Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 września 2016 r.
12:38

Bioelektrownia wcale nie taka ekologiczna? "Narażeni będą wszyscy mieszkańcy Lublina"

26 18 A A
Stowarzyszenie Ekologiczny Lublin zwraca uwagę na zwiększenie zanieczyszczenia powietrza w mieście po uruchomieniu elektrowni na biomasę przez spółkę TergoPower
Stowarzyszenie Ekologiczny Lublin zwraca uwagę na zwiększenie zanieczyszczenia powietrza w mieście po uruchomieniu elektrowni na biomasę przez spółkę TergoPower

W zeszły poniedziałek w Dzienniku Wschodnim zamieściliśmy list prof. Piotra Kacejko, rektora Politechniki Lubelskiej w sprawie budowy przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie elektrociepłowni TergoPower opalanej biomasą. „Gdyby w Lublinie doszła do skutku budowa elektrowni, w której jako paliwo zastosowana będzie słoma pochodząca od lubelskich rolników, byłoby to największe przedsięwzięcie przemysłowe na Lubelszczyźnie w ostatnim dziesięcioleciu” – uważa rektor. Dla mnie, jako rektora uczelni technicznej, inżyniera elektroenergetyka oraz mieszkańca Lublina ocena bioelektrowni firmy TergoPower wypada pozytywnie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na reakcję przeciwników tej inwestycji nie trzeba było długo czekać. Do naszej redakcji nadszedł list Krystyny Brodowskiej, przewodniczącej stowarzyszenia Ekologiczny Lublin. Drukujemy go poniżej.

• • •

Odnosząc się do listu „Rektor o bioelektrowni” z dn. 12.09.2016, zamieszczonego w Dzienniku Wschodnim, dotyczącego planu budowy elektrowni opalanej słomą przez norweską firmę Tergo Power, w imieniu Stowarzyszenia Ekologiczny Lublin chciałabym wnieść swoje uwagi:

Rektor PL twierdzi, że dzięki powstaniu tej inwestycji zatrudnienie znajdzie wielu absolwentów jego uczelni. Według „Raportu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko”, po uruchomieniu zakładu zostanie zatrudnionych tylko 30 osób, natomiast budowę zapewne wykona specjalistyczna firma ze swoimi pracownikami, niekoniecznie absolwentami PL.

Jeśli chodzi o rolników, to chciałam zauważyć, że nikt z nich nie pali słomy. Nie ma też problemów z jej zagospodarowaniem, gdyż rolnicy wykorzystują ją do hodowli zwierząt, produkcji pieczarek lub po rozdrobnieniu pozostaje ona na polu jako naturalny nawóz. W zależności od potrzeb kombajny mogą ją również rozdrabniać.

Rozmawiałam z rolnikami z dużych gospodarstw, którzy twierdzili, że po sprzedaży słomy musieliby zastosować więcej nawozów sztucznych, co im się nie opłaca. Ponadto planowana przez elektrownię firmy TergoPower skala przerobu słomy jest przerażająca. Z jednego ha można średnio pozyskać około trzech ton słomy. Elektrownia, według raportu, ma spalać 43 tony słomy w ciągu godziny, czyli słomę z powierzchni ponad 14 ha. Nie wydaje się, żeby wystarczyło jej na potrzeby elektrowni nawet z promienia 120 km od Lublina (zakładanych w raporcie). Ponadto w dokumencie podano, że w ciągu dnia inwestycję będzie zasilało 120 samochodów ciężarowych dowożących słomę. Oprócz nich będą także wyjeżdżały z zakładu samochody wywożące żużel i popiół do miejsc ich składowania nieokreślonych w raporcie. Popioły te nie mogą być wykorzystane jako nawóz do celów rolniczych ze względu na zawartość w nich metali ciężkich (str. 32, 33 i 37 raportu).

Zgodnie z raportem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie „Ocena jakości powietrza w woj. lubelskim za rok 2013” Aglomeracja Lubelska została zakwalifikowana do stref, dla których wymagane jest opracowanie programu ochrony powietrza ze względu na przekroczenie norm dla pyłu PM10. Zgodnie z raportem, cały obszar Lublina należy traktować jako obszar przekroczeń. Wobec powyższego, aby planowana inwestycja mogła powstać, inne firmy powinny, wg raportu firmy Tergo Power (str.107), ograniczyć emisję pyłów wprowadzanych do powietrza „o co najmniej 30% więcej niż ilość dopuszczona do wprowadzenia z nowej instalacji”. W raporcie nie wskazano, które to uczynią.

W wyniku uruchomienia przedsięwzięcia powietrze lubelskie zostanie rocznie dodatkowo zanieczyszczone m.in. przez emisję (str. 43 raportu):
pyłów PM 10 – 28 t,
pyłów PM 2,5 – 28t,
dwutlenku siarki – 281 t,
dwutlenku azotu – 281 t,
tlenku węgla – 528 t,
chlorowodoru – 35 t,
amoniaku – 7 t
oraz m.in. następujące substancje:
benzopiren– 4,8 kg,
kadm – 40,5 kg,
rtęć – 6,5 kg,
nikiel – 60,8 kg,
ołów – 88,3 kg,
cynk – 775,4 kg.

Inwestycja nie jest więc zgodna z art. 73 ust. Prawo ochrony środowiska, gdyż jest szczególnie uciążliwa ze względu na emisję zanieczyszczeń szkodliwych dla zdrowia i życia ludzi. Będzie rocznie emitować do atmosfery między innymi ok. 4,8 kg silnie rakotwórczego benzopirenu. Na podstawie najnowszych badań jego norma (wynosząca 1ng/m3) jest przekroczona w Lublinie dwukrotnie. W raporcie oceny oddziaływania na środowisko nie podano, w jakim stopniu przekroczone jest stężenie tej substancji dla obszaru, na którym powstaje inwestycja. Nie podano również przekroczenia emisji PM10 oraz skali emisji dioksyn i furanów pochodzących ze spalania środków ochrony roślin zawartych w słomie. Według publikacji Samorządu Województwa Lubelskiego „Program ochrony powietrza dla strefy lubelskiej” – Lublin 2013, pył zawieszony jest mieszaniną bardzo drobnych (trzykrotnie mniejszych niż średnica ludzkiego włosa) cząstek stałych i ciekłych. Jest nośnikiem benzo(a)pirenu, metali ciężkich oraz dioksyn i furanów. Są to substancje silnie rakotwórcze. Pyły PM10 stanowią czynnik chorobotwórczy, gdyż osiadając na ściankach pęcherzyków płucnych, utrudniają wymianę gazową. Natomiast pyły PM 2,5 mają zdolność przenikania z oskrzelików do naczyń krwionośnych. WHO wskazuje pyły jako główny czynnik odpowiedzialny za choroby alergiczne oraz coraz powszechniejsze występowanie astmy, szczególnie u dzieci. Powodują one również nowotwory płuc, gardła i krtani.

Według raportu, elektrownia wyemituje na godzinę ok. 28 tys. m3 pyłów i gazów. W raporcie nie uwzględniono także zanieczyszczenia powietrza spowodowanego dostarczaniem surowca przez 120 samochodów ciężarowych z odległości 120 km od Lublina. Będą one źródłem dodatkowej emisji CO2. Koszt słomy sprowadzonej z tak dużej odległości na pewno wpłynie niekorzystnie na cenę energii, którą zgodnie z prawem energetycznym firma będzie przekazywała do puli ogólnopolskiej. Ponadto oddziaływanie inwestycji wykracza poza teren działki budowlanej, co jest naruszeniem prawa, tj. mpzp – cz IV § 12, ustalającego „obowiązek ograniczenia wszelkiej uciążliwości do granic własnej posesji”, a nie tylko uciążliwości zgodnej z normami branej pod uwagę w Raporcie.

Po uruchomieniu tej inwestycji na jej oddziaływanie narażeni będą wszyscy mieszkańcy Lublina oraz wiele tysięcy studentów i młodzieży szkół średnich przebywających w naszym mieście. Przy produkcji ciągłej nastąpi kumulacja związków chemicznych w całym mieście. Na jakie choroby zapadną jego mieszkańcy?

W związku z powyższymi uwagami jesteśmy przeciwni powstawaniu planowanej inwestycji firmy TergoPower w naszym mieście. Jest to dodatkowe, niepotrzebne miastu źródło zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza że w sieć elektryczną można się wpiąć w każdym miejscu w Polsce, z dala od siedzib ludzkich, w pobliżu surowca.

Krystyna Brodowska, Przewodnicząca Stowarzyszenia Ekologiczny Lublin

* Tytuł, skróty i zmiany pochodzą od redakcji

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lubelak / 22 września 2016 o 08:24
+1
No tak, rektor Kacejko lobbuje na rzecz inwestycji nie z powodu rektorowania lecz z powodu zasiadania w Radzie Nadzorczej PGE i wszystko już jasne. Wstyd Panie rektorze. Jaki daje Pan przykład studentom?
Avatar
Obserwator / 22 września 2016 o 05:04
+1
Z polskiego pała, z matematyki również (30x0=0). Proponuję korepetycje u rektora Kacejki, przynajmniej z rachunków w podstawowym zakresie, ale bez wiedzy o lobbowaniu za inwestycjami bo to nie jest najsilniejsza strona rektora.
Avatar
OJJ / 22 września 2016 o 00:07
+1
Ojj JOOJ coś mi tu śmierdzi spalenizną ;-)
Avatar
Gość / 21 września 2016 o 22:16
+1
Potruja nas wszystkich. Tylko też nikt nie mówi że po paru latach z bio elektrowni zrobi się spalarnia śmieci i to będzie dopiero syf
Avatar
Obserwator / 21 września 2016 o 21:03
+1
jOOj napisał:
Pani "ekolog" ile miejsc pracy Pani stworzyła w ostanim czasie bo moim zdeniem 30 to 30 razy więcej niż 0..? Firma Tergo Power na pewno będzie Pani wdzięczna że uświadamia pani ją że inwestycja jest nieefektywna, nieopłacalna i że wogle zabraknie słomy... Rolnicy na pewno też będą wdzięczni że Pani wie lepiej ile słomy produkują i ile mogą sprzedać... Dziękujemy! Teraz poważnie moja analiza: Kto jeździ poza miasto na pewno widział góry niezurzytej słomy. Intensywne rolnictwo produkuje rocznie 5-6 t słomy na ha, przyorać na glebach zwięzłych (lubelskie lessy) można raz na 3 lata gdyż więcej nie jest w stanie się rozłożyć i powstają problemy (wektor chorób grzybowych i bakteryjnych). Produkcja zwierzeca jest obecnie w większości bezściółkowa więc słomy też nie zurzywa.Coraz wiecej jest też upraw roslin energetycznych i innej biomasy nie brakuje... i nie zabraknie spokojna twoja rozczochrana.... Słoma to 0 bilanc CO2 w przeciwieństwie do gazu czy wegla jest też mniejszym złem atom zwłaszca w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Pani analiza jest mocno naciągana prawdopodobnie na zlecenie polskiego lobby węglowego i monopolu energetycznego... Małgiewska to dzielnica przemysłowa. Mieszkańcy kupując tam mieszkania (o połowę taniej..) nie wiedzieli o tym...?
jOOj......niby taki jesteś mądraliński a w tym co napisałeś jest kilka błędów ortograficznych. Po co się popiujesz? Wiedz że mieszkający w pobliżu planowanej inwestycji nie mieli wyboru na miejsce zamieszkania bo po prostu musieli tsm zamieszkać i nie stać ich na mieszkanie na Czubach. Trochę zrozumienia człowieku. 
jOOj......niby taki jesteś mądraliński a w tym co napisałeś jest kilka błędów ortograficznych. Po co się popiujesz? Wiedz że mieszkający w pobliżu planowanej inwestycji nie mieli wyboru na miejsce zamieszkania bo po prostu musieli tsm zamieszkać i nie stać ich na mieszkanie na Czubach. Trochę zrozumienia człowieku.  rozwiń
Avatar
Gość / 21 września 2016 o 20:47
+1
Niech sobie tę elektrownię w d...wsadzą!
Avatar
Arek / 21 września 2016 o 20:09
+1
Cena prądu jest regulowana centralnie, przez URE. Producenci nie mają nic do tego...To biznes wybitnie regulowany przez państwo. Dość skomplikowany mechanizm, ale zachęcam do lektury.
Avatar
Gość / 21 września 2016 o 20:08
+1
To jest chore zeby na to pozwolic.
Avatar
Jagoda / 21 września 2016 o 20:04
+1
bob napisał:
A potem narzekają, że żadne nowe miejsca pracy nie powstają w Lublinie, że prąd drogi i inne "błahe" sprawy
Bob ....jakie miesca pracy? Prąd nie będzie tańszy bo cena jest ustalana przez państwo dla wszystkich jednakowa. Zarobi tylko norweski inwestor. Zapoznaj się człowieku z tym co udowodnili członkowie Stowarzyszenia Ekologicznego to raz, dwa... nie bądź adwokatem inwestora który chce za wszelką cenę przekonać o tej szkodliwej dla zdrowia inwestycji. Tego typu inwestycje powinny być budowane dakeko od miejsc zamieszkania jak to jest na zachodzie Europy
Bob ....jakie miesca pracy? Prąd nie będzie tańszy bo cena jest ustalana przez państwo dla wszystkich jednakowa. Zarobi tylko norweski inwestor. Zapoznaj się człowieku z tym co udowodnili członkowie Stowarzyszenia Ekologicznego to raz, dwa... nie bądź adwokatem inwestora który chce za wszelką cenę przekonać o tej szkodliwej dla zdrowia inwestycji. Tego typu inwestycje powinny być budowane dakeko od miejsc zamieszkania jak to jest na zachodzie Europy rozwiń
Avatar
Gość / 21 września 2016 o 14:58
+1
"Cieszy mnie to, że opisano dokładnie całą prawdę o tej pseudo bioelektrowni" Też mnie to cieszy. Nie miałem pojęcia o skali inwestycji, jej idiotycznych założeniach oraz rzeczywistej ilości zanieczyszczeń, jakie mogłaby powodować. Śmieszy zwłaszcza planowany przerób słomy - chyba z całej Polski trzeba by ją skupować. Nie sądziłem, że można przepychać kolanem inwestycję jawnie sprzeczną z przepisami, w tym choćby z MPZP.
Avatar
nie wiem ale sie wypowiem / 23 września 2016 o 00:44
Jagoda napisał:
bob napisał:
A potem narzekają, że żadne nowe miejsca pracy nie powstają w Lublinie, że prąd drogi i inne "błahe" sprawy
Bob ....jakie miesca pracy? Prąd nie będzie tańszy bo cena jest ustalana przez państwo dla wszystkich jednakowa. Zarobi tylko norweski inwestor. Zapoznaj się człowieku z tym co udowodnili członkowie Stowarzyszenia Ekologicznego to raz, dwa... nie bądź adwokatem inwestora który chce za wszelką cenę przekonać o tej szkodliwej dla zdrowia inwestycji. Tego typu inwestycje powinny być budowane dakeko od miejsc zamieszkania jak to jest na zachodzie Europy
Wiedeń- centrum miasta, a to już chyba nie Europa a u nas i tak ma to powstać na obrzeżach, w dzielnicy fabrycznej, radzę się zapoznać z mapą Lublina, jak trudno znaleźc to google maps wystarczy :)
Wiedeń- centrum miasta, a to już chyba nie Europa a u nas i tak ma to powstać na obrzeżach, w dzielnicy fabrycznej, radzę się zapoznać z mapą Lublina, jak trudno znaleźc to google maps wystarczy :) rozwiń
Avatar
absalom / 22 września 2016 o 11:38
Arek napisał:
Cena prądu jest regulowana centralnie, przez URE. Producenci nie mają nic do tego...To biznes wybitnie regulowany przez państwo. Dość skomplikowany mechanizm, ale zachęcam do lektury.
Nie do końca jest to prawda. Po pierwsze nie cena prądu, tylko energii elektrycznej, a po drugie tylko cena e.e. zużywanej w gospodarstwach domowych jest regulowana przez Urząd Regulacji Energetyki.
Avatar
Lubelak / 22 września 2016 o 08:24
+1
No tak, rektor Kacejko lobbuje na rzecz inwestycji nie z powodu rektorowania lecz z powodu zasiadania w Radzie Nadzorczej PGE i wszystko już jasne. Wstyd Panie rektorze. Jaki daje Pan przykład studentom?
Avatar
Obserwator / 22 września 2016 o 05:04
+1
Z polskiego pała, z matematyki również (30x0=0). Proponuję korepetycje u rektora Kacejki, przynajmniej z rachunków w podstawowym zakresie, ale bez wiedzy o lobbowaniu za inwestycjami bo to nie jest najsilniejsza strona rektora.
Avatar
Milicja / 22 września 2016 o 00:11
-1
Zrobić tę elektrownię to będzie dla Lublina najlepsza inwestycja bo tych podludzi z Osiedla Grygowa sie wytruje nie bedą pić i kraść i napadać na mieście
Avatar
OJJ / 22 września 2016 o 00:07
+1
Ojj JOOJ coś mi tu śmierdzi spalenizną ;-)
Avatar
Greg / 21 września 2016 o 23:44
Z tym trzeba pójść do TVP Info do To jest temat...
Avatar
Gość / 21 września 2016 o 22:16
+1
Potruja nas wszystkich. Tylko też nikt nie mówi że po paru latach z bio elektrowni zrobi się spalarnia śmieci i to będzie dopiero syf
Avatar
Obserwator / 21 września 2016 o 21:03
+1
jOOj napisał:
Pani "ekolog" ile miejsc pracy Pani stworzyła w ostanim czasie bo moim zdeniem 30 to 30 razy więcej niż 0..? Firma Tergo Power na pewno będzie Pani wdzięczna że uświadamia pani ją że inwestycja jest nieefektywna, nieopłacalna i że wogle zabraknie słomy... Rolnicy na pewno też będą wdzięczni że Pani wie lepiej ile słomy produkują i ile mogą sprzedać... Dziękujemy! Teraz poważnie moja analiza: Kto jeździ poza miasto na pewno widział góry niezurzytej słomy. Intensywne rolnictwo produkuje rocznie 5-6 t słomy na ha, przyorać na glebach zwięzłych (lubelskie lessy) można raz na 3 lata gdyż więcej nie jest w stanie się rozłożyć i powstają problemy (wektor chorób grzybowych i bakteryjnych). Produkcja zwierzeca jest obecnie w większości bezściółkowa więc słomy też nie zurzywa.Coraz wiecej jest też upraw roslin energetycznych i innej biomasy nie brakuje... i nie zabraknie spokojna twoja rozczochrana.... Słoma to 0 bilanc CO2 w przeciwieństwie do gazu czy wegla jest też mniejszym złem atom zwłaszca w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Pani analiza jest mocno naciągana prawdopodobnie na zlecenie polskiego lobby węglowego i monopolu energetycznego... Małgiewska to dzielnica przemysłowa. Mieszkańcy kupując tam mieszkania (o połowę taniej..) nie wiedzieli o tym...?
jOOj......niby taki jesteś mądraliński a w tym co napisałeś jest kilka błędów ortograficznych. Po co się popiujesz? Wiedz że mieszkający w pobliżu planowanej inwestycji nie mieli wyboru na miejsce zamieszkania bo po prostu musieli tsm zamieszkać i nie stać ich na mieszkanie na Czubach. Trochę zrozumienia człowieku. 
jOOj......niby taki jesteś mądraliński a w tym co napisałeś jest kilka błędów ortograficznych. Po co się popiujesz? Wiedz że mieszkający w pobliżu planowanej inwestycji nie mieli wyboru na miejsce zamieszkania bo po prostu musieli tsm zamieszkać i nie stać ich na mieszkanie na Czubach. Trochę zrozumienia człowieku.  rozwiń
Avatar
Gość / 21 września 2016 o 20:47
+1
Niech sobie tę elektrownię w d...wsadzą!
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora 1 0

Sensacyjne prowadzenie, czerwona karka, gol w ostatnich sekundach. Tak w skrócie można podsumować mecz Niemców ze Szwecją. Obrońcy tytuły wrócili do gry pokonując Szwecję 2:1, a bohaterem meczu został Toni Kross

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian 0 6

Runął kawałek ściany, prowadzącej na tzw. balkon zakochanych na zamku w Krupem w gminie Krasnystaw.

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc"
Magazyn

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc" 1 3

Jestem Polakiem. Mieszkam w Tajlandii. Prowadzę firmę w Anglii. Mam brokera w Singapurze. Mogę być w dowolnym miejscu, do pracy potrzebny mi jest tylko telefon i komputer. To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc. A jak mnie kiedyś dziecko zapyta, jak wygląda słoń, to go po prostu zabiorę na plażę i pokażę. A nie tylko na obrazku, bo taty nie stać.

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza 0 0

Javier Hernandez i jego koledzy pokonali Koreę Południową 2:1 i zapewnili sobie awans z grupy F. W drugim dzisiejszym spotkaniu Szwecja zagra z Niemcami

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL
Magazyn

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL 32 8

Popularne w latach PRL-u były liczne bary mleczne. Nie są one jednak domeną tej epoki. Powstawały jeszcze przed wojną. W 1957 r. otwarto jeden z pierwszych tego typu lokali w mieście – bar „Fabryczny” przy ul. Armii Czerwonej 6 (obecnie Fabryczna)

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie 2 0

Aż siedem bramek padło w meczu pomiędzy „Czerwonymi Diabłami”, a „Orłami Kartaginy”. Belgia zdeklasowała rywali, a świetne spotkanie w jej barwach rozegrał duet Eden Hazard i Romeu Lukaku

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo 3 2

Nie w dwóch dużych przetargach, ale etapami - tak mają być przeprowadzane zmiany na placu w centrum popularnego miasteczka. Władze Nałęczowa musiały zrezygnować z budowy ronda w tym roku

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców 11 32

Puławy Mieszkańcy osiedla Norwida narzekają na kierowców, którzy parkują auta na chodnikach, uniemożliwiając bezpieczne poruszanie się po osiedlowej drodze w kierunku Przedszkola nr 7. Spółdzielnia nowych miejsc jednak nie zbuduje. Brakuje miejsca

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik 31 6

Jeszcze przed zakończeniem sezonu było jasne, że Daniela Szewca w roli trenera Stali Kraśnik zastąpi Jarosław Pacholarz. Już pod okiem nowej miotły niebiesko-żółci rozpoczną przygotowania 5 lipca

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u
23 czerwca 2018, 18:00

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL (Rynek 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Rafała Sternta. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu 7 2

W niedzielę o godzinie 16.15 ROW Rybnik podejmie Speed Car Motor w ramach 11. Kolejki Nice 1. Ligi Żużlowej. Lublinianie tym spotkaniem rozpoczynają najtrudniejszą dla siebie część sezonu

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę?
film

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę? 0 3

Jego ofiarami byli ludzie starsi, schorowani i bezradni. Pod pozorem niesienia chrześcijańskiej pomocy pozbawiał ich wolności, okradał z dorobku życia. Czy pseudo-ksiądz Marek N. poniesie karę za swoje czyny? - pytają dziennikarze Uwagi TVN

Endless Party w klubie Helium
23 czerwca 2018, 21:00

Endless Party w klubie Helium 1 0

Co Gdzie Kiedy. Helium Club (ul. Hempla 5) zaprasza na imprezę pożegnalną Martina Tone'a. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane 6 1

Ponad 60 roślin konopi indyjskich i ponad 170 g suszu roślinnego zabezpieczyli policjanci na działce w Świdniku. Aresztowano dwie osoby

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu 73 25

Sierż. sztab. Marek Wójcik z Lublina zginął w wypadku w miejscowości Radków w woj. dolnośląskim - informuje lubelska policja

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.