wtorek, 23 stycznia 2018 r.

Lublin

Budowa osiedla w wąwozie w Lublinie: Prokurator zajmie się sprawą

  Edytuj ten wpis
Dodano: 24 lutego 2012, 16:32

Zdaniem protestujących mieszkańców, inwestycja zrujnuje cały wąwóz. (Maciej Kaczanowski)
Zdaniem protestujących mieszkańców, inwestycja zrujnuje cały wąwóz. (Maciej Kaczanowski)

Prokurator zajmie się sprawą budowy osiedla w wąwozie na Konstantynowie. Lubelscy urzędnicy zgodzili się na postawienie domków wbrew woli i protestom mieszkańców. Ale twierdzą, że wszystko jest zgodnie z prawem.

Chodzi o budowę kompleksu 11 domów (po dwa mieszkania w każdym) na zboczu wąwozu między ul. Poloniusza i Rogińskiego. Spółdzielnia Mieszkaniowa AZS od czerwca ub. roku ma prawomocne pozwolenie na budowę wydane przez Ratusz. Wykopy pod fundamenty ruszyły we wrześniu. Od tej pory protestują okoliczni mieszkańcy. Ich zdaniem inwestycja zrujnuje cały wąwóz.

Powołują się też na opinię ekspertów, według których budowa może doprowadzić do katastrofy budowlanej – ma zagrażać nie tylko budowanym domom, ale też istniejącym. Szalę goryczy przelało to, że inwestor zbudował na dnie wąwozu tymczasową drogę, którą jeździł ciężki sprzęt (inspektor nadzoru budowlanego uznał ją za samowolę). Docelowo na kilkumetrowym nasypie ma w tym miejscu powstać droga dojazdowa do osiedla.

Mieszkańcy złożyli do Rady Miasta skargę na prezydenta i jego urzędników – o naruszenie prawa i zaniechania, które doprowadziły do dewastacji wąwozu. Na czwartkowej sesji, po burzliwej dyskusji, miejscy radni uznali skargę za zasadną.

Małgorzata Suchanowska z PiS już dzień wcześniej (na komisji rewizyjnej RM) mówiła, że jest oburzona decyzjami Ratusza w tej sprawie. – Pracą urzędu, który nic nie robi, żeby naprawić swój błąd. To jest żenada – grzmiała. W czwartek zwróciła się bezpośrednio do urzędników: Pamiętajcie, my jako mieszkańcy mamy rozum i oczy.

– Ja wiem, że formalnie wszystko da się wytłumaczyć. Ale chodzi o odpowiedzialność cywilną i merytoryczną – dodał Marek Jakubowski (PiS).

Ratusz tłumaczy, że inwestycja jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego, który w 2002 r. uchwaliła Rada Miasta. Dlatego AZS dostał pozwolenie na budowę na zboczach wąwozu.

– W 2002 r. byłem w komisji urbanistyki – mówił radny Jakubowski. – Zostaliśmy wtedy w pewien sposób oszukani. Przedstawiono nam katastroficzny plan budowy w tym wąwozie drogi. Przyzwolenie na to, że zostawi się wąwóz w spokoju, a tylko przy koronie wybuduje się niewielką część mieszkaniową, wydawało się kompromisem.

Po 10 latach od tego czasu radni są zaskoczeni rozwojem wypadków. – Droga obsługująca to mini osiedle na początku miała prowadzić górą, a nie dnem wąwozu – podkreśla Jakubowski. – Radni, których w tej chwili się obciąża, nie mieli wiedzy, że ta decyzja spowoduje częściowe zasypanie wąwozu. Prawdopodobnie nie miał tej wiedzy inny wydział urzędu, który budował tam kanalizację sanitarną, która teraz zostanie zasypana.

– Skierowana tam przez nas kontrola nie stwierdziła niezgodności z prawem – odpowiedział prezydent Krzysztof Żuk. – Sprawa jest w prokuraturze. Poczekajmy na wynik postępowania.

Zawiadomienie do prokuratury złożyli mieszkańcy skupieni wokół Stowarzyszenia Obrońców Wąwozów "Zimne Doły”. – To, o czym państwo ze stowarzyszenia mówią, to skutek tego, że w 2002 r. został uchwalony plan w takim kształcie – tłumaczył prezydent. – Wnioski mieszkańców zostały wtedy odrzucone. Możemy to dziś krytycznie oceniać, ale uchwalony plan stał się prawem miejscowym. A to, czy Wydział Architektury w kolejnych latach wydał decyzje zgodne z prawem, zbada prokuratura.

– Nie zmienia to naszych odczuć, takich samych jak członków stowarzyszenia. Także u nas budzi to wątpliwości – przyznał Żuk.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
Roloko hu hu
kogut
barni
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Roloko hu hu
Roloko hu hu (2 marca 2012 o 20:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Ja pier***ę!Ale jestem wściekły! Czy ci powaleni mieszkańcy nie rozumieją,że mieszkają w MIEŚCIE WOJEWÓDZKIM ,a nie na jakiejś wsi? Szkoda im jakiegoś powalonego,zasyfiastego wąwozu i nie rozumieją,że przyszli mieszkańcy tych domów czekają z niecierpliwością na swoje wymarzone mieszkanie. je***e dziadki i mohery robią wiochę w urbanizującym się mieście!!! :angry:Jak powiedzieli o tym jakieś 2 miesiące temu w Teleexpresie to myślałem,że się ze wstydu spalę za tych deb***i. Mam teraz nadzieję,że prokuratura opierdzieli tych kretynów i że zgodnie z planem powstanie tam 11 domów od A do Z. "ZIMNE DOŁY" TO ZASRANE DOŁY!
Rozwiń
kogut
kogut (27 lutego 2012 o 13:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zupełnie nie w kwestii merytorycznej, ale co to jest "szala goryczy"?
Rozwiń
barni
barni (27 lutego 2012 o 10:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Tutaj można znaleźć tylko najnowsze [url="http://planyzagospodarowania.pl/miejscowosci/lubelskie/lublin"]plany zagospodarowania przestrzennego[/url]. A gdzie te np z 2002?
Rozwiń
jm
jm (25 lutego 2012 o 18:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
budując domy w tamtym miejscu dawno temu wąwąz został zniszczony, podobnie było z dojazdówką w okolicy społ pracy. pobudowali się lata temu i wydaje się tym ludziom że okolica należy do nich...kolejan sprawa doz achodnia obwodnica lublina....jak widac veto wiecznie zywe
Rozwiń
Big Zbig
Big Zbig (25 lutego 2012 o 16:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Rozumiem, że to Stowarzyszenie w sytuacji zmiany w mpzp ochraniającej wąwóz przejęło by od Miasta obowiązek wynikajacy z art. 36 upizp. Pan Bednarczyk (autor artyykułu) też powinien się z nim zapoznać wtedy może zrozumiałby, że w Polsce obowiązują przepisy prawa, którego urzędnicy mają obowiązek przestrzegania.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!