wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Broni łatwo nie złożymy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 6 grudnia 2001, 20:36

Czy lubelscy żołnierze będą musieli przenieść się do Chełma? (Archiwum Jacek Mirosław)
Czy lubelscy żołnierze będą musieli przenieść się do Chełma? (Archiwum Jacek Mirosław)

Lublin może stracić kolejny duży zakład pracy. Jeżeli 3 Brygada Zmechanizowana Legionów zostanie przeniesiona do Chełma, 200 osób pójdzie na bruk

Od nowego roku 3 Brygada Zmechanizowana Legionów Im. Romualda Traugutta będzie stacjonować w Chełmie a nie w Lublinie - decyzja w tej sprawie leży już na biurku ministra obrony narodowej. Lublin zapowiada, że broni łatwo nie złoży.
O utrzymanie jednostki w stolicy regionu walczą władze miejskie, wojewódzkie i parlamentarzyści. A jest o co się bić - pracę może stracić ponad 200 osób.
Pierwszy projekt likwidacji 3 BZ powstał w styczniu 2000 roku. Później, po decyzji MON, zlikwidowano część etatów wojskowych i cywilnych. Głównym zastrzeżeniem ze strony resortu jest strzelnica na Majdanku, na której żołnierze ze względów bezpieczeństwa nie mogą ćwiczyć. Obecnie szkolą się w strzelaniu w Serebryszczu pod Chełmem i podczas ćwiczeń na poligonach. Same koszty dojazdów na strzelnicę wynoszą 140 tys. zł rocznie.
W zeszłym roku prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski wraz ze Związkiem Gmin Lubelszczyzny próbował zebrać fundusze na przebudowę lubelskiej strzelnicy. Mimo ogłoszenia publicznej kwesty, na konto akcji nie wpłynęła nawet złotówka.
Teraz, w obliczu ostatecznego przeniesienia brygady do Chełma, Pruszkowski wystąpił z wnioskiem do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i ministra obrony narodowej o pozostawienie 3 BZ w Lublinie.
- Koszt adaptacji budynków w Chełmie do potrzeb przenoszonej jednostki oraz koszty społeczne związane z pogorszeniem warunków życia rodzin wojskowych stawiają poważny znak zapytania o istotny sens takiej operacji - twierdzi prezydent Pruszkowski. - Mieszkańcy Lublina traktują brygadę jako "swoje wojsko”, proszę więc w ich imieniu o pozostawienie jej w naszym mieście.
O pozostawienie brygady w Lublinie walczy też Andrzej Kurowski, wojewoda lubelski. - Nie popieram przeniesienia brygady i z takim stanowiskiem wystąpiłem do MON. Chcę się dowiedzieć o społeczne koszty tego przedsięwzięcia, dotyczące szpitala wojskowego, rodzin, mieszkań. Nie składamy jeszcze broni - podkreśla wojewoda.
- Po 17 grudnia przedstawiciel resortu obrony spotka się z władzami miasta i województwa oraz brygady - zapowiada posłanka Izabella Sierakowska, członek sejmowej Komisji Obrony Narodowej. - Wspólnie ocenimy obiekty w Chełmie i w Lublinie. Byłaby to moja osobista tragedia, gdyby jednostkę przeniesiono do Chełma.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!