piątek, 23 lutego 2018 r.

Lublin

Brejdak, ciapy, trajtek. Internauci stworzą mapę lubelskich słówek

Dodano: 18 marca 2016, 11:53
Autor: drs

Najbardziej lubelskie z lubelskich słówek, zrozumiałe dla nas, a dla innych dziwne mają trafić na „nieMAPĘ” tworzoną przez internautów.

Znajdzie się materiał na taką mapę? Znajdzie, co łatwo można udowodnić pytając kogoś z innego miasta, czy wie o co chodzi osobie mówiącej, że „brejdak z brejdaczką jechali w ciapach trajtkiem po parówkę i zapomnieli przejazdówek”.

Przyjezdnym Czytelnikom tłumaczymy: brejdak to brat, brejdaczka to siostra, ciapy to kapcie, trajtek to trolejbus, przejazdówka to bilet miesięczny, a parówka to bułka, którą gdzie indziej nazywa się wrocławską.

Tym, którzy nie dowierzają, że „parówka” jest tak mocno lubelska proponujemy zerknąć do słownika. Tu okazuje się, że to łaźnia parowa, zabieg kosmetyczny, parne powietrze albo cienka kiełbaska. O podłużnej bułce słownik jakoś milczy, a przecież w Lublinie jada się właśnie parówki. Zdziwieni? To jeszcze jedna niespodzianka, w sam raz na weekend: zapojka ponoć wcale nie jest nasza, tylko... białostocka. Można jej wybaczyć, byle jej nie zabrakło.

Ci, którzy mają pomysły co jeszcze dopisać do mapy (nie tylko słówka, ale i inne mocno typowe dla nas rzeczy) mogą trafić na nią przez portal Facebook. Po co? O tak o.

Czytaj więcej o: Lublin
UP
tldr
Użytkownik niezarejestrowany
(249) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

UP
UP (30 sierpnia 2017 o 12:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
tldr napisał:
moke napisał:
KTÓRO
Zasadę lubelską w tej materii zaobserwowałem: używamy tylko gdy podmiot w mianowniku kończy się na "-o". Np. Dziecko któro zjadło, imadło któro wypadło, boisko, któro było zielone. I najczęściej stosujemy tę zasadę w języku mówionym, NIGDY pisanym! często w mówionym można mieszać "które" z "któro" w jednej wypowiedzi. --- STOKROTKA - najlepszy sklep, lub rodzaj bułki, z dżemem i kruszonką (Zapodasz mi kawałek stokrotki?) CHAŁKA/PLE - rodzaj podłużnej bułki bez dżemu KAMIEŃ - jako synonim nagrody ("Wręczam Tobie ten oto kamień, w nagrodę za najszybsze wejscie na pagórek") MOCZYDUPY - tego łatwo się domyślić CEP/CEPA/CEPĘ - osoba pusta jak but, w kuchni lubelskiej "cebula" ALE, ALE... - to z Ani, Mru, Mru, gdy chcemy się upewnić że cos zostanie wykonane, w sytuacji gdy nie ufamy do końca OPEN THE DOORS... - tez z ANi Mru Mru, pastisz kultury konsumpcyjnej kultury zachodniej, jesli długo musimy czekać na otwarcie drzwi, biura, sklepu No i oczywiście, z calym szacunkem: ANDRUTKI/ANDRUTY - rodzaj domowego wafla W odpowiedzi na wrocławski "Sorewicz", możemy używać "SORREX". No i "Mieszczki i Mieszczanie" ! - na głosne przywitanie Oraz jest tez "Kozigród" jako nazwa na Lublin.
 
Rozwiń
tldr
tldr (30 sierpnia 2017 o 12:40) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
moke napisał:
KTÓRO
Zasadę lubelską w tej materii zaobserwowałem: używamy tylko gdy podmiot w mianowniku kończy się na "-o". Np. Dziecko któro zjadło, imadło któro wypadło, boisko, któro było zielone. I najczęściej stosujemy tę zasadę w języku mówionym, NIGDY pisanym! często w mówionym można mieszać "które" z "któro" w jednej wypowiedzi. STOKROTKA - najlepszy sklep, lub rodzaj bułki, z dżemem i kruszonką (Zapodasz mi kawałek stokrotki?) CHAŁKA/PLE - rodzaj podłużnej bułki bez dżemu KAMIEŃ - jako synonim nagrody ("Wręczam Tobie ten oto kamień, w nagrodę za najszybsze wejscie na pagórek") MOCZYDUPY - tego łatwo się domyślić CEPA/CEPĘ - osoba pusta jak but, w kuchni lubelskiej "cebula" ALE, ALE... - to z Ani, Mru, Mru, gdy chcemy się upewnić że cos zostanie wykonane, w sytuacji gdy nie ufamy do końca OPEN TEH DOORS... - tez z ANi Mru Mru, pastisz kultury konsumpcyjnej kultury zachodniej, jesli długo musimy czekać na otwarcie drzwi, biura, sklepu No i oczywiście, z calym szacunkem: ANDRUSKI
Rozwiń
Gość
Gość (29 sierpnia 2017 o 21:21) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Najdur?
Rozwiń
Gość
Gość (2 czerwca 2016 o 07:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Trajluś
Rozwiń
Gość
Gość (10 kwietnia 2016 o 22:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"aby raz" po lubelsku znaczy "tylko raz"
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (249)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!