wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Biskup Cisło chce być zlustrowany

  Edytuj ten wpis
Dodano: 11 stycznia 2007, 17:01

Komisja historyczna Episkopatu Polski bada mikrofilmy dokumentujące kontakty SB z trzema znanymi lubelskimi duchownymi

Tak twierdzi nasze źródło z kręgów kościelnych. Nie wiadomo, czy są to materiały o agenturalnej przeszłość hierarchów, czy jedynie opisujące standardowe spotkania oficerów z duchownymi.
Na pytanie, o których lubelskich duchownych mówią mikrofilmy, ks. dr Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, odpowiada: - Nie jestem upoważniony do podawania jakichkolwiek danych personalnych dotyczących prac badawczych Kościelnej Komisji Historycznej. Jeśli będę mógł zakomunikować nazwiska, ogłoszę je lub podam pseudonimy.

- Wszystko jest do sprawdzenia. Ale trzeba dotrzeć do dokumentów, a nie wymigiwać się stwierdzeniem, że 95 proc. materiałów zaginęło. Akta znajdują się w IPN w Warszawie w postaci mikrofilmów - mówi nasz informator. - Wprawdzie komisja powołana przez arcybiskupa Józefa Życińskiego miała zbadać, jak było inwigilowane środowisko KUL, ale jakoś nie dotarła do źródeł informacji w stolicy.
Przewodniczący lubelskiej komisji, prof. Janusz Wrona: Nie komentuję prac swojej komisji ani tej działającej przy episkopacie.
Tymczasem wczoraj Kurier Lubelski napisał, że lubelski biskup pomocniczy Mieczysław Cisło mógł być tajnym współpracownikiem o kryptonimie "Rzymianin", zarejestrowanym przez wydział IV KW MO w Lublinie w 1975 r. Miał współpracować do 1988 r. i informować o innych kapłanach, raportować o przygotowaniach do wizyty papieża Jana Pawła II w Lublinie. Za przekazywane informacje miał pobierać wynagrodzenie.

Biskup Cisło stanowczo zaprzeczył tym pogłoskom. - Nic nie wiem o tym pseudonimie, niczego nie podpisywałem, nie brałem żadnych pieniędzy. Trudno się obronić, gdy nie ma żadnych dokumentów. Od kogo miałbym brać, jeśli nie miałem kontaktów? - pytał biskup Cisło.
Dziś odbędzie się spotkanie biskupów w Warszawie. Metropolita lubelski abp Józef Życiński spodziewa się, że duchowni przyjmą wspólną linię postępowania w sprawie lustracji. Natomiast swoje doświadczenia ze służbami PRL arcybiskup opisze w najbliższym wydaniu Tygodnika Powszechnego.

Arleta Kubicka, (pap)

  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!