niedziela, 25 marca 2018 r.

Lublin

Brak chętnych na ojcowiznę

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 listopada 2001, 19:30
Autor: Maria Balicka

Po wejściu od Unii Europejskiej cudzoziemcy wykupią nasze gospodarstwa - lamentują rolnicy. Spokojnie, w ciągu ostatnich 10 lat żaden cudzoziemiec nie kupił w naszym regionie ani piędzi ziemi - uspokaja Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Zgodnie z ostatnimi ustaleniami obcokrajowcy będą mogli kupować ziemię w celu uprawy 3 lata po naszym wejściu do UE. Czy po tym okresie obcy wykupią naszą wieś? - To większy problem w Polsce północnej i zachodniej niż u nas. Były nieliczne zapytania, ale przez 10 lat istnienia AWRSP żaden cudzoziemiec ziemi u nas nie kupił - mówi prezes oddziału w Lublinie Józef Golec.
Prawie połowę gruntów, z braku kontrahentów, agencja oferowała do sprzedaży wielokrotnie. Na Lubelszczyźnie AWRSP przejęła blisko 184 tys. ha, jedną trzecią sprzedała, trochę więcej wydzierżawiła. Do rozdysponowania pozostało ok. 40 tys. ha.
Hektar ziemi można kupić już za tysiąc złotych. W Europie Zachodniej ceny są przynajmniej dziesięć razy wyższe. Ale dla polskich rolników nie tylko to się liczy. - Ziemia to matka, a matki się nie sprzedaje za żadną cenę - mówił niedawno w Sejmie poseł Zdzisław Podkański (PSL).
- Trzy lata miną szybko - dodaje Robert Jakubiec, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. - Wtedy ci, którzy dziś pod przykrywką spółek dzierżawią ziemię w naszym województwie po zlikwidowanych PGR, będą mogli ją wykupić. My proponujemy, by - systemem francuskim - zezwolenia wydawał samorząd rolników. Tylko oni naprawdę wiedzą, jaka to ziemia i kto chce ją kupić.

Po ile hektar?

Średnie ceny ziemi będącej w dyspozycji AWRSP na obszarze dawnych województw na koniec czerwca wynosiły (za 1 ha): Chełmskie - 900 zł, Lubelskie - 990 zł, Bialskopodlaskie - 1280 zł, Zamojskie - 3250 zł. W sasiedzkim obrocie ziemią ceny są najczęściej dwa razy wyższe.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!