Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 kwietnia 2017 r.
21:00

Bez konstytucji państwo upada. Ferdynand Rymarz w III LO w Lublinie

12 12 A A
Sędzia Ferdynand Rymarz w III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie poprowadził lekcję o roli konstytucji w życiu obywateli
Sędzia Ferdynand Rymarz w III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie poprowadził lekcję o roli konstytucji w życiu obywateli (fot. Maciej Kaczanowski)

Konstytucja jest kręgosłupem, bez którego państwo upada – powiedział Ferdynand Rymarz podczas spotkania z uczniami III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. W środę sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku i były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej prowadził lekcję o roli konstytucji w życiu obywateli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spotkanie było wstępem do III edycji Tygodnia Konstytucyjnego, organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. W ramach cyklu prawnicy w przystępny sposób opowiadają uczniom szkół ponadpodstawowych z całej Polski o najważniejszym dokumencie w państwie oraz o roli sądów.

Podczas środowych zajęć Ferdynand Rymarz zwrócił uwagę na to, co łączy Konstytucję 3 Maja z obecną – To przede wszystkim zasada trójpodziału władzy, która dzisiaj nie zawsze jest respektowana. Konstytucja to kręgosłup, bez którego państwo nie może funkcjonować – powiedział.

Sędzia przypomniał też, że w PRL-u świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja było zakazane. – Pamiętam, że kiedyś 2-go maja do mojego domu przyszli milicjanci i przypomnieli o tym, żeby zdjąć flagę. Literatura opisuje też przypadki, kiedy w powojennej Polsce za świętowanie rocznicy ludzie szli do więzienia.

Rymarz przyznał też, że sądownictwo w Polsce wymaga reformy, a jego bolączką jest przewlekłość postępowania. Były przewodniczący PKW udzielił także wskazówek uczniom, którzy chcą zostać prawnikami. – Musicie czytać dużo dobrych książek – zachęcał.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 lipca 2017 o 12:07
No i jak ma być dobrze w Polsce jak jeździ jakiś człowiek po liceach i duby smolone opowiada. Właśnie po konstytucji 3 maja Polska upadła. W Wielkiej Brytanii nie ma konstytucji, czy to państwo upada. No i skoro taki kłamca był sędzią... no ręce opadają...
Avatar
on / 10 maja 2017 o 17:06
Zapewniam, że może wykonywać ten zawód, natomiast ty miałbyś z tym poważne problemy.
Avatar
on / 10 maja 2017 o 17:05
Tak jak wielu tzw. "wyklętych", tylko teraz się to przemilcza, bo mają zostać bohaterami. A jak czyta sie materiały, które jeszcze sie zachowały, to włos się pionizuje, jak ci "bohterowie" sypali swoich kolegów, a swoich wrogów mordowali, nie mylić z wrogami ideologicznymi. 
Avatar
on / 10 maja 2017 o 17:00
Już wtedy nie był w PKW i nie ma nic wspólnego w wyborami w 2014 r.
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2017 o 15:38
Ten cały Rymarz to niech się lepiej rymarstwem zajmie
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2017 o 08:39
Mówił o tym, że sędziowie to nadzwyczajna kasta, że mogą kraść, wyprowadzać, brać łapówy, nie pisać oświadczeń majątkowych, nie podlegać żadnej kontroli ,ocenie -nawet społecznej. Gromadzić posiadłości (20 szt.) w całej Polsce???. Mówił ,że za 20 tyś. to można żyć tylko na głębokiej prowincji????. Obecnie moda zapanowała na "wykręcanie kota ogonem", mówienie półprawd, kłamstwa!!!!!!.
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2017 o 06:40
Czy to ten sam pan, który był zarejestrowany jako TW "Czarny" w Krakowie, a potem "Fred" przez Wydział II KW MO w Lublinie i był zaangażowany w działania operacyjne wobec adwokatury? Świetny przykład walczącego o prawa obywateli. Pokazujcie więcej takich niezależnych, uczciwych i światłych. W końcu są ich tysiące.
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2017 o 23:22
KTO w 1976 r. wpisał do konstytucji złowieszczy zapis o przyjaźni z ZSRR ?????
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2017 o 23:14
Pan był z z PKW? To ile dni liczyli ci panowie głosy w 2014 roku po wyborach do samorządów? Ile głosów było nieważnych? Swiatowy rekord ułomności wyborców, czy raczej...?
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2017 o 23:11
Po sfałszowanych w 1947 r. wyborach Sejm przyjął nazwę konstytucyjnego i dwa lata później faktycznie zaczęto prowadzić prace nad nową konstytucją. Polska Ludowa nie mogła przecież funkcjonować w oparciu o sanacyjną konstytucję kwietniową. Przygotowano wstępny projekt ustawy zasadniczej i oczywiście wysłano go do Moskwy. 22 lipca 1952 roku Sejm uchwalił konstytucję Polski Ludowej. Wcześniej sam towarzysz Stalin naniósł na projekt kilkadziesiąt poprawek.
Avatar
Gość / 15 lipca 2017 o 12:07
No i jak ma być dobrze w Polsce jak jeździ jakiś człowiek po liceach i duby smolone opowiada. Właśnie po konstytucji 3 maja Polska upadła. W Wielkiej Brytanii nie ma konstytucji, czy to państwo upada. No i skoro taki kłamca był sędzią... no ręce opadają...
Avatar
on / 10 maja 2017 o 17:06
Zapewniam, że może wykonywać ten zawód, natomiast ty miałbyś z tym poważne problemy.
Avatar
on / 10 maja 2017 o 17:05
Tak jak wielu tzw. "wyklętych", tylko teraz się to przemilcza, bo mają zostać bohaterami. A jak czyta sie materiały, które jeszcze sie zachowały, to włos się pionizuje, jak ci "bohterowie" sypali swoich kolegów, a swoich wrogów mordowali, nie mylić z wrogami ideologicznymi. 
Avatar
on / 10 maja 2017 o 17:00
Już wtedy nie był w PKW i nie ma nic wspólnego w wyborami w 2014 r.
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2017 o 15:38
Ten cały Rymarz to niech się lepiej rymarstwem zajmie
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2017 o 08:39
Mówił o tym, że sędziowie to nadzwyczajna kasta, że mogą kraść, wyprowadzać, brać łapówy, nie pisać oświadczeń majątkowych, nie podlegać żadnej kontroli ,ocenie -nawet społecznej. Gromadzić posiadłości (20 szt.) w całej Polsce???. Mówił ,że za 20 tyś. to można żyć tylko na głębokiej prowincji????. Obecnie moda zapanowała na "wykręcanie kota ogonem", mówienie półprawd, kłamstwa!!!!!!.
Avatar
Gość / 27 kwietnia 2017 o 06:40
Czy to ten sam pan, który był zarejestrowany jako TW "Czarny" w Krakowie, a potem "Fred" przez Wydział II KW MO w Lublinie i był zaangażowany w działania operacyjne wobec adwokatury? Świetny przykład walczącego o prawa obywateli. Pokazujcie więcej takich niezależnych, uczciwych i światłych. W końcu są ich tysiące.
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2017 o 23:22
KTO w 1976 r. wpisał do konstytucji złowieszczy zapis o przyjaźni z ZSRR ?????
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2017 o 23:14
Pan był z z PKW? To ile dni liczyli ci panowie głosy w 2014 roku po wyborach do samorządów? Ile głosów było nieważnych? Swiatowy rekord ułomności wyborców, czy raczej...?
Avatar
Gość / 26 kwietnia 2017 o 23:11
Po sfałszowanych w 1947 r. wyborach Sejm przyjął nazwę konstytucyjnego i dwa lata później faktycznie zaczęto prowadzić prace nad nową konstytucją. Polska Ludowa nie mogła przecież funkcjonować w oparciu o sanacyjną konstytucję kwietniową. Przygotowano wstępny projekt ustawy zasadniczej i oczywiście wysłano go do Moskwy. 22 lipca 1952 roku Sejm uchwalił konstytucję Polski Ludowej. Wcześniej sam towarzysz Stalin naniósł na projekt kilkadziesiąt poprawek.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

KULturalia 2018 w Lublinie. Koncerty, sztukmistrze i fireshow [program]
24 maja 2018, 18:00
galeria

KULturalia 2018 w Lublinie. Koncerty, sztukmistrze i fireshow [program] 3 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek rozpoczynają się KULturalia, czyli Dni Kultury Studenckiej w Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zaplanowano dwa dni koncertów na pl. Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur.

Nikt nie chce postawić słupków w centrum Lublina. Problemy także z innymi inwestycjami

Nikt nie chce postawić słupków w centrum Lublina. Problemy także z innymi inwestycjami 1 5

Pod znakiem zapytania stanął montaż słupków uniemożliwiających nielegalne parkowanie na śródmiejskich chodnikach. Nikt nie chce wziąć tego zlecenia. Drogowcy mają też spory problem z remontami osiedlowych uliczek, m.in. na Czubach i Czechowie

Pracował przy remoncie stadionu. Spadł z rusztowania

Pracował przy remoncie stadionu. Spadł z rusztowania 0 0

56-letni mężczyzna spadł z rusztowania w trakcie prac przy remoncie stadionu w Janowie Lubelskim.

Skręcał w boczną drogę. Potrącił nastoletnią rowerzystkę
ZDJĘCIA
galeria

Skręcał w boczną drogę. Potrącił nastoletnią rowerzystkę 1 4

17-letnia rowerzystka trafiła do szpitala, po tym jak na lokalnej drodze potrącił ją samochód.

Dzisiaj finał Srebrnego Kasku

Dzisiaj finał Srebrnego Kasku 1 1

Dzisiaj o godzinie 19 w Lublinie odbędzie się finał Srebrnego Kasku. Czterech najlepszych zawodników oraz jeden wybrany przez Główną Komisję Sportu Żużlowego wezmą udział w eliminacjach Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów

Lubelskie Kruki rządzą nad Bałtykiem

Lubelskie Kruki rządzą nad Bałtykiem 26 1

Baseball Ravens Lublin zaliczyli fantastyczny początek sezonu w Bałtyckiej Lidze Baseballu. Popularne Kruki po trzech weekendach przewodzą całej stawce

O wiśniowym sadzie. Zamiast porannej jogi
wiersze między newsami

O wiśniowym sadzie. Zamiast porannej jogi 0 1

Na początek dnia, trzy linijki orientu. XVII wiecznemu japońskiemu poecie zen Matsuo Basho tyle wystarczy by opowiedzieć całą historię

Firmy w Lubelskiem cierpią na brak pracowników. W jakich branżach szukać pracy?

Firmy w Lubelskiem cierpią na brak pracowników. W jakich branżach szukać pracy? 49 18

Liczba wolnych miejsc pracy w przedsiębiorstwa z województwa lubelskiego tylko w ciągu ostatniego roku zwiększyła się o niemal 70 procent. Najtrudniej o fachowca jest w branży budowlanej i przemyśle. Potrzebni są także kierowcy i magazynierzy

PO wystawi kobietę na prezydenta Białej Podlaskiej?

PO wystawi kobietę na prezydenta Białej Podlaskiej? 2 10

Platforma nie ujawnia żadnych nazwisk, ale poseł Stanisław Żmijan przyznaje, że najchętniej w wyborach na prezydenta Białej Podlaskiej poparłby kobietę