wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Budowa Centrum Kultury: Warbud czeka na nowy przetarg

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 marca 2011, 15:55

Przebudowa będzie kosztowniejsza i potrwa dłużej. (Wojciech Nieśpiałowski)
Przebudowa będzie kosztowniejsza i potrwa dłużej. (Wojciech Nieśpiałowski)

– Nie było możliwości kontynuowania prac w Centrum Kultury – przyznają przedstawiciele Warbudu. Firma prawdopodobnie zostanie na placu budowy, do czasu wyłonienia nowego wykonawcy.

– To Urząd Miasta odstąpił od umowy – mówi Agnieszka Wąsowska, rzecznik Warbudu. – Pojawiające się w mediach informacje, jakoby nastąpiło to z naszej inicjatywy, są nieprawdziwe. Miasto podjęło decyzję w związku z ujawnieniem koniecznych zmian w projekcie. Niezbędne są również dodatkowe prace przy konstrukcji gmachu.

Zakres dodatkowych robót jest tak duży, że nie jest możliwe ich wykonanie za ustaloną wcześniej cenę. Pojawiły się też problemy formalne. Ratusz nie może zaproponować Warbudowi większych pieniędzy bez naruszania prawa zamówień publicznych. Trzeba rozpisać nowy przetarg.

Pełnych badań siedziby CK nie można było przeprowadzić przed rozpoczęciem remontu. Dawny klasztor cały czas był użytkowany. Dopiero po dokładnych badaniach specjaliści trafili na zabytkowe inskrypcje i polichromie. Odkryto również krypty i fragmenty starych murów.
Przypomnijmy. Wczoraj napisaliśmy, że miasto ma kłopot z jedną ze sztandarowych inwestycji związanych z kandydowaniem Lublina do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Chodzi o przebudowę Centrum Kultury.

Ratusz zapowiada, że w kwietniu ogłosi nowy przetarg na remont Centrum Kultury.

– Możliwe, że w nim wystartujemy – zapowiada Wąsowska. – Wiele wskazuje na to, że do momentu wyłonienia zwycięzcy przetargu, pozostaniemy na placu budowy. Miasto zwróciło się do nas z taką propozycją. Chodzi o dozorowanie obiektu i zabezpieczenie pobliskiego terenu.

Inwestycja miała się zakończyć w sierpniu tego roku. Od kilku miesięcy wiadomo, że termin jest nierealny. Miasto musi teraz dokończyć prace nad nowym projektem, a następnie rozstrzygnąć nowy przetarg. – Na zakończenie wszystkich pozostałych robót potrzeba około 18 miesięcy – ocenia Wąsowska.

To oznacza, że przebudowa Centrum Kultury powinna zakończyć się na początku 2013 roku. Takie założenie przyjęto również w Urzędzie Miasta.

Pierwszy kontrakt z Warbudem opiewał na 27 mln zł. Blisko 17 mln z tej puli miała pokryć unijna dotacja. Opóźnienie nie oznacza jednak, że stracimy te pieniądze.

– Nie ma takiego zagrożenia. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wyraziło wstępną zgodę na wydłużenie terminu do połowy 2013 – mówi Bernadeta Krzysztofik, dyrektor Wydziału Funduszy Europejskich UML.

Dodatkowe prace oznaczają jednak, że miasto będzie musiało wyłożyć więcej pieniędzy z budżetu. Dokładną kwotę poznamy po rozstrzygnięciu przetargu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
inż
obserwator dna
Gość
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

inż
inż (24 marca 2011 o 07:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='Gość' timestamp='1300911590' post='454039']
No tak, jak się wygrywa tylko po to aby wygrac, to teraz się kombinuje. Powinni zapłacić potężną karę za przerwanie budowy. [/quote]
Przecież jest wyraźnie napisane, że to miasto przerwało prace zrywając umowę.
Ludzie czytajcie coś poza samym nagłówkiem.

Pozatym irytujące są te opiie że biorą firmy budowy za małe pieniądze - to nie wina firm, tylko inwestorów którzy mają przykaz z góry robić przetargi wyłącznie za najniższą cenę.
Masz podane warunki w przetargu, zakres prac i dajesz swoją ofertę. Przykładowo, jakbyś sam zamiast 8h w pracy miał wykonać godzin 16 (i za tę samą cenę) to też byś nie był zadowolony, prawda?
Rozwiń
obserwator dna
obserwator dna (23 marca 2011 o 21:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[size="4"][font="Arial"]"Od kilku miesięcy wiadomo, że termin jest nierealny. Miasto musi teraz dokończyć prace nad nowym projektem, a następnie rozstrzygnąć nowy przetarg"
KOMU I ZA ILE ZLECONO NOWY PROJEKT BEZ PRZETARGU???
DLACZEGO NIKT NIE PYTA ILE ŁĄCZNIE OD 2004 ROKU DO TEJ PORY URZĄD MIASTA LUBLIN
ZAPŁACIŁ FIRMIE CZEGEKO ZA KOLEJNE WERSJE PROJEKTÓW I ILE ZAPŁACI ZA TEN OBECNIE
WYKONYWANY NOWY PROJEKT???[/font][/size]
Rozwiń
Gość
Gość (23 marca 2011 o 21:19) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No tak, jak się wygrywa tylko po to aby wygrac, to teraz się kombinuje. Powinni zapłacić potężną karę za przerwanie budowy. Za ile wygrali za tyle powinni zrobić. Kupa złodziei jak w wielu przetargach na takie obiekty. A ta firma jak wiele innych wygrywających ostatnio w Lublinie takie przetargi poprostu wygrywa bo podaje nierealne ceny. Cała rzetelna konkuerencja, która zrobiłaby to bez problemu za rzetelnie wycenione oferty teraz biduje i modli się o jakąś robote a tacy jak warbud i inne spółki przez ewidentne kłamstwa ofertowe teraz będzie walczył o zmiane wartości oferty. Kara i won z Lublina.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!