Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 listopada 2016 r.
19:34

Budowa obwodnicy Lublina. Mieszkańcy gminy Jastków wytykają błędy

8 16 A A

Władze gminy i radni wytykają drogowcom to, co utrudnia mieszkańcom komunikację w obrębie gminy. Na przykład narzekają na brak chodnika przy rondzie w Płouszowicach

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o miejsce gdzie obwodnica przecina drogę wojewódzką nr 830 łączącą Lublin z Nałęczowem. Przy tej drodze w pobliżu ronda zlokalizowane są przystanki autobusowe.

– Mieszkańcy, żeby dojść do przystanków muszą iść wzdłuż nasypu, za barierami energochłonnymi – opowiada Roman Chudzik, radny gminy Jastków. – Podejrzewam, że ktoś zapomniał wybudować chodnik w tym miejscu.

Według zapowiedzi drogowców chodnik powstanie. Być może jeszcze w tym roku. – Opracowano już projekt, który przekazano wykonawcy – informuje Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Jeśli warunki pogodowe pozwolą to zostanie wykonany jeszcze w tym roku. Jeśli nie - to w przyszłym.

Brak chodnika to nie jedyna sprawa, na którą zwracają uwagę mieszkańcy gminy Jastków. – Od strony Tomaszowic został zasypany naturalny ciek wodny. Obawiamy się, że przez to będą zalewane okoliczne pola – tłumaczy Sławomir Wszelaki, mieszkaniec Płouszowic.  – Poza tym w pobliżu stoi też dom. Z tych powodów powinien być zrobiony przepust – pokazuje radny Chudzik. – Poza tym droga w kierunku Motycza Józefina przed przebudową była dużo szersza. 

O wszelkich niedogodnościach powstałych w związku z budową obwodnicy Lublina władze gminy Jastków informowały GDDKiA.

– Wysłaliśmy w stanowczym tonie pismo do GDDKiA, bo widać, że kończą się już roboty budowlane – mówi Teresa Kot, wójt gminy Jastków. – Do tego pisma dołączyliśmy też inne pisma z poprzednich lat, które wysyłaliśmy kiedy inwestycja była jeszcze na etapie projektowania. Podkreślaliśmy w nich, że są naruszane interesy mieszkańców. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy.

– Co do obaw o zalewanie pól to ciek wodny nie jest zasypany – odpowiada Nalewajko. – Zarówno pod drogą serwisową jak i drogą wojewódzką są przepusty, które funkcjonują już od roku i się sprawdziły. Okoliczne pola nie były zalewane. Droga dojazdowa do Motycza Józefina ma szerokość przewidzianą w projekcie z mijankami i utwardzonymi poboczami. Wcześniej była szersza gdyż pełniła rolę objazdu. Szerokość obecnej drogi jest taka sama jak na jej dalszym odcinku z nawierzchnią bitumiczną. W połowie długości jest to droga gruntowa.

Radny Chudzik zwraca też uwagę na sytuację w innej części miejscowości. – W tym miejscu obwodnica krzyżuje się z drogą gminną. Droga ułatwiała dojazd z Płouszowic i Dąbrowicy do Panieńszczyzny, gdzie mieści się Urząd Gminy. Teraz aby nie łamać przepisów trzeba jeździć na około – podkreśla radny Chudzik. –Bo został ustawiony znak zakazujący wjazd samochodom. Drogą mogą poruszać się tylko pojazdy rolnicze. Nie wiem kto tak wymyślił. Czym to jest spowodowane?

– Przejazd gospodarczy pełni funkcję przejścia dla zwierząt, w którym dopuszczono poruszanie się pojazdów rolniczych by ułatwić dojazd do pól – wyjaśnia Nalewajko. – Ma nawierzchnię szutrową. Samochody muszą korzystać z bitumicznych dróg serwisowych wzdłuż obwodnicy, którymi można dojechać do drogi prowadzącej do Dąbrowicy albo do skrzyżowania z drogą wojewódzką 830.

Jest jeszcze inny powód tego, że nie mogą przejeżdżać tędy samochody. – Jako, że główną rolą przejazdu gospodarczego jest funkcja przejścia dla zwierząt nie może mieć oświetlenia, które działałoby 24 godz. na dobę a jest wymagane ze względów bezpieczeństwa przy utrzymaniu funkcji komunikacyjnej dla samochodów.

Pozostałe informacje

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Politechnika Lubelska uczy przez zabawę

Najnowsze technologie trafią w ręce około 200 uczniów lubelskich szkół podstawowych i średnich. Będzie druk 3D, modelowanie 3D, zajęcia z robotyki i sztucznej inteligencji

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Jak wybrać idealną klatkę do treningu w domu – Przewodnik po half racks

Zakup odpowiedniego sprzętu do treningu siłowego może być kluczowy dla efektywności ćwiczeń, a także bezpieczeństwa użytkownika. Half rack, czyli półotwarta klatka do ćwiczeń, stanowi popularny wybór wśród entuzjastów treningu domowego. Zaprojektowany z myślą o maksymalizacji funkcjonalności przy jednoczesnym ograniczeniu zajmowanego miejsca, half rack może być idealnym rozwiązaniem dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. W niniejszym przewodniku wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze idealnej klatki half rack do swojego domowego gymu.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej
WIDEO/GALERIA ZDJĘĆ
galeria

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie

Dopiero kwiecień, a już mamy więcej zachorowań na odrę, niż w całym zeszłym roku – alarmują specjaliści. Wiele chorób, które od kilku pokoleń nie były rozpoznawane przez lekarzy, znów dają o sobie znać. To efekt tego, że coraz więcej dzieci nie jest szczepionych w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych.

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym i sezonem wiosenno-letnim Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadza zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej.

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Już w połowie czerwca przed nami kolejna edycja Świdnik Air Festival. Organizatorzy powoli odsłaniają karty, pokazują kto wystąpi podczas tej dwudniowej imprezy.

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

Na terenie województwa lubelskiego doszło do incydentu podczas lotu szkoleniowego. Śmigłowiec zaczepił o linię energetyczną.

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej
galeria

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej

Pochodzący z Białorusi profesor Viktor Korzun, twórca pierwszej mapy genetycznej pszenicy zwyczajnej, otrzymał doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Nieruchomości -> Sprzedam -> Działki

Sprzedam pole gm. Niemce

Pryszczowa Góra

83 000,00 zł

Różne -> Sprzedam

sprzedam ubrania

Lublin

0,00 zł

Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

linat

Zamość

199,00 zł

Hobby -> Sport i rekreacja -> Sprzedam

rower

Zamość

335,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

hydrau

Zamość

99,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam
Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

Domek drewniany letniskowy całoroczny 4m/5m 20mm

cała Polska

32 000,00 zł

Komunikaty