Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 czerwca 2014 r.
20:46
Edytuj ten wpis

Bez protestów przed pokazem spektaklu "Golgota Picnic" w Lublinie (wideo)

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
75 30 A A

Kontrowersyjny spektakl "Golgota Picnic przyciągnął około 100 osób do prywatnego klubu, który pokazał filmowy zapis przedstawienia. Przed lokalem nie protestował nikt, choć wcześniej po protestach narodowców i kurii swój pokaz odwołało miejskie Centrum Kultury

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Będziemy robić wszystko, by każdy w tym miejscu czuł się bezpiecznie - zapowiadał Janusz Wójtowicz, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji. I rzeczywiście, w pobliżu klubu Dom Kultury krążyły patrole, a na równoległej ul. Zielonej stał szpaler radiowozów. Ale nie było żadnych zamieszek, ani jedna osoba nie wznosiła okrzyków, nie było transparentów.

Na pokaz sztuki ostro potępianej przez część duchowieństwa i narodowców przyszło ok. 100 osób. - Chcę mieć swoją opinię na ten temat - mówi Natalia Wlizło, która przyszła do klubu na projekcję. O burzy wokół spektaklu mówi krótko. - To typowe dla Polaków zamieszanie wokół rzeczy kontrowersyjnych lub mogących budzić kontrowersje. A spektakl trzeba najpierw obejrzeć, a potem dopiero oceniać.

Pokazu w Lublinie pewnie by nie było, gdyby spektakl nie spadł z programu poznańskiego festiwalu Malta. Tam policja obawiała się demonstracji nawet 30 tys. przeciwników i poinformowała dyrekcję festiwalu, że nie daje gwarancji bezpieczeństwa. Decyzja odbiła się szerokim echem, a placówki kultury w wielu miastach spontanicznie podchwyciły pomysł, by pokazać u siebie filmowy zapis przedstawienia.

Projekcja miała się odbyć też w lubelskim Centrum Kultury, ale jego dyrekcja odwołała go powołując się m.in. na "bezprecedensowy apel Kurii Lubelskiej” oraz "ostrzeżenia formułowane przez Wydział Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego [Urzędu Miasta]”.

Dyrektora wydziału pytaliśmy o tę sprawę już w czwartek rano, kilkanaście godzin po tym, jak dyrekcja CK odwołała wydarzenie. Chcieliśmy wiedzieć, jakie ostrzeżenia formułował. - Ja ich nie ostrzegałem - odpowiedział Jerzy Ostrowski. Później zamienił kilka słów z rzeczniczką prezydenta i odpowiedział jeszcze raz. - Nie ostrzegałem CK, tylko informowałem panią rzecznik, jakie mogą z tego wyniknąć problemy - mówił w czwartek.

W piątek, pytaliśmy go, jak licznej demonstracji spodziewano się w razie projekcji w CK. - Mowa była o liczbie od 200 do 500 osób - mówi Ostrowski. Tymczasem te same osoby, które zapowiadały protest przed CK, zgłosiły też na najbliższy wtorek demonstrację przed Ratuszem w sprawie odwołania dyrektorów Centrum Kultury. Tu mowa tylko o… 60 osobach.

W piątek grupa artystów i pracowników CK* wystosowała do prezydenta list otwarty. Proszą w nim o "wyjaśnienie roli” prezydenta i wydziału w decyzji dyrekcji. Piszą m.in., że urząd zamiast chronić prawa obywateli do wolności słowa "zachował się jak cenzor sugerując odwołanie wydarzenia”.

W swej odpowiedzi prezydent pisze, że nie wpływał na decyzję dyrektora CK o odwołaniu pokazu, urzędnicy od bezpieczeństwa określali ryzyko monitorując "możliwość wystąpienia zagrożeń” i że bezpieczeństwo imprezy powinien zapewnić nie prezydent, ale organizator.

*List podpisali: Katarzyna Hołda, Katarzyna Tadeusz, Izabela Śliwa, Monika Stolat, Szymon Pietrasiewicz, Małgorzata Kobus, Anna Krawczyk, Robert Kuśmirowski, Anna Kalita, Kamil Filipowski, Rafał Sadownik, Irmina Antoszczuk, Paweł Laufer, Zofia Jakubowska.

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ŁOWCA SKÓR / 6 lipca 2014 o 14:04

cały świad to obejrzał bez krytyki tylko polskie mochery musiały sie wjebac w cos oczym nie masz pojecia 

JUDE ???

Avatar
burrito / 6 lipca 2014 o 13:10
Czy mozna jeszcze gdzies obejrzec spektakl?
Avatar
burrito / 6 lipca 2014 o 13:07

same małolaty na filmie....jakiż oni mogą mieć światopogla? lecą za sensacją i tyle...


Bo jak nie masz tych 30 lat to tylko patrzysz co sie wokol ciebie dzieje i nic nie rozumesz. Sadze, ze to dobrze, ze ludzie mlodzi ida na taki spektakl, moga sobie sami wyfobic zdanie, a przeciez mogliby przyjac opinie innych ludzi np. tylko dlatego, ze cala rodzina tak mowi.
Avatar
folkatka / 30 czerwca 2014 o 21:33

cały świad to obejrzał bez krytyki tylko polskie mochery musiały sie wjebac w cos oczym nie masz pojecia 

No niestety, tu nie masz racji, bo np. w takiej Francji, gdzie do regularnego praktykowanjia religii katolickiej przyznaje sie mniej jak 5 proc. społeczeństwa, tez były protesty, i to bardzo podobne jak w Polsce - tj. pikiety i modlitwy przed majacymi wystawiać tę sztukę teatrami. W Tuluzie we zgromadzeniu uczestniczyło ok. 1000 osób. 

No niestety, tu nie masz racji, bo np. w takiej Francji, gdzie do regularnego praktykowanjia religii katolickiej przyznaje sie mniej jak 5 proc. społeczeństwa, tez były protesty, i to bardzo podobne jak w Polsce - tj. pikiety i modlitwy przed majacymi wystawiać tę sztukę teatrami. W Tuluzie we zgromadzeniu uczestniczyło ok. 1000 osób. 

rozwiń
Avatar
Gość / 30 czerwca 2014 o 21:02

Ludzie drodzy, a gdyby tak zasadę "żyj i daj żyć innym" stosować do wszystkich ludzi wokół. Niezależnie od ich poglądów i przekonań. I proszę, nie mówcie "niech oni..." - każdą zmianę nalezy zaczynać od siebie.

Amen. Głębokie ukłony za ten komentarz.

Avatar
sprawiedliwy / 30 czerwca 2014 o 20:21

Uważam ze jest to wielki skandal.Prezydent Lublina powinien ponieśc konsekwencje że pozwolił w Lublinie pokazac ten spektakl.Ale w naszym mieście to jest normalne poniewaz rządzi PO.

cały świad to obejrzał bez krytyki tylko polskie mochery musiały sie wjebac w cos oczym nie masz pojecia 

Avatar
i / 30 czerwca 2014 o 11:35

same małolaty na filmie....jakiż oni mogą mieć światopogla? lecą za sensacją i tyle...

Avatar
hmm / 29 czerwca 2014 o 10:08

Ludzie drodzy, a gdyby tak zasadę "żyj i daj żyć innym" stosować do wszystkich ludzi wokół. Niezależnie od ich poglądów i przekonań. I proszę, nie mówcie "niech oni..." - każdą zmianę nalezy zaczynać od siebie.

Avatar
ProPL / 29 czerwca 2014 o 02:34

Chyba nikt ci "dzidy" w ryja nie wypłacił... Z tą mentalnością może trafisz na mnie.

Też chętnie poznałbym tego człowieczka.

Taki niby lewak,wolnościowiec, a chce ludzi nap....ć. To czasem się z twoimi poglądami nie kłóci, zwolenniku wolności słowa i sztuki? Hipokryto, w skrócie. 

Każdy ma prawo do wyrażania poglądów dupku, nawet jeśli nie są one zgodne z Twoimi.

Odpowiedź na post "Kod", dla jasności.

Avatar
Gość / 28 czerwca 2014 o 19:07

O ja ci najebie bo mam na to ochotą i kto mnie będzię ograniczał.Ty leszczu? Goń sie!

Chyba nikt ci "dzidy" w ryja nie wypłacił... Z tą mentalnością może trafisz na mnie.

Avatar
ŁOWCA SKÓR / 6 lipca 2014 o 14:04

cały świad to obejrzał bez krytyki tylko polskie mochery musiały sie wjebac w cos oczym nie masz pojecia 

JUDE ???

Avatar
burrito / 6 lipca 2014 o 13:10
Czy mozna jeszcze gdzies obejrzec spektakl?
Avatar
burrito / 6 lipca 2014 o 13:07

same małolaty na filmie....jakiż oni mogą mieć światopogla? lecą za sensacją i tyle...


Bo jak nie masz tych 30 lat to tylko patrzysz co sie wokol ciebie dzieje i nic nie rozumesz. Sadze, ze to dobrze, ze ludzie mlodzi ida na taki spektakl, moga sobie sami wyfobic zdanie, a przeciez mogliby przyjac opinie innych ludzi np. tylko dlatego, ze cala rodzina tak mowi.
Avatar
folkatka / 30 czerwca 2014 o 21:33

cały świad to obejrzał bez krytyki tylko polskie mochery musiały sie wjebac w cos oczym nie masz pojecia 

No niestety, tu nie masz racji, bo np. w takiej Francji, gdzie do regularnego praktykowanjia religii katolickiej przyznaje sie mniej jak 5 proc. społeczeństwa, tez były protesty, i to bardzo podobne jak w Polsce - tj. pikiety i modlitwy przed majacymi wystawiać tę sztukę teatrami. W Tuluzie we zgromadzeniu uczestniczyło ok. 1000 osób. 

No niestety, tu nie masz racji, bo np. w takiej Francji, gdzie do regularnego praktykowanjia religii katolickiej przyznaje sie mniej jak 5 proc. społeczeństwa, tez były protesty, i to bardzo podobne jak w Polsce - tj. pikiety i modlitwy przed majacymi wystawiać tę sztukę teatrami. W Tuluzie we zgromadzeniu uczestniczyło ok. 1000 osób. 

rozwiń
Avatar
Gość / 30 czerwca 2014 o 21:02

Ludzie drodzy, a gdyby tak zasadę "żyj i daj żyć innym" stosować do wszystkich ludzi wokół. Niezależnie od ich poglądów i przekonań. I proszę, nie mówcie "niech oni..." - każdą zmianę nalezy zaczynać od siebie.

Amen. Głębokie ukłony za ten komentarz.

Avatar
sprawiedliwy / 30 czerwca 2014 o 20:21

Uważam ze jest to wielki skandal.Prezydent Lublina powinien ponieśc konsekwencje że pozwolił w Lublinie pokazac ten spektakl.Ale w naszym mieście to jest normalne poniewaz rządzi PO.

cały świad to obejrzał bez krytyki tylko polskie mochery musiały sie wjebac w cos oczym nie masz pojecia 

Avatar
i / 30 czerwca 2014 o 11:35

same małolaty na filmie....jakiż oni mogą mieć światopogla? lecą za sensacją i tyle...

Avatar
hmm / 29 czerwca 2014 o 10:08

Ludzie drodzy, a gdyby tak zasadę "żyj i daj żyć innym" stosować do wszystkich ludzi wokół. Niezależnie od ich poglądów i przekonań. I proszę, nie mówcie "niech oni..." - każdą zmianę nalezy zaczynać od siebie.

Avatar
ProPL / 29 czerwca 2014 o 02:34

Chyba nikt ci "dzidy" w ryja nie wypłacił... Z tą mentalnością może trafisz na mnie.

Też chętnie poznałbym tego człowieczka.

Taki niby lewak,wolnościowiec, a chce ludzi nap....ć. To czasem się z twoimi poglądami nie kłóci, zwolenniku wolności słowa i sztuki? Hipokryto, w skrócie. 

Każdy ma prawo do wyrażania poglądów dupku, nawet jeśli nie są one zgodne z Twoimi.

Odpowiedź na post "Kod", dla jasności.

Avatar
Gość / 28 czerwca 2014 o 19:07

O ja ci najebie bo mam na to ochotą i kto mnie będzię ograniczał.Ty leszczu? Goń sie!

Chyba nikt ci "dzidy" w ryja nie wypłacił... Z tą mentalnością może trafisz na mnie.

Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji

W szczerym polu uprawiał konopie. Był zaskoczony wizytą policji 3 1

Kryminalni z Parczewa zlikwidowali uprawę konopii indyjskich w gminie Siemień. Na jednym z pól znaleźli ponad 30 krzaków tej rośliny.

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak"
24 maja 2018, 21:00

Premiera Teatru ITP - "Niebieski Ptak" 1 0

Co Gdzie Kiedy. W czwartek, 24 maja o godz. 21 na dziedzińcu KUL (al. Racławickie 14) odbędzie się premiera spektaklu Niebieski Ptak, będącego nową odsłoną widowiska plenerowego z 2005 roku.

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji

Sokół – Polesie 0:3. Nikomu nie życzą degradacji 2 0

Lubelska klasa okręgowa Polesie Kock również przygotowuje się do niedzielnej konfrontacji z POM Iskra Piotowice. W meczu z Sokołem Konopnica Zbigniew Wójcik oszczędzał graczy, którzy byli zagrożeni żółtymi kartkami

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK
23 maja 2018, 18:00

Taneczna wariacja na temat "Wesela" Wyspiańskiego. Nowy spektakl w CK 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 23 maja o godz. 18 w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbędzie się pokaz spektaklu z cyklu work in progress - We_selle.

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne

Mieszkańcy tego osiedla nie czują się bezpiecznie. Rzecznik policji: badania nie są wiarygodne 2 6

Większość mieszkańców nie zna swojego dzielnicowego, a połowa rzadko widuje w okolicy patrole mundurowych. To pierwsze wyniki ankiety, prowadzonej na os. Błonie. Policjanci dowodzą, że w dzielnicy jest coraz bezpieczniej

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym
ZDJĘCIA
galeria

Szczytny cel, ale też dobra zabawa. Tak było na Rodzinnym Pikniku Motoryzacyjnym 7 1

Wystawa nowych aut, motocykli, wykłady, pokazy, prezentacje i dobra zabawa. Za nami Rodzinny Piknik Motoryzacyjny w Lublinie. Dochód zostanie przekazany na lubelski dom dziecka, a za zebrane pieniądze dzieci pojadą na wycieczkę.

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję

Rok temu usunęli prawie 30 ton azbestu. Czas na kolejną akcję 1 0

Od poniedziałku (21 maja) mieszkańcy Kraśnika będą mogli składać wnioski o dofinansowanie do usuwania wyrobów zawierających azbest. Nabór potrwa do 8 czerwca.

Spotkanie literackie w Puławach
22 maja 2018, 12:00

Spotkanie literackie w Puławach 2 0

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Puławach (ul. 6 Sierpnia 5) zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Powiatowego Klubu Książki, które odbędzie się 22 maja o godz. 12.

Pierwsza Komunia Święta w Kościele Garnizonowym (zdjęcia)
galeria

Pierwsza Komunia Święta w Kościele Garnizonowym (zdjęcia) 10 1

Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie i ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Lublinie przystąpiły dziś do I Komunii Świętej. Uroczystość odbyła się w Kościele Garnizonowym.

"Opaski życia" działają. Będzie ich więcej. Kolejne samorządy są zainteresowane

"Opaski życia" działają. Będzie ich więcej. Kolejne samorządy są zainteresowane 10 0

Opaska - dzięki której seniorzy są pod stałą opieką medyczną, i  telefon – przez który mogą kontaktować się ze swoimi opiekunami. Z takiej pomocy korzysta już ponad 130 osób z terenu powiatu kraśnickiego. Inne samorządy też są tym urządzeniem zainteresowane

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie
26 maja 2018, 10:00

Giełda Minerałów i Biżuterii w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 26-27 maja w Lublinie przy ulicy Akademickiej 15 odbędzie się 49 edycja Giełdy Minerałów i Biżuterii Skarby Ziemi. Start w sobotę o godz. 10.

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a

Pijany 14-latek na rowerze wjechał w samochód. Pisał SMS-a 35 5

14-latek na rowerze wjechał w samochód. Tłumaczył, że nie zauważył auta bo pisał SMS-a. Miał promil alkoholu w organizmie.

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu

Wjechał w ciężarówkę, która cofała. 19-latek w szpitalu 3 2

Do groźnie wyglądającego wypadku doszło na trasie Chełm - Rejowiec. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący pojazdem marki Ford Focus uderzył w cofający na drodze samochód ciężarowy marki Daf.

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Noc Muzeów w Puławach: Gwardziści zatańczyli na dziedzińcu [zdjęcia, wideo] 21 3

W sobotę do północy, za darmo można było zwiedzać sale wystawowe Pałacu Czartoryskich, Świątynię Sybilli, czy Domek Aleksandryjski. Z tej możliwości skorzystały setki mieszkańców miasta i regionu. Na dziedzińcu cztery spektakle pokazała wrocławska Gwardia Gryfa.

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy]
galeria

Sezon na młode ziemniaki. Które wybrać? Co ugotować? [przepisy] 3 3

Nie ma lepszej rzeczy niż młode ziemniaki z masłem, koperkiem i kwaśnym mlekiem. Czy na pewno? Młode ziemniaki można zapiec w ziołach na patelni. Albo zasmażyć z młodymi listkami szpinaku. W dodatku wcale nie trzeba ich obierać. Z młodych ziemniaków udają się także świetne zapiekanki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!