi przez silne jednostki - tłumaczy Przemysław Wiśniewski. - Zdjęcia z eksmisji eksbetanek w Kazimierzu dowodzą, że właśnie manipulacji były poddane.
Przygotowania do lubelskiego festiwalu już trwają. Bilet na jeden festiwalowy dzień będzie kosztował 10 zł, na wszystkie trzy - 25 zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Wolność Słowa i Czynów
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Wolność Słowa i Czynów
Wolność Słowa i Czynów (13 listopada 2007 o 03:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najpierw kler trenuje na "swoich" potem przenosi zebrane doświadczenia plus usprawnieniana postronne ofiary, na nas....Życiński... stwierdził, że teatr z Gorzowa chce uczynić widowisko z cierpienia ludzkiego...Czy ktokolwiek temu Goebbels'owskiemu kłapaniu hitlerowca Życińskiego wierzy wobec jegowłasnych bezwstydnych czynów?Czas na jego uwięzienie za zbrodnie na słabszych i dla zapobiegnięcia dalszym!!!!!Czas na wymierzenie mu sprawiedliwości, o jakiej nie śnił!!!!!Czas na ukaranie oprawców sądowych i policyjnych za użyczanie swoich rąk katolickiej zbrodni!!!!!Czas na oczyszczenie rządu z sadystycznych gnębicieli narodu przypodobującym się biblijnemudusicielowi, Wężowi BOA: Watykańskiej Barbarzyńskiej Organizacji Antyludzkiej!!!!!
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!