środa, 24 maja 2017 r.

Lublin

Biznesmeni zatrzymani przez CBA. Chodzi o Ursusy dla Afryki

Dodano: 11 stycznia 2017, 13:30
Autor: jsz

Ostatnia aktualizacja: 11 stycznia 2017, 20:36
Obcokrajowcy zatrzymani przez agentów CBA chcieli zapewnić polskiej firmie korzystne decyzje przy rozstrzygnięciu przetargu
Obcokrajowcy zatrzymani przez agentów CBA chcieli zapewnić polskiej firmie korzystne decyzje przy rozstrzygnięciu przetargu

Agenci CBA z Lublina zatrzymali dwóch biznesmenów – obcokrajowców oraz polskiego przedsiębiorcę. Sprawa dotyczy korupcji. Jak ustaliśmy nieoficjalnie, chodzi o dostawę maszyn firmy Ursus do jednego z krajów Afryki.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Do zatrzymań doszło w Warszawie. Jak informuje CBA, mężczyźni powoływali się na wpływy w sferach rządowych jednego z afrykańskich państw. Chcieli w ten sposób doprowadzić do zawarcia kontraktu z polską spółką na dostawę maszyn rolniczych. – Cały kontrakt, opiewający na kwotę 100 mln dolarów amerykańskich, był finansowany przez polski Skarb Państwa w ramach międzynarodowych umów i programów pomocowych dla Afryki – wyjaśnia Piotr Kaczorek z zespołu prasowego CBA. – Sam przetarg na dostawy prorozwojowe i dokonanie wyboru kontrahenta ogłasza rząd danego afrykańskiego kraju.

Obcokrajowcy zatrzymani przez agentów CBA chcieli zapewnić polskiej firmie korzystne decyzje przy rozstrzygnięciu przetargu.

– W zamian domagali się przekazania 25 mln dolarów. Duża część kwoty miała być przeznaczona na łapówki dla afrykańskich urzędników – dodaje Kaczorek.

Śledczy wyjaśniają rolę polskiego przedsiębiorcy w całej sprawie. Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, nie jest to osoba ze ścisłego kierownictwa firmy Ursus. 

– Spółka współpracuje z CBA w związku z zatrzymaniem dwóch obcokrajowców i polskiego przedsiębiorcy – poinformowała firma w specjalnym oświadczeniu. – Prowadzone dochodzenie nie ma i nie będzie miało żadnego wpływu, zarówno na obecne, jak i przyszłe kontrakty realizowane na kontynencie afrykańskim i w innych częściach świata – dodają przedstawicie Ursusa.

Na obecnym etapie postępowania zarówno CBA, jak i prokuratura nie zdradzają szczegółów sprawy.

Czytaj więcej o: Ursus Afryka CBA
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
pool
(18) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (11 stycznia 2017 o 22:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A to nasze CBA to z choinki się urwało? Wiadomo, że jak coś chcesz sprzedać w Afryce to musisz zapłacić odpowiedni ekwiwalent osobom decyzyjnym. To firmy wpisują sobie w straty. Teraz dokonaliście Ursusowi brawo. Te pieniądze i tak musimy wydać a przynajmniej zostały by w polskich podatkach. Na pewne rzeczy przymyka się oczy.
Rozwiń
Gość
Gość (11 stycznia 2017 o 18:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Nie na darmo Pan IZRAELITA gĄSIOROWSKI SKAZANY PRZEZ pOLSKI sĄD A OD LAT UKRYWAJĄCY SIĘ W iZRAELU PRZYJEŻDRZAŁ BEZKARNIE DO lUBLINA. rESZTĘ ODSŁONI CZAS.
Rozwiń
pool
pool (11 stycznia 2017 o 17:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
o ile pamiętam to Lechu W przecinał jakąś wstęgę z okazji otwarcia montowni w Afryce
Rozwiń
Gość
Gość (11 stycznia 2017 o 15:59) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyli polski podatnik, oprócz leni z 500+, to jeszcze płaci haracz na rzecz leni z afrykańskiego buszu?
Rozwiń
Gość
Gość (11 stycznia 2017 o 15:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdzie by nie stąpnąć tam g..no. Nie o taka RP, obywatele tego kraiku nad Wisłą, walczyli. Apage Satanas
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (18)

Pozostałe informacje

Alarm 24