piątek, 19 stycznia 2018 r.

Lublin

Biją się o chorych

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 listopada 2003, 17:22
Autor: Ewa Stępień

Szpital rozstrzygnął konkurs na transport medyczny. Wygrała firma Transmed. Odrzuceni oferenci - Igła oraz Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego złożyły protesty. Dyrekcja odrzuciła je wczoraj.

Najpierw szpital rozstrzygnął pierwszy etap konkursu. Z trzech oferentów - Igły, Transmedu i WSPR - odrzucił Igłę. Bo złożyła fałszywą deklarację. - Dane o sprzęcie i pracownikach nie pokrywały się ze stanem faktycznym - mówi Tadeusz Kontek, zastępca dyr. ds. administracyjny SPSK nr 4.
Renata Wadowska, kierownik Działu Zamówień Publicznych w tym szpitalu dodaje, że w karetkach brakowało defibrylatorów, ssaków, desek ortopedycznych, pomp infuzyjnych, respiratorów.
Z dwóch pozostałych oferentów szpital wybrał Transmed. - Nie mamy zastrzeżeń do oferty tej firmy, która zresztą była tańsza od oferty WSPR - uzasadnia dyr. Kontek.
Rozstrzygnięcie konkursu przeciągało się w czasie. Między innymi dlatego, że szpital czekał na informacje z prokuratury o prowadzonym postępowaniu w sprawie Igły i Transmedu. Szpitalowi odmówiono informacji. - Dwa niezależne postępowania dotyczące obu tych firm jeszcze się nie zakończyły - potwierdził Tadeusz Kubalski, szef Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ.
Prywatne pogotowie Igła ze Świdnika weszło na rynek ponad 2 lata temu. Zbigniew Wieńczkowski, jej dyrektor mówi, że firma przewozi chorych, transportuje krew, narządy do przeszczepu. Że ma 11 karetek, 30 pracowników. Pracuje dla SPSK nr 4, SPSK nr 1 oraz innych.
W tym roku pojawiło się prywatne pogotowie Transmed z Lublina. Pod adresem jego szefa, lekarza Grzegorza Pszczoły konkurencja wytoczyła działa: nie ma specjalizacji, był zawieszony w prawach wykonywania zawodu, chce przejąć nasz sprzęt i kontrakty, posługuje się dokumentami lekarzy, którzy u niego nie pracują. Pszczoła twierdzi, że wszystkie wymienione zarzuty są bzdurą. Dodaje, że on jest czysty, ale za to "Igła” nie.
Prokuratura jeszcze nie wyjaśniła, kto mówi prawdę, kto nie. Jaką mamy gwarancję, że pacjenci transportowani przez Transmed będą bezpieczni?
- Nasz wybór jest warunkowy - mówi dyr. Kontek. - Umowa nie jest jeszcze podpisana. Zanim firma zacznie wozić chorych skontrolujemy ją. Sprawdzimy sprzęt, umowy o pracę zatrudnionych pracowników.

Prokurator bada

Postępowanie prokuratorskie jest efektem ostrej walki o rynek jaką toczą między sobą Igła i Transmed. Firmy nie przebierają w środkach, by wyeliminować się z gry. Oskarżają się o fałszerstwa, brak sprzętu, personelu i ślą donosy do prokuratury. Zdaniem trzeciego konkurenta - Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego - obie firmy nie powinny używać nazwy i loga pogotowia ratunkowego, bo nim nie są. W tej sprawie wysłał protest do Ministerstwa Zdrowia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!