środa, 21 lutego 2018 r.

Lublin

"Bojowe panny” czyli uczniowie odkrywają historie z przeszłości

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lutego 2012, 17:52

Kolejny krok projektu to strategiczna gra w "Hodowlę zwierzątek”, która powstała… w czasie niemieck
Kolejny krok projektu to strategiczna gra w \"Hodowlę zwierzątek”, która powstała… w czasie niemieck

Odwaga, wrażliwość, inteligencja, uroda. To tylko niektóre cechy sióstr Janiny i Michaliny Śliwickich, bohaterek pierwszej odsłony "Bojowych panien”. Tak nazywa się projekt jaki realizują uczniowie z II LO im. J. Zamoyskiego.

– Szukamy postaci z charyzmą. Chcemy tropić, poznawać i inspirować się bohaterkami, których historie rozegrały się w przeszłości, a także spotykać się ze współczesnymi kobietami żyjącymi z pasją i zaangażowaniem – opowiada Magdalena Kowalska, tegoroczna maturzystka i jedna z organizatorek akcji. – Nasze pierwsze "Bojowe panny” to siostry Śliwickie, nietuzinkowe kobiety, bohaterki z powstania warszawskiego, erudytki, miłośniczki zwierząt, zawsze otoczone przyjaciółmi.

– Zamoy to teraz szkoła z przewagą dziewczyn. Szczególna jest też nasza klasa, gdzie jest tylko 2 chłopaków. Dlatego Anna Łukaszczyk (polonistka) i Beata Szczerbińska-Budzyńska (nauczycielka wiedzy o kulturze), chciały zrobić jakąś akcję o kobietach związanych z Lublinem, z którymi wiążą się ciekawe, czasem zabawne historie – opowiada Aneta Szych, uczennica I klasy i współorganizatorka projektu. – Do głowy przyszły mi od razu siostry Śliwickie. Na ich historię natknęłam się przy okazji innej akcji, która miała odtworzyć klimat ul. Ogrodowej z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. To idealne bohaterki – dodaje Magda.

Po feriach w szkole pojawiły się promocyjne tablice oraz wojskowe torby, w których znalazły się fotografie sióstr Śliwickich oraz najciekawsze historie z ich życia spisane na podstawie relacji osób, które znały je osobiście.

8 marca

Finał projektu "Bojowe panny” odbędzie się w Dzień Kobiet. W pierwszej, bardziej oficjalnej części wezmą udział osoby, które znały siostry Śliwickie, udostępniły uczniom ich zdjęcia i opowiedziały najciekawsze historie z ich życia. Później przed kamienicą przy ul. Kościuszki 8, w której mieszkały Śliwickie przed wojną odbędzie się happening.

Bojowe panny

Janina "Janka” Śliwicka (1910–1989) z wykształcenia artysta-ceramik. Żołnierz AK. Po wojnie była bibliotekarką w Bibliotece Uzdrowiskowej w Nałęczowie.

Michalina "Inka” Śliwicka (1908–1981) z wykształcenia romanistka. Bliska znajoma Józefa Czechowicza. W czasie II wojny – łączniczka i sanitariuszka, uczestniczka akcji ratowania dzieci Zamojszczyzny. Po wojnie pracowała w księgarni i w Bibliotece Uzdrowiskowej w Nałęczowie.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!