piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Biednemu zawsze wiatr w oczy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 lutego 2002, 21:47
Autor: Ewa Stępień

Mniej pieniędzy – przynajmniej na razie –trafi na leczenie pacjentów
w naszym regionie. To efekt decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego

Lubelska Regionalna Kasa Chorych jest biedna. Będzie jeszcze biedniejsza. Zamiast 162 mln zł wyrównania, od bogatszych kas chorych dostanie tylko 130 mln.
NSA wstrzymał decyzję Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych, który pod koniec ubiegłego roku przyznał lubelskiej kasie chorych dodatkowe 32 mln.
Bogate kasy chorych, np. śląska mająca 600 mln złotych na lokatach bankowych, mają obowiązek wspomagać kasy biedne, np. lubelską mająca 130 mln długu. Pieniądze dają w ramach wyrównania finansowego, które każdego roku wylicza UNUZ. Bierze pod uwagę wielkość przychodów kasy chorych i liczbę ludzi w niej ubezpieczonych. Przychody biorą się ze składek zdrowotnych płaconych przez każdego (7,75 proc. dochodów). Im wyższe płace w regionie, tym więcej kasy w danej kasie chorych. Średnie zarobki w woj. lubelskim to 1,8 tys. zł, w mazowieckim 2,8 tys. zł, śląskim 2,2 tys. zł.
W 2000 r. LRKCh dostała 172 mln zł wyrównania finansowego.
W 2001 r. przyznano jej najpierw 135 mln. Po zmianie rządu prezesem UNUZ został Michał Żemojda, który dorzucił lubelskiej kasie chorych jeszcze 32 mln. – Jego poprzednik popełnił błąd, pomijając tysiące ubezpieczonych, od których wyrównanie jest naliczane – mówi Adam Borowicz, dyrektor LRKCh. – Dodatkowe pieniądze ucieszyły nas. Dawały nadzieję na wyjście z finansowego dołka.
Niezadowolone były kasy chorych (śląska, wielkopolska), którym kazano zrzucać się na biedne (oprócz lubelskiej także lubuska, podlaska, kujawsko-pomorska). Zaskarżyły decyzję prezesa UNUZ do NSA, który wstrzymał ją i zawiesił wypłaty. – 32 mln wystarczą do utrzymania średniej wielkości szpitala – ocenił A. Borowicz. – Mieliśmy je dostać w pierwszym kwartale br. Zostały uwzględnione w planie finansowym, który teraz trzeba poprawiać. Nie wiem na czym oszczędzać. Być może zmniejszymy pulę na refundację leków. Nie chciałbym zabierać szpitalom i specjalistyce.
LRKCh będzie walczyć o utracone pieniądze. Dyrektor Borowicz zapowiedział protest przeciw decyzji NSA. – Chcemy do niego włączyć lubelskich parlamentarzystów, wojewodę i marszałka – powiedział. – Sąd wstrzymał wypłaty, ale ostateczne orzeczenie o wypłaceniu lub niewypłaceniu zapadnie za dwa miesiące. Tyle mamy czasu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!