piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Bohaterski woźny będzie miał swoją ulicę w Lublinie? 1200 podpisów za zmianą

Dodano: 27 czerwca 2017, 15:58
Autor: Dominik Smaga

Zdjęcie zmarłego na serce Jana Gilasa trzymającego w objęciach bombę jest jedną z bardziej znanych lubelskich fotografii z czasów wojny<br />
Zdjęcie zmarłego na serce Jana Gilasa trzymającego w objęciach bombę jest jedną z bardziej znanych lubelskich fotografii z czasów wojny
(fot. archiwum/um)

1200 osób podpisało się pod pomysłem zmiany nazwy ulicy łączącej deptak z pl. Wolności. Dzisiejsza ul. Przechodnia miałaby nosić imię Jana Gilasa, bohaterskiego woźnego z lubelskiego Ratusza. Decyzję w tej sprawie Rada Miasta przełożyła na wrzesień

- Jest dość dziwne, że przez 78 lat nie uczczono tego człowieka – mówił Janusz Malinowski, współautor obywatelskiego projektu uchwały, którym wczoraj zajęli się miejscy radni. To od nich zależy, czy patronem śródmiejskiej ulicy będzie bohater jednej z bardziej znanych fotografii z czasów wojny.

Jan Gilas to woźny lubelskiego Ratusza. Wsławił się tym, że 9 września 1939 r. wyniósł zrzuconą przez Niemców kilkudziesięciokilogramową bombę lotniczą, która wpadła do budynku, ale nie wybuchła. Tuż przed Ratuszem zmarł na serce. Miał 38 lat. Zdjęcie leżącego, martwego Gilasa trzymającego w objęciach bombę jest jedną z bardziej znanych lubelskich fotografii z czasów wojny.

Gilas jest już upamiętniony na wmurowanej w ścianę Ratusza tablicy z nazwiskami ofiar bombardowania. – To nie jest dostatecznym honorem i nie wyróżnia go z grupy osób, które zginęły – przekonywał radnych Malinowski. Jego zdaniem woźny powinien być patronem ulicy położonej niedaleko miejsca, w którym zmarł. Autorzy obywatelskiego projektu wybrali ul. Przechodnią. Pod pomysłem podpisało się 1200 osób.

Do głosowania w Radzie Miasta miało dojść wczoraj, ale nie doszło. Miejskie przepisy nakazują zasięgnąć wcześniej opinii właściwej rady dzielnicy, w tym przypadku Śródmieścia. A takiej uchwały nie ma.

Rada dzielnicy już w kwietniu poparła pomysł na uhonorowanie Jana Gilasa „poprzez uczynienie go patronem placu, ronda lub skweru”. W uchwale Rady Dzielnicy Śródmieście jest nawet słowo „ulica”, ale... przekreślone. – Wobec tych wątpliwości należałoby ponowić wniosek o opinię Rady Dzielnicy Śródmieście – podpowiadał radnym Zbigniew Dubiel, szef radców prawnych Urzędu Miasta.

Radni postanowili, że decyzję odłożą na później. To oznacza, że ulica – o ile radni w ogóle poprą ten pomysł – nie zmieni nazwy przed 78. rocznicą śmierci woźnego. Najbliższe posiedzenie Rady Miasta zaplanowane jest na 7 września, zaś uchwała o zmianie nazwy musiałaby się jeszcze uprawomocnić. Na 80. rocznicę autorzy projektu dotyczącego zmiany nazwy ulicy chcą wystawić Gilasowi także pomnik.

Czytaj więcej o: Lublin drogi ulice
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (28 czerwca 2017 o 11:00) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdyby chodziło o jakieś wyklętego lub świętego, to zmiana nazwy by nastąpiła ekspresowo.
Rozwiń
Gość
Gość (28 czerwca 2017 o 06:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Cześć i chwała bohaterom!
Rozwiń
Gość
Gość (27 czerwca 2017 o 21:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ten Janusz Malinowski to nie przypadkiem były poseł SLD ?
Rozwiń
Gość
Gość (27 czerwca 2017 o 20:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No tak zamiast jedną z dekomunizowanych ulic nazwać jego imieniem, to zmieniamy całkiem neutralną i bardzo logiczną nazwę "Przechodnia" a może był jakiś sowiecki działacz o nazwisku Przechodniow ???
Rozwiń
Di
Di (27 czerwca 2017 o 18:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rada Dzielnicy Śródmieście nie chciała narażać mieszkańców ulicy w środku miasta na konieczność wymiany dokumentów.Radni Dzielnicy chcieli uchronić przed innymi problemami związanymi ze zmianą nazwy ulicy.Lepiej w centrum postawić pomnik lub upamiętnić tablicą a nową ulicę nazwać jego nazwiskiem .
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!