wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Bez protestów przed pokazem spektaklu "Golgota Picnic" w Lublinie (wideo)

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 czerwca 2014, 20:46
Autor: Dominik Smaga

Kontrowersyjny spektakl "Golgota Picnic przyciągnął około 100 osób do prywatnego klubu, który pokazał filmowy zapis przedstawienia. Przed lokalem nie protestował nikt, choć wcześniej po protestach narodowców i kurii swój pokaz odwołało miejskie Centrum Kultury

- Będziemy robić wszystko, by każdy w tym miejscu czuł się bezpiecznie - zapowiadał Janusz Wójtowicz, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji. I rzeczywiście, w pobliżu klubu Dom Kultury krążyły patrole, a na równoległej ul. Zielonej stał szpaler radiowozów. Ale nie było żadnych zamieszek, ani jedna osoba nie wznosiła okrzyków, nie było transparentów.

Na pokaz sztuki ostro potępianej przez część duchowieństwa i narodowców przyszło ok. 100 osób. - Chcę mieć swoją opinię na ten temat - mówi Natalia Wlizło, która przyszła do klubu na projekcję. O burzy wokół spektaklu mówi krótko. - To typowe dla Polaków zamieszanie wokół rzeczy kontrowersyjnych lub mogących budzić kontrowersje. A spektakl trzeba najpierw obejrzeć, a potem dopiero oceniać.

Pokazu w Lublinie pewnie by nie było, gdyby spektakl nie spadł z programu poznańskiego festiwalu Malta. Tam policja obawiała się demonstracji nawet 30 tys. przeciwników i poinformowała dyrekcję festiwalu, że nie daje gwarancji bezpieczeństwa. Decyzja odbiła się szerokim echem, a placówki kultury w wielu miastach spontanicznie podchwyciły pomysł, by pokazać u siebie filmowy zapis przedstawienia.

Projekcja miała się odbyć też w lubelskim Centrum Kultury, ale jego dyrekcja odwołała go powołując się m.in. na "bezprecedensowy apel Kurii Lubelskiej” oraz "ostrzeżenia formułowane przez Wydział Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego [Urzędu Miasta]”.

Dyrektora wydziału pytaliśmy o tę sprawę już w czwartek rano, kilkanaście godzin po tym, jak dyrekcja CK odwołała wydarzenie. Chcieliśmy wiedzieć, jakie ostrzeżenia formułował. - Ja ich nie ostrzegałem - odpowiedział Jerzy Ostrowski. Później zamienił kilka słów z rzeczniczką prezydenta i odpowiedział jeszcze raz. - Nie ostrzegałem CK, tylko informowałem panią rzecznik, jakie mogą z tego wyniknąć problemy - mówił w czwartek.

W piątek, pytaliśmy go, jak licznej demonstracji spodziewano się w razie projekcji w CK. - Mowa była o liczbie od 200 do 500 osób - mówi Ostrowski. Tymczasem te same osoby, które zapowiadały protest przed CK, zgłosiły też na najbliższy wtorek demonstrację przed Ratuszem w sprawie odwołania dyrektorów Centrum Kultury. Tu mowa tylko o… 60 osobach.

W piątek grupa artystów i pracowników CK* wystosowała do prezydenta list otwarty. Proszą w nim o "wyjaśnienie roli” prezydenta i wydziału w decyzji dyrekcji. Piszą m.in., że urząd zamiast chronić prawa obywateli do wolności słowa "zachował się jak cenzor sugerując odwołanie wydarzenia”.

W swej odpowiedzi prezydent pisze, że nie wpływał na decyzję dyrektora CK o odwołaniu pokazu, urzędnicy od bezpieczeństwa określali ryzyko monitorując "możliwość wystąpienia zagrożeń” i że bezpieczeństwo imprezy powinien zapewnić nie prezydent, ale organizator.

*List podpisali: Katarzyna Hołda, Katarzyna Tadeusz, Izabela Śliwa, Monika Stolat, Szymon Pietrasiewicz, Małgorzata Kobus, Anna Krawczyk, Robert Kuśmirowski, Anna Kalita, Kamil Filipowski, Rafał Sadownik, Irmina Antoszczuk, Paweł Laufer, Zofia Jakubowska.

WIDEO

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Lublin wideo polityka Picnic Golgota
ŁOWCA SKÓR
burrito
burrito
(30) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

ŁOWCA SKÓR
ŁOWCA SKÓR (6 lipca 2014 o 14:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

cały świad to obejrzał bez krytyki tylko polskie mochery musiały sie wjebac w cos oczym nie masz pojecia 

JUDE ???

Rozwiń
burrito
burrito (6 lipca 2014 o 13:10) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy mozna jeszcze gdzies obejrzec spektakl?
Rozwiń
burrito
burrito (6 lipca 2014 o 13:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

same małolaty na filmie....jakiż oni mogą mieć światopogla? lecą za sensacją i tyle...


Bo jak nie masz tych 30 lat to tylko patrzysz co sie wokol ciebie dzieje i nic nie rozumesz. Sadze, ze to dobrze, ze ludzie mlodzi ida na taki spektakl, moga sobie sami wyfobic zdanie, a przeciez mogliby przyjac opinie innych ludzi np. tylko dlatego, ze cala rodzina tak mowi.
Rozwiń
folkatka
folkatka (30 czerwca 2014 o 21:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

cały świad to obejrzał bez krytyki tylko polskie mochery musiały sie wjebac w cos oczym nie masz pojecia 

No niestety, tu nie masz racji, bo np. w takiej Francji, gdzie do regularnego praktykowanjia religii katolickiej przyznaje sie mniej jak 5 proc. społeczeństwa, tez były protesty, i to bardzo podobne jak w Polsce - tj. pikiety i modlitwy przed majacymi wystawiać tę sztukę teatrami. W Tuluzie we zgromadzeniu uczestniczyło ok. 1000 osób. 

Rozwiń
Gość
Gość (30 czerwca 2014 o 21:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Ludzie drodzy, a gdyby tak zasadę "żyj i daj żyć innym" stosować do wszystkich ludzi wokół. Niezależnie od ich poglądów i przekonań. I proszę, nie mówcie "niech oni..." - każdą zmianę nalezy zaczynać od siebie.

Amen. Głębokie ukłony za ten komentarz.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (30)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!