Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

4 grudnia 2012 r.
16:34
Edytuj ten wpis

Biletomaty w Lublinie wyrosną jak grzyby po deszczu

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 6 A A
 (Hanna Bytniewska)
(Hanna Bytniewska)

W kolejnych 23 kioskach można od wczoraj kupić bilety okresowe. A przy 25 przystankach ma stanąć 25 nowych automatów biletowych. Dwa z nich już działają.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jeden z takich automatów stoi przy ul. Zana obok ZUS-u, drugi koło MPWiK przy al. Piłsudskiego. Urządzenia różnią się od tych, które znamy już z ulic.

– Nie przyjmują banknotów, obsługują za to płatności kartami zbliżeniowymi – mówi Michał Miernecki ze spółki Mera Systemy z Grodziska Mazowieckiego, która stawia automaty. Można w nich kupić bilety papierowe i zakodować na karcie bilet okresowy.

Każdy automat kosztuje ok. 50 tys. zł. – My za to nie płacimy – zapewnia Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego. Automaty stawia Mera Systemy, która jak każdy sprzedawca ma dostawać prowizję. Będzie to 7 proc. wartości sprzedanych biletów.

Spółka do marca ustawi jeszcze 13 automatów na ruchliwych przystankach, także poza centrum. Staną m.in. koło parku Bronowickiego i na przystanku Dziewanny 02. – W planach są również przystanki Paderewskiego 02 i Felin 02 – dodaje Góźdź.

Od wczoraj w 23 kioskach można kupić bilety okresowe. Terminale do ich kodowania dostarczyła krakowska spółka ASEC, która do lipca ustawi też w mieście 10 biletomatów.

Autosany w trasie

Regularne kursy po mieście zaczęły wczoraj cztery nowe krótkie autosany. Mają obsługiwać linie mniej uczęszczane linie (wczoraj kursowały na liniach 16,54 i 85), w tym linie podmiejskie, oraz nocne trasy poza weekendami. Pojazdy mają niecałe 9 m długości, klimatyzację, automat biletowy i monitoring.

ZTM zamówił 20 takich autobusów, które miały dotrzeć do nas we wrześniu, termin był kilka razy, aż do maksymalnej daty, którą dopuszczała umowa. Kiedy i ta data została przekroczona ZTM zaczął naliczać kary proporcjonalnie do opóźnienia poszczególnych wozów. Dotąd dotarło do nas 17 autobusów, a naliczone dotąd kary to nie mniej, niż 1,1 mln zł.na wczoraj.

Autosan wcześniej płacił też karę za zwłokę w dostawie wcześniej zamówionych 12-metrowych autobusów. ZTM naliczył mu 121 tys. zł. Po Lublinie jeżdżą 44 takie autobusy, z czego 18 musiało wracać do fabryki na poprawki, bo dach był za słaby, by utrzymać klimatyzatory. Zgodnie z harmonogramem do 15 sierpnia 2013 r. do Lublina ma dotrzeć jeszcze 10 takich autobusów.

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 grudnia 2012 o 13:01
hmmm
Avatar
to-to / 5 grudnia 2012 o 15:50
[quote name='Michał' timestamp='1354694495' post='705675']
ZTM zamówił nowe autobusy? I co - będzie je trzymał po zajezdniach jak teraz? Bo na przykład ze Sławina na Felin lub w okolice Kruczkowskiego poranne kursy obsługują rozpadające, regularnie się psujące i spóźniające starocia, których nie powinno dopuszczać się do ruchu! ZTM zapomniał, że ma takie dzielnice w Lublinie? Proponuję, żeby pani rzecznik przejechała się raz dwudziestką lub siódemnką - ciekawe co wtedy powie. Dodam też, że na całym Sławinie i Sławinku biletóew kupić się nie da, bo kioski polikwidowane a ZTM jak widać nie ma w planach ustawiania tam biletomatów.
[/quote]

[quote name='Michał' timestamp='1354694495' post='705675']
ZTM zamówił nowe autobusy? I co - będzie je trzymał po zajezdniach jak teraz? Bo na przykład ze Sławina na Felin lub w okolice Kruczkowskiego poranne kursy obsługują rozpadające, regularnie się psujące i spóźniające starocia, których nie powinno dopuszczać się do ruchu! ZTM zapomniał, że ma takie dzielnice w Lublinie? Proponuję, żeby pani rzecznik przejechała się raz dwudziestką lub siódemnką - ciekawe co wtedy powie. Dodam też, że na całym Sławinie i Sławinku biletóew kupić się nie da, bo kioski polikwidowane a ZTM jak widać nie ma w planach ustawiania tam biletomatów.
[/quote]Z prostych powodów jeżdżą stare autobusy: znam jednego gościa kierowcę MPK i powiedział mi, że umiejętnie jeżdżąc starym autobusem można sporo paliwa zaoszczędzić w porównaniu do tych nowoczesnych. Teraz jasne: dlaczego stare też jeżdżą?
[quote name='Michał' timestamp='1354694495' post='705675']
ZTM zamówił nowe autobusy? I co - będzie je trzymał po zajezdniach jak teraz? Bo na przykład ze Sławina na Felin lub w okolice Kruczkowskiego poranne kursy obsługują rozpadające, regularnie się psujące i spóźniające starocia, których nie powinno dopuszczać się do ruchu! ZTM zapomniał, że ma takie dzielnice w Lublinie? Proponuję, żeby pani rzecznik przejechała się raz dwudziestką lub siódemnką - ciekawe co wtedy powie. Dodam też, że na całym Sławinie ... rozwiń
Avatar
Pas / 5 grudnia 2012 o 12:45
[quote name='mercedes' timestamp='1354705397' post='705702']
Czemu np. MAN nie startuje w przetargach na autobusy do Lublina?
[/quote]
W przetargach nieograniczonych każdy producent może wziąć udział. Zapytaj w MAN-ie, dlaczego nie startują.
Avatar
mercedes / 5 grudnia 2012 o 12:03
Autosan ta marka mówi sama za siebie. Totalny szrot! Już nie mówię o efektach wizualnych ale na to też można by długo narzekać. Czemu np. MAN nie startuje w przetargach na autobusy do Lublina?
Avatar
Mieszkaniec ul.Dożynkowej / 5 grudnia 2012 o 11:21
A linia 74??? Dalej jeździmy w starych gratach jak bydło, płacąc normalną cenę biletu!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Michał / 5 grudnia 2012 o 09:01
ZTM zamówił nowe autobusy? I co - będzie je trzymał po zajezdniach jak teraz? Bo na przykład ze Sławina na Felin lub w okolice Kruczkowskiego poranne kursy obsługują rozpadające, regularnie się psujące i spóźniające starocia, których nie powinno dopuszczać się do ruchu! ZTM zapomniał, że ma takie dzielnice w Lublinie? Proponuję, żeby pani rzecznik przejechała się raz dwudziestką lub siódemnką - ciekawe co wtedy powie. Dodam też, że na całym Sławinie i Sławinku biletóew kupić się nie da, bo kioski polikwidowane a ZTM jak widać nie ma w planach ustawiania tam biletomatów.
ZTM zamówił nowe autobusy? I co - będzie je trzymał po zajezdniach jak teraz? Bo na przykład ze Sławina na Felin lub w okolice Kruczkowskiego poranne kursy obsługują rozpadające, regularnie się psujące i spóźniające starocia, których nie powinno dopuszczać się do ruchu! ZTM zapomniał, że ma takie dzielnice w Lublinie? Proponuję, żeby pani rzecznik przejechała się raz dwudziestką lub siódemnką - ciekawe co wtedy powie. Dodam też, że na całym Sławinie i Sławinku biletóew kupić się nie da, bo kioski polikwidowane a ZTM jak widać nie ma w pl... rozwiń
Avatar
Gość / 6 grudnia 2012 o 13:01
hmmm
Avatar
to-to / 5 grudnia 2012 o 15:50
[quote name='Michał' timestamp='1354694495' post='705675']
ZTM zamówił nowe autobusy? I co - będzie je trzymał po zajezdniach jak teraz? Bo na przykład ze Sławina na Felin lub w okolice Kruczkowskiego poranne kursy obsługują rozpadające, regularnie się psujące i spóźniające starocia, których nie powinno dopuszczać się do ruchu! ZTM zapomniał, że ma takie dzielnice w Lublinie? Proponuję, żeby pani rzecznik przejechała się raz dwudziestką lub siódemnką - ciekawe co wtedy powie. Dodam też, że na całym Sławinie i Sławinku biletóew kupić się nie da, bo kioski polikwidowane a ZTM jak widać nie ma w planach ustawiania tam biletomatów.
[/quote]

[quote name='Michał' timestamp='1354694495' post='705675']
ZTM zamówił nowe autobusy? I co - będzie je trzymał po zajezdniach jak teraz? Bo na przykład ze Sławina na Felin lub w okolice Kruczkowskiego poranne kursy obsługują rozpadające, regularnie się psujące i spóźniające starocia, których nie powinno dopuszczać się do ruchu! ZTM zapomniał, że ma takie dzielnice w Lublinie? Proponuję, żeby pani rzecznik przejechała się raz dwudziestką lub siódemnką - ciekawe co wtedy powie. Dodam też, że na całym Sławinie i Sławinku biletóew kupić się nie da, bo kioski polikwidowane a ZTM jak widać nie ma w planach ustawiania tam biletomatów.
[/quote]Z prostych powodów jeżdżą stare autobusy: znam jednego gościa kierowcę MPK i powiedział mi, że umiejętnie jeżdżąc starym autobusem można sporo paliwa zaoszczędzić w porównaniu do tych nowoczesnych. Teraz jasne: dlaczego stare też jeżdżą?
[quote name='Michał' timestamp='1354694495' post='705675']
ZTM zamówił nowe autobusy? I co - będzie je trzymał po zajezdniach jak teraz? Bo na przykład ze Sławina na Felin lub w okolice Kruczkowskiego poranne kursy obsługują rozpadające, regularnie się psujące i spóźniające starocia, których nie powinno dopuszczać się do ruchu! ZTM zapomniał, że ma takie dzielnice w Lublinie? Proponuję, żeby pani rzecznik przejechała się raz dwudziestką lub siódemnką - ciekawe co wtedy powie. Dodam też, że na całym Sławinie ... rozwiń
Avatar
Pas / 5 grudnia 2012 o 12:45
[quote name='mercedes' timestamp='1354705397' post='705702']
Czemu np. MAN nie startuje w przetargach na autobusy do Lublina?
[/quote]
W przetargach nieograniczonych każdy producent może wziąć udział. Zapytaj w MAN-ie, dlaczego nie startują.
Avatar
mercedes / 5 grudnia 2012 o 12:03
Autosan ta marka mówi sama za siebie. Totalny szrot! Już nie mówię o efektach wizualnych ale na to też można by długo narzekać. Czemu np. MAN nie startuje w przetargach na autobusy do Lublina?
Avatar
Mieszkaniec ul.Dożynkowej / 5 grudnia 2012 o 11:21
A linia 74??? Dalej jeździmy w starych gratach jak bydło, płacąc normalną cenę biletu!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Michał / 5 grudnia 2012 o 09:01
ZTM zamówił nowe autobusy? I co - będzie je trzymał po zajezdniach jak teraz? Bo na przykład ze Sławina na Felin lub w okolice Kruczkowskiego poranne kursy obsługują rozpadające, regularnie się psujące i spóźniające starocia, których nie powinno dopuszczać się do ruchu! ZTM zapomniał, że ma takie dzielnice w Lublinie? Proponuję, żeby pani rzecznik przejechała się raz dwudziestką lub siódemnką - ciekawe co wtedy powie. Dodam też, że na całym Sławinie i Sławinku biletóew kupić się nie da, bo kioski polikwidowane a ZTM jak widać nie ma w planach ustawiania tam biletomatów.
ZTM zamówił nowe autobusy? I co - będzie je trzymał po zajezdniach jak teraz? Bo na przykład ze Sławina na Felin lub w okolice Kruczkowskiego poranne kursy obsługują rozpadające, regularnie się psujące i spóźniające starocia, których nie powinno dopuszczać się do ruchu! ZTM zapomniał, że ma takie dzielnice w Lublinie? Proponuję, żeby pani rzecznik przejechała się raz dwudziestką lub siódemnką - ciekawe co wtedy powie. Dodam też, że na całym Sławinie i Sławinku biletóew kupić się nie da, bo kioski polikwidowane a ZTM jak widać nie ma w pl... rozwiń