Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 grudnia 2015 r.
11:01

Buczek, Bierut, Biernat. Kolejna bitwa o usunięcie tablic po PRL-u

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 34 A A
„Domek Bieruta” i tablica upamiętniająca lokatora
„Domek Bieruta” i tablica upamiętniająca lokatora

Zaczyna się kolejna bitwa z obecnymi w mieście pamiątkami po Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Na celowniku jest m.in. „Domek Bieruta”, gdzie dzieciństwo spędzał późniejszy prezydent kraju i zwolennik więzienia za żarty z władz

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do akcji przeciw pamiątkowym tablicom stanęli wczoraj młodzi działacze stowarzyszenia KoLiber. – Żyjemy już w roku 2015, a wiele reliktów pokomunistycznych nadal istnieje w przestrzeni publicznej. Są uhonorowaniem wstydliwego dla naszej historii okresu i zbrodniczego systemu – mówi Nikodem Polak, prezes lubelskiego oddziału stowarzyszenia.

Jako jeden z takich symboli wskazuje tablicę na budynku przy ul. Sierocej. Informuje ona, że w domu tym dzieciństwo i młodość spędzał Bolesław Bierut, późniejszy pierwszy przywódca Polski Ludowej. Za jego rządów surowo karana była tzw. szeptana propaganda, za którą uchodziły nawet żarty z władz. Inną tablicą, która razi członków stowarzyszenia jest ta na Zamku poświęcona Marianowi Buczkowi, działaczowi Komunistycznej Partii Polski.

– Zrobimy zbiórkę podpisów, napiszemy petycję do prezydenta – zapowiada Polak i to od władz miasta oczekuje reakcji. Nie on pierwszy, bo półtora roku temu żądał jej (były już) miejski radny Piotr Krzysztof Kuty. Inny radny, Mieczysław Ryba, nieco wcześniej pytał, czy „dokonany został przegląd Lublina pod tym kątem”. Prezydent wytłumaczył mu, że nie ma podstaw prawnych dla prowadzenia takich rejestrów. I już w zeszłym roku miejski konserwator zabytków mówił, że zamiast wydłubywać tablice ze ścian, lepiej opatrywać je wyjaśnieniem. – Samo usunięcie tablicy sprawi, że będziemy zapominać historię, a przecież nie o to chodzi – podkreślał Hubert Mącik.

Ale i tym, którzy wolą wyrwać historię ze ścian, jak i zwolennikom prostujących ją komentarzy, Ratusz wprost przyznaje, że ma związane ręce. – Tam, gdzie z ustawy dekomunizacyjnej wynikały pewne działania miasta, tam zostały one podjęte – mówi nam Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Reszta jest sferą pewnych emocji, bo o ile sobie dobrze przypominam, to tablice są na kamienicach prywatnych, a ich właścicielom nie możemy niczego nakazać.

Ale i na miejskim budynku młodzi działacze wypatrzyli coś, co im zawadza. Chodzi o Trybunał Koronny i tablicę poświęconą Biernatowi z Lublina, pisarzowi zmarłemu ponad 400 lat przed nastaniem Polski Ludowej. Czym zawinił renesansowy poeta? – Władze komunistyczne nadinterpretowały jego twórczość, używając ją do własnej propagandy – odpowiada szef oddziału stowarzyszenia.

Nie chcą wyrzucać PRL-u

W Kurowie jedna z ulic nosi nazwę 35-lecia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W Rykach komuniści są patronami trzech ulic. W centrum Puław stoi monument poświęcony „polsko-radzieckiemu braterstwu broni”. Spór dotyczący jego usunięcia toczy się od lat. Ale zmian raczej nie będzie, bo nie chcą ich mieszkańcy. (rs)

Kolebka PKWN

Przez cały okres PRL-u Chełm zazdrośnie bronił swojej pozycji jako kolebki komunistycznego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Miejscowy Urząd Stanu Cywilnego przy rejestracji nowonarodzonych wydawał oseskom pamiątkowe medale „Urodzonemu w Mieście PKWN”. Podobny „zaszczyt” czekał także nowożeńców. Za dodatkową opłatą mogli liczyć na medal „Zaślubionym w Mieście
PKWN”. (bar)

Czytaj więcej o:

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
NIEwk...cie mnie / 17 grudnia 2015 o 08:31

Przestańcie używać zwrotu  ''W TYM KRAJU''  w którym czyim Kraju,jak przemawiasz w Polsce i na Polskiej ziemi to ''W NASZYM KRAJU W NASZEJ POLSCE'' chyba,że takiego zwrotu używają ci co Polskę mają głęboko w d....ie,przeważnie są to ludzie związani z ''Jaśnie Nam Panującym PREZESEM'',proszę się wsłuchać w ich dyskusję.

Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 07:57
tylko głupcy niszczą historię
Avatar
tot / 17 grudnia 2015 o 00:23
W Afganistanie i w Syrii też burzą pomniki historii... Tam mają ISIS, my mamy PIS.
Avatar
PRAWDZIWY POLAK KATOLIK / 16 grudnia 2015 o 20:54

Zburzyć LSM, Kalinowszyznę, PSK4, UMCS...

Przecież to wszystko powstało za KOMUNY !!!

Zburzyć wszystko a z odzyskanego materiału pobudować nowe KOŚCIOŁY.

1050 KOŚCIOŁÓW NA 1050 LECIE CHRZTU POLSKI !!!

Avatar
EMIGRANT / 16 grudnia 2015 o 20:51

W KRASNIKU TEZ JEST TABLICA DO USUNIECIA NA ULICY NARUTOWICZA PROSZE O TYM PAMIETAC

Avatar
Gość / 16 grudnia 2015 o 20:43
A tę zauważyli? https://pl.wikipedia.org/wiki/Lucyna_Hertz
Avatar
folkatka / 16 grudnia 2015 o 19:55

od 25 lat to samo...zburzyć, zepsuć, zniszczyć, zionąć nienawiścią.. to łatwiej niż zbudować np.fabrykę. Przez lata fabryki różnie zmieniały właścicieli,ustroje, różnie się nazywały... ale nawiedzeńcy umią tylko żądać,niszczyć ,oczywiście zwłaszcza za nie swoją kasę , bo nic innego tak naprawdę nie potrafią

A ile zniszczył poprzedni ustrój...? Poczytaj troche.

Avatar
Gość / 16 grudnia 2015 o 19:53
od 25 lat to samo...zburzyć, zepsuć, zniszczyć, zionąć nienawiścią.. to łatwiej niż zbudować np.fabrykę. Przez lata fabryki różnie zmieniały właścicieli,ustroje, różnie się nazywały... ale nawiedzeńcy umią tylko żądać,niszczyć ,oczywiście zwłaszcza za nie swoją kasę , bo nic innego tak naprawdę nie potrafią
Avatar
folkatka / 16 grudnia 2015 o 19:39

wasi rodzice zyli w tym systemie uczyli sie i was urodzili oraz wychowali jak widać nauka poszła w las albo jej w ogóle nie było i oni w większośći i wy dzisiaj plujecie na tamten czas oto Polak własnie największa menda europy i świata

I co z tego, że zyli, uczyli się itd?

Avatar
folkatka / 16 grudnia 2015 o 19:36

Śpieszczcie się czytać posty... tak szybko odchodzą (cenzura w czasach wolności wypowiedzi TRWA).

Niektórzy mają jakąś obsesję. Nic nie zostało usuniete.

Avatar
NIEwk...cie mnie / 17 grudnia 2015 o 08:31

Przestańcie używać zwrotu  ''W TYM KRAJU''  w którym czyim Kraju,jak przemawiasz w Polsce i na Polskiej ziemi to ''W NASZYM KRAJU W NASZEJ POLSCE'' chyba,że takiego zwrotu używają ci co Polskę mają głęboko w d....ie,przeważnie są to ludzie związani z ''Jaśnie Nam Panującym PREZESEM'',proszę się wsłuchać w ich dyskusję.

Avatar
Gość / 17 grudnia 2015 o 07:57
tylko głupcy niszczą historię
Avatar
tot / 17 grudnia 2015 o 00:23
W Afganistanie i w Syrii też burzą pomniki historii... Tam mają ISIS, my mamy PIS.
Avatar
PRAWDZIWY POLAK KATOLIK / 16 grudnia 2015 o 20:54

Zburzyć LSM, Kalinowszyznę, PSK4, UMCS...

Przecież to wszystko powstało za KOMUNY !!!

Zburzyć wszystko a z odzyskanego materiału pobudować nowe KOŚCIOŁY.

1050 KOŚCIOŁÓW NA 1050 LECIE CHRZTU POLSKI !!!

Avatar
EMIGRANT / 16 grudnia 2015 o 20:51

W KRASNIKU TEZ JEST TABLICA DO USUNIECIA NA ULICY NARUTOWICZA PROSZE O TYM PAMIETAC

Avatar
Gość / 16 grudnia 2015 o 20:43
A tę zauważyli? https://pl.wikipedia.org/wiki/Lucyna_Hertz
Avatar
folkatka / 16 grudnia 2015 o 19:55

od 25 lat to samo...zburzyć, zepsuć, zniszczyć, zionąć nienawiścią.. to łatwiej niż zbudować np.fabrykę. Przez lata fabryki różnie zmieniały właścicieli,ustroje, różnie się nazywały... ale nawiedzeńcy umią tylko żądać,niszczyć ,oczywiście zwłaszcza za nie swoją kasę , bo nic innego tak naprawdę nie potrafią

A ile zniszczył poprzedni ustrój...? Poczytaj troche.

Avatar
Gość / 16 grudnia 2015 o 19:53
od 25 lat to samo...zburzyć, zepsuć, zniszczyć, zionąć nienawiścią.. to łatwiej niż zbudować np.fabrykę. Przez lata fabryki różnie zmieniały właścicieli,ustroje, różnie się nazywały... ale nawiedzeńcy umią tylko żądać,niszczyć ,oczywiście zwłaszcza za nie swoją kasę , bo nic innego tak naprawdę nie potrafią
Avatar
folkatka / 16 grudnia 2015 o 19:39

wasi rodzice zyli w tym systemie uczyli sie i was urodzili oraz wychowali jak widać nauka poszła w las albo jej w ogóle nie było i oni w większośći i wy dzisiaj plujecie na tamten czas oto Polak własnie największa menda europy i świata

I co z tego, że zyli, uczyli się itd?

Avatar
folkatka / 16 grudnia 2015 o 19:36

Śpieszczcie się czytać posty... tak szybko odchodzą (cenzura w czasach wolności wypowiedzi TRWA).

Niektórzy mają jakąś obsesję. Nic nie zostało usuniete.

Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chłopiec podczas zabawy w chowanego zatrzasnął się w pralce. Nie udało się go uratować
film

Chłopiec podczas zabawy w chowanego zatrzasnął się w pralce. Nie udało się go uratować 0 0

Mały chłopiec bawił się w chowanego z pięcioletnią siostrą. Schował się w pralce, w której się zatrzasnął. Dziecko znalazł jego ojciec.

Pierwszy dzień lata będzie burzowy. Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego
film

Pierwszy dzień lata będzie burzowy. Ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego 0 0

21 czerwca 2018. Astronomiczne lato może się rozpocząć burzowo. IMGW wydało ostrzeżenie pogodowe dla woj. lubelskiego.

Cuatro Manos wystąpi w Akwareli
22 czerwca 2018, 20:00

Cuatro Manos wystąpi w Akwareli 0 0

Co Gdzie Kiedy. Akwarela Cafe (Rynek 6) zaprasza na koncert duetu Cuatro Manos. Artyści wystąpi w kawiarni już 22 czerwca o godz. 20.

Łukasz Rogulski (Azoty Puławy): Wiem kogo muszę zastąpić

Łukasz Rogulski (Azoty Puławy): Wiem kogo muszę zastąpić 0 0

ROZMOWA z Łukaszem Rogulskim, nowym piłkarzem ręcznym Azotów Puławy

Radzyń Podlaski: Zgarnij dotacje na lokalne działania

Radzyń Podlaski: Zgarnij dotacje na lokalne działania 0 0

Działaj lokalnie i zgarnij dotację. Nabór wniosków trwa do 24 czerwca.

Międzyrzec Podlaski: Upamiętnią Jana Kołkowicza

Międzyrzec Podlaski: Upamiętnią Jana Kołkowicza 0 0

W Międzyrzecu Podlaskim odsłonią rondo im. Jana Kołkowicza. Ten prozaik, dziennikarz, jeden z głównych współzałożycieli zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, który zmarł w 2007 roku, pochodził z Międzyrzeca Podlaskiego.

Święto Dzielnicy Czuby Południowe
22 czerwca 2018, 16:00

Święto Dzielnicy Czuby Południowe 0 0

Co Gdzie Kiedy. DDK Czuby Południowe i Rada Dzielnicy zapraszają mieszkańców na pełne atrakcji Święto Dzielnicy. Wydarzenie dla dużych i małych lublinian odbędzie się 22 czerwca o godz. 16 w Parku Jana Pawła II.

Z nożem i młotkiem do urzędu. Groził pracownikom śmiercią i podpaleniem

Z nożem i młotkiem do urzędu. Groził pracownikom śmiercią i podpaleniem 0 2

49-latek nachodził pracowników ośrodka pomocy społecznej w Bychawie. Groził im śmiercią i podpaleniem. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku

PO chce kontroli wyborów samorządowych. Potrzeba 100 tysięcy osób

PO chce kontroli wyborów samorządowych. Potrzeba 100 tysięcy osób 0 8

Stu tysięcy osób w całej Polsce potrzebuje Platforma Obywatelska w celu kontrolowania jesiennych wyborów samorządowych. Politycy tej partii rozpoczęli akcję „Wolontariusze Wolnych Wyborów”.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 czerwca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 21 czerwca 2018 0 0

70 lat "Kaniorowców"! Jubileusz ZPiT Lublin
23 czerwca 2018, 18:00

70 lat "Kaniorowców"! Jubileusz ZPiT Lublin 0 0

Co Gdzie Kiedy. Zespołu Pieśni i Tańca LUBLIN im. Wandy Kaniorowej zaprasza na piękny Koncert Galowy z okazji Jubileuszu 70-lecia istnienia formacji. Ponad 700 artystów wystąpi 23 czerwca o godz. 18 w hali Targów Lublin (ul. Dworcowa 11).

Co pokaże Robert Lambert na zawodach w Wielkiej Brytani?

Co pokaże Robert Lambert na zawodach w Wielkiej Brytani? 0 0

Rodzynek w stawce cyklu Tauron SEC 2018 z Wielkiej Brytanii – człowiek, który konsekwentnie przebija się nie tylko do czołówki w swoim kraju, ale także coraz śmielej przedstawia się żużlowej publiczności na arenie międzynarodowej

Lublin: Powiększą klasy w popularnej prywatnej szkole. Rodzice zdziwieni
edukacja

Lublin: Powiększą klasy w popularnej prywatnej szkole. Rodzice zdziwieni 0 14

Klasy Prywatnej Szkoły Podstawowej Paderewski mają być bardziej liczne. Rodzice są oburzeni - podkreślają, że statut szkoły nie pozwala na przyjmowanie większej liczby dzieci. W odpowiedzi słyszą, że sytuacja jest wyjątkowa, a zmiany wymusza reforma oświaty

Z Nowego Jorku do Puław. Prezent dla Muzeum Czartoryskich

Z Nowego Jorku do Puław. Prezent dla Muzeum Czartoryskich 0 1

Pochodzący z 1764 roku osobisty modlitewnik królewny Marii Leszczyńskiej, żony króla Francji Ludwika XV, w poniedziałek trafił do Muzeum Czartoryskich w Puławach. To podarunek od nowojorskiej Fundacji Rodzinnej Blochów.

Słoneczny Wrotków. W sobotę otwarcie, planują odnowę basenów

Słoneczny Wrotków. W sobotę otwarcie, planują odnowę basenów 0 11

W sobotę otwarty ma być ośrodek Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemborzyckim. Ceny będą takie same jak w zeszłym sezonie. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że zarządcy ośrodka w końcu udało się znaleźć firmę, która tuż po sezonie zabierze się za wymianę wszystkich znajdujących się tutaj basenów

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!