Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 lutego 2012 r.
16:32
Edytuj ten wpis

Budowa osiedla w wąwozie w Lublinie: Prokurator zajmie się sprawą

0 12 A A
Zdaniem protestujących mieszkańców, inwestycja zrujnuje cały wąwóz. (Maciej Kaczanowski)
Zdaniem protestujących mieszkańców, inwestycja zrujnuje cały wąwóz. (Maciej Kaczanowski)

Prokurator zajmie się sprawą budowy osiedla w wąwozie na Konstantynowie. Lubelscy urzędnicy zgodzili się na postawienie domków wbrew woli i protestom mieszkańców. Ale twierdzą, że wszystko jest zgodnie z prawem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Chodzi o budowę kompleksu 11 domów (po dwa mieszkania w każdym) na zboczu wąwozu między ul. Poloniusza i Rogińskiego. Spółdzielnia Mieszkaniowa AZS od czerwca ub. roku ma prawomocne pozwolenie na budowę wydane przez Ratusz. Wykopy pod fundamenty ruszyły we wrześniu. Od tej pory protestują okoliczni mieszkańcy. Ich zdaniem inwestycja zrujnuje cały wąwóz.

Powołują się też na opinię ekspertów, według których budowa może doprowadzić do katastrofy budowlanej – ma zagrażać nie tylko budowanym domom, ale też istniejącym. Szalę goryczy przelało to, że inwestor zbudował na dnie wąwozu tymczasową drogę, którą jeździł ciężki sprzęt (inspektor nadzoru budowlanego uznał ją za samowolę). Docelowo na kilkumetrowym nasypie ma w tym miejscu powstać droga dojazdowa do osiedla.

Mieszkańcy złożyli do Rady Miasta skargę na prezydenta i jego urzędników – o naruszenie prawa i zaniechania, które doprowadziły do dewastacji wąwozu. Na czwartkowej sesji, po burzliwej dyskusji, miejscy radni uznali skargę za zasadną.

Małgorzata Suchanowska z PiS już dzień wcześniej (na komisji rewizyjnej RM) mówiła, że jest oburzona decyzjami Ratusza w tej sprawie. – Pracą urzędu, który nic nie robi, żeby naprawić swój błąd. To jest żenada – grzmiała. W czwartek zwróciła się bezpośrednio do urzędników: Pamiętajcie, my jako mieszkańcy mamy rozum i oczy.

– Ja wiem, że formalnie wszystko da się wytłumaczyć. Ale chodzi o odpowiedzialność cywilną i merytoryczną – dodał Marek Jakubowski (PiS).

Ratusz tłumaczy, że inwestycja jest zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego, który w 2002 r. uchwaliła Rada Miasta. Dlatego AZS dostał pozwolenie na budowę na zboczach wąwozu.

– W 2002 r. byłem w komisji urbanistyki – mówił radny Jakubowski. – Zostaliśmy wtedy w pewien sposób oszukani. Przedstawiono nam katastroficzny plan budowy w tym wąwozie drogi. Przyzwolenie na to, że zostawi się wąwóz w spokoju, a tylko przy koronie wybuduje się niewielką część mieszkaniową, wydawało się kompromisem.

Po 10 latach od tego czasu radni są zaskoczeni rozwojem wypadków. – Droga obsługująca to mini osiedle na początku miała prowadzić górą, a nie dnem wąwozu – podkreśla Jakubowski. – Radni, których w tej chwili się obciąża, nie mieli wiedzy, że ta decyzja spowoduje częściowe zasypanie wąwozu. Prawdopodobnie nie miał tej wiedzy inny wydział urzędu, który budował tam kanalizację sanitarną, która teraz zostanie zasypana.

– Skierowana tam przez nas kontrola nie stwierdziła niezgodności z prawem – odpowiedział prezydent Krzysztof Żuk. – Sprawa jest w prokuraturze. Poczekajmy na wynik postępowania.

Zawiadomienie do prokuratury złożyli mieszkańcy skupieni wokół Stowarzyszenia Obrońców Wąwozów "Zimne Doły”. – To, o czym państwo ze stowarzyszenia mówią, to skutek tego, że w 2002 r. został uchwalony plan w takim kształcie – tłumaczył prezydent. – Wnioski mieszkańców zostały wtedy odrzucone. Możemy to dziś krytycznie oceniać, ale uchwalony plan stał się prawem miejscowym. A to, czy Wydział Architektury w kolejnych latach wydał decyzje zgodne z prawem, zbada prokuratura.

– Nie zmienia to naszych odczuć, takich samych jak członków stowarzyszenia. Także u nas budzi to wątpliwości – przyznał Żuk.

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Roloko hu hu / 2 marca 2012 o 20:31
Ja pier***ę!Ale jestem wściekły! Czy ci powaleni mieszkańcy nie rozumieją,że mieszkają w MIEŚCIE WOJEWÓDZKIM ,a nie na jakiejś wsi? Szkoda im jakiegoś powalonego,zasyfiastego wąwozu i nie rozumieją,że przyszli mieszkańcy tych domów czekają z niecierpliwością na swoje wymarzone mieszkanie. je***e dziadki i mohery robią wiochę w urbanizującym się mieście!!! :angry:Jak powiedzieli o tym jakieś 2 miesiące temu w Teleexpresie to myślałem,że się ze wstydu spalę za tych deb***i. Mam teraz nadzieję,że prokuratura opierdzieli tych kretynów i że zgodnie z planem powstanie tam 11 domów od A do Z. "ZIMNE DOŁY" TO ZASRANE DOŁY!
Ja pier***ę!Ale jestem wściekły! Czy ci powaleni mieszkańcy nie rozumieją,że mieszkają w MIEŚCIE WOJEWÓDZKIM ,a nie na jakiejś wsi? Szkoda im jakiegoś powalonego,zasyfiastego wąwozu i nie rozumieją,że przyszli mieszkańcy tych domów czekają z niecierpliwością na swoje wymarzone mieszkanie. je***e dziadki i mohery robią wiochę w urbanizującym się mieście!!! :angry:Jak powiedzieli o tym jakieś 2 miesiące temu w Teleexpresie to myślałem,że się ze wstydu spalę za tych deb***i. Mam teraz nadzieję,że prokuratura opierdzieli ty... rozwiń
Avatar
kogut / 27 lutego 2012 o 13:42
Zupełnie nie w kwestii merytorycznej, ale co to jest "szala goryczy"?
Avatar
barni / 27 lutego 2012 o 10:50
Tutaj można znaleźć tylko najnowsze [url="http://planyzagospodarowania.pl/miejscowosci/lubelskie/lublin"]plany zagospodarowania przestrzennego[/url]. A gdzie te np z 2002?
Avatar
jm / 25 lutego 2012 o 18:48
budując domy w tamtym miejscu dawno temu wąwąz został zniszczony, podobnie było z dojazdówką w okolicy społ pracy. pobudowali się lata temu i wydaje się tym ludziom że okolica należy do nich...kolejan sprawa doz achodnia obwodnica lublina....jak widac veto wiecznie zywe
Avatar
Big Zbig / 25 lutego 2012 o 16:07
Rozumiem, że to Stowarzyszenie w sytuacji zmiany w mpzp ochraniającej wąwóz przejęło by od Miasta obowiązek wynikajacy z art. 36 upizp. Pan Bednarczyk (autor artyykułu) też powinien się z nim zapoznać wtedy może zrozumiałby, że w Polsce obowiązują przepisy prawa, którego urzędnicy mają obowiązek przestrzegania.
Avatar
Fang / 25 lutego 2012 o 15:55
Towarzystwo obrony wąwozów,towarzystwo ekologiczne z Konopnicy.Cudaki przez których nie buduje się obwodnicy,mieszkań,anten telefonii komórkowej. .Najlepiej by było to robione na Księżycu a nie blisko ale z telefonu to się korzysta a i obwodnica by się przydała dla tych którzy mieszkają przy wąwozie a dla tych przy obwodnicy mieszkania przy wąwozie.Pieniacze przenieście się na Księżyc.
Avatar
iya / 25 lutego 2012 o 14:58
pisiorki żeby zaistnieć muszą mieszać. Inaczej któż by o nich słyszał.
Avatar
kolka / 25 lutego 2012 o 14:30
Może i tej kolesiostwem pachnącej decyzji winna jest Pani Elżbieta Mącik ?. Otóż nie,ale w tym przypadku nikt nie zaoponuje i nikt nie odpowie za błędą decyzję bo przyrodzie z wąwozu przyszło walczyć z Ratuszem a w takim przypadku i przy tej opcji, jest na z góry przegranej pozycji. Wprawdzie będą markowane jakieś tam procedury prawne ,ale to wszystko psu na budę się zda.
Avatar
szkoda gadać / 25 lutego 2012 o 13:29
TO JAKAŚ PARANOJA! Jest plan, jest zgodność z planem, jest prawomocna decyzja, a tworzy się aferę wokół garstki krzykaczy-sąsiadów i radnych-demagogów. To co, nie liczą się ustalenia planu, tylko jakaś bliżej nieokreślona "wola mieszkańców"? To może jak będę chciał wybudować dom na własnej działce, zgodnie z planem - to też powinienem pytać o "wolę" okolicznych mieszkańców? Bo może panu X mój budynek zabierze 0.34% dotychczasowego nasłonecznienia i jest przeciw, a pani Y przyzwyczaiła się do tego, że jej pies lubi srać na mojej działce i nie chce biedaka stresować? To nie są uczestnicy postępowania, żadna ustawa nie zna takiego pojęcia, czy coś mnie ominęło? Wszędzie szurnięte warcholstwo w tym mieście. Lotniska też nie można było budować, bo suseł tam śpi, bo coś tam...

Weźcie się ogarnijcie troche w tym "dzienniku"!
TO JAKAŚ PARANOJA! Jest plan, jest zgodność z planem, jest prawomocna decyzja, a tworzy się aferę wokół garstki krzykaczy-sąsiadów i radnych-demagogów. To co, nie liczą się ustalenia planu, tylko jakaś bliżej nieokreślona "wola mieszkańców"? To może jak będę chciał wybudować dom na własnej działce, zgodnie z planem - to też powinienem pytać o "wolę" okolicznych mieszkańców? Bo może panu X mój budynek zabierze 0.34% dotychczasowego nasłonecznienia i jest przeciw, a pani Y przyzwyczaiła się do tego, że jej pies lubi sra... rozwiń
Avatar
gość / 25 lutego 2012 o 12:47
no i macie problem gdzie będziecie wyrzucić śmiecie jak wam wąwóz zabudują
Avatar
Roloko hu hu / 2 marca 2012 o 20:31
Ja pier***ę!Ale jestem wściekły! Czy ci powaleni mieszkańcy nie rozumieją,że mieszkają w MIEŚCIE WOJEWÓDZKIM ,a nie na jakiejś wsi? Szkoda im jakiegoś powalonego,zasyfiastego wąwozu i nie rozumieją,że przyszli mieszkańcy tych domów czekają z niecierpliwością na swoje wymarzone mieszkanie. je***e dziadki i mohery robią wiochę w urbanizującym się mieście!!! :angry:Jak powiedzieli o tym jakieś 2 miesiące temu w Teleexpresie to myślałem,że się ze wstydu spalę za tych deb***i. Mam teraz nadzieję,że prokuratura opierdzieli tych kretynów i że zgodnie z planem powstanie tam 11 domów od A do Z. "ZIMNE DOŁY" TO ZASRANE DOŁY!
Ja pier***ę!Ale jestem wściekły! Czy ci powaleni mieszkańcy nie rozumieją,że mieszkają w MIEŚCIE WOJEWÓDZKIM ,a nie na jakiejś wsi? Szkoda im jakiegoś powalonego,zasyfiastego wąwozu i nie rozumieją,że przyszli mieszkańcy tych domów czekają z niecierpliwością na swoje wymarzone mieszkanie. je***e dziadki i mohery robią wiochę w urbanizującym się mieście!!! :angry:Jak powiedzieli o tym jakieś 2 miesiące temu w Teleexpresie to myślałem,że się ze wstydu spalę za tych deb***i. Mam teraz nadzieję,że prokuratura opierdzieli ty... rozwiń
Avatar
kogut / 27 lutego 2012 o 13:42
Zupełnie nie w kwestii merytorycznej, ale co to jest "szala goryczy"?
Avatar
barni / 27 lutego 2012 o 10:50
Tutaj można znaleźć tylko najnowsze [url="http://planyzagospodarowania.pl/miejscowosci/lubelskie/lublin"]plany zagospodarowania przestrzennego[/url]. A gdzie te np z 2002?
Avatar
jm / 25 lutego 2012 o 18:48
budując domy w tamtym miejscu dawno temu wąwąz został zniszczony, podobnie było z dojazdówką w okolicy społ pracy. pobudowali się lata temu i wydaje się tym ludziom że okolica należy do nich...kolejan sprawa doz achodnia obwodnica lublina....jak widac veto wiecznie zywe
Avatar
Big Zbig / 25 lutego 2012 o 16:07
Rozumiem, że to Stowarzyszenie w sytuacji zmiany w mpzp ochraniającej wąwóz przejęło by od Miasta obowiązek wynikajacy z art. 36 upizp. Pan Bednarczyk (autor artyykułu) też powinien się z nim zapoznać wtedy może zrozumiałby, że w Polsce obowiązują przepisy prawa, którego urzędnicy mają obowiązek przestrzegania.
Avatar
Fang / 25 lutego 2012 o 15:55
Towarzystwo obrony wąwozów,towarzystwo ekologiczne z Konopnicy.Cudaki przez których nie buduje się obwodnicy,mieszkań,anten telefonii komórkowej. .Najlepiej by było to robione na Księżycu a nie blisko ale z telefonu to się korzysta a i obwodnica by się przydała dla tych którzy mieszkają przy wąwozie a dla tych przy obwodnicy mieszkania przy wąwozie.Pieniacze przenieście się na Księżyc.
Avatar
iya / 25 lutego 2012 o 14:58
pisiorki żeby zaistnieć muszą mieszać. Inaczej któż by o nich słyszał.
Avatar
kolka / 25 lutego 2012 o 14:30
Może i tej kolesiostwem pachnącej decyzji winna jest Pani Elżbieta Mącik ?. Otóż nie,ale w tym przypadku nikt nie zaoponuje i nikt nie odpowie za błędą decyzję bo przyrodzie z wąwozu przyszło walczyć z Ratuszem a w takim przypadku i przy tej opcji, jest na z góry przegranej pozycji. Wprawdzie będą markowane jakieś tam procedury prawne ,ale to wszystko psu na budę się zda.
Avatar
szkoda gadać / 25 lutego 2012 o 13:29
TO JAKAŚ PARANOJA! Jest plan, jest zgodność z planem, jest prawomocna decyzja, a tworzy się aferę wokół garstki krzykaczy-sąsiadów i radnych-demagogów. To co, nie liczą się ustalenia planu, tylko jakaś bliżej nieokreślona "wola mieszkańców"? To może jak będę chciał wybudować dom na własnej działce, zgodnie z planem - to też powinienem pytać o "wolę" okolicznych mieszkańców? Bo może panu X mój budynek zabierze 0.34% dotychczasowego nasłonecznienia i jest przeciw, a pani Y przyzwyczaiła się do tego, że jej pies lubi srać na mojej działce i nie chce biedaka stresować? To nie są uczestnicy postępowania, żadna ustawa nie zna takiego pojęcia, czy coś mnie ominęło? Wszędzie szurnięte warcholstwo w tym mieście. Lotniska też nie można było budować, bo suseł tam śpi, bo coś tam...

Weźcie się ogarnijcie troche w tym "dzienniku"!
TO JAKAŚ PARANOJA! Jest plan, jest zgodność z planem, jest prawomocna decyzja, a tworzy się aferę wokół garstki krzykaczy-sąsiadów i radnych-demagogów. To co, nie liczą się ustalenia planu, tylko jakaś bliżej nieokreślona "wola mieszkańców"? To może jak będę chciał wybudować dom na własnej działce, zgodnie z planem - to też powinienem pytać o "wolę" okolicznych mieszkańców? Bo może panu X mój budynek zabierze 0.34% dotychczasowego nasłonecznienia i jest przeciw, a pani Y przyzwyczaiła się do tego, że jej pies lubi sra... rozwiń
Avatar
gość / 25 lutego 2012 o 12:47
no i macie problem gdzie będziecie wyrzucić śmiecie jak wam wąwóz zabudują
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego
25 maja 2018, 19:00

Finałowy koncert XXII Forum Lutosławskiego 0 0

Co Gdzie Kiedy. Filharmonia Lubelska (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zaprasza na finałowy koncert 22. edycji Forum Lutosławskiego MOST. W piątek, 25 maja o godz. 19 na scenie Filharmonii wystąpią Robert Kabara, Kamil Tomanek i Aleksandra Ohar.

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat

Główna wygrana w Ekstra Pensji (losowanie 21.05.2018). 5000 zł miesięcznie przez 20 lat 0 0

Poniedziałkowe losowanie (21.05.2018) Ekstra Pensji okazało się szczęśliwe dla osoby, która kupiła zakład tej gry w punkcie LOTTO przy ulicy Kopernika 4 w Pucku (woj. pomorskie).

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje
galeria
film

Pociągiem z Lublina nad popularne jezioro. Nowość w rozkładzie na wakacje 49 1

24 czerwca uruchomione ma być niedzielne połączenie kolejowe z Lublina do Włodawy przez Okuninkę. Pociąg ma kursować do ostatniej niedzieli sierpnia włącznie.

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej

W sobotę derby Chełmianka - Motor. Bilet lepiej kupić wcześniej 1 1

Końcówka sezonu zapowiada się niezwykle ciekawie. W walce o awans faworytami są: Resovia, KSZO i Motor. Temu tercetowi szyki może jeszcze pokrzyżować Chełmianka. Biało-zieloni w najbliższą sobotę zmierzą się w derbach z lubelskim klubem. Gospodarze spodziewają się tłumów na meczu, dlatego apelują o wcześniejszy zakup biletu

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie

Skwer "Prof. Władysława Bartoszewskiego" będzie w Lublinie 0 0

Imię „Prof. Władysława Bartoszewskiego” może otrzymać skwer urządzony między ul. Lipową a wejściem na cmentarz.

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga
Sonda

Uważają, że zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją. Będzie skarga 0 3

Zakaz handlu w niedziele jest niezgodny z konstytucją – uważają członkowie Konfederacji Lewiatan. Chcą, by sprawę zbadał Trybunał Konstytucyjny.

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat

Pech dyrektora agencji. Kolizja służbowym samochodem i mandat 6 5

300 złotych mandatu i 6 punktów karnych kosztowała dyrektora lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Krzysztofa Gałaszkiewicz kolizja na obwodnicy Lublina. Dyrektor agencji jechał służbowym autem.

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą?
galeria

Lublin: Kto zasłużył na nagrodę gospodarczą? 0 1

Można już zgłaszać kandydatury do tegorocznych nagród gospodarczych przyznawanych przez samorząd Lublina. Są to wyróżnienia dla firm wnoszących duży wkład w rozwój gospodarczy miasta.

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz

Praca za granicą - wskazówki i podpowiedzi. Sprawdź zanim wyjedziesz 0 0

Od lat Polacy korzystają z możliwości legalnej pracy za granicą. Nie brakuje atrakcyjnych ofert, dzięki którym można dorobić, a przy okazji zwiedzić ciekawe rejony Europy. Przed podróżą warto jednak pamiętać o kilku rzeczach, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemności.

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
25 maja 2018, 18:00

Wystawa fotografii "Twarze Japonii" w Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Filia nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie (ul. Lwowska 6) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Doroty Gruszki Twarze Japonii. Wydarzenie odbędzie się 25 maja o godz. 18.

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim
film

Nowa hala sportowa powstanie w Lublinie. W środku sala dla VIP-ów z lustrem weneckim 8 1

Nową halę sportową przy Głębokiej postawi Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który ogłosił właśnie przetarg na jej zaprojektowanie i budowę. Trochę to potrwa, bo pierwsze zajęcia w nowej hali mają się zacząć dopiero w roku akademickim 2020/21.

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej
galeria

Puławy: Zderzenie czterech pojazdów na ul. Piaskowej 3 0

Do zdarzenia doszło przed godz. 15 w okolicach Biedronki przy ul. Piaskowej w Puławach.

Terespol: Miasto apeluje o pomoc dla pogorzelców

Terespol: Miasto apeluje o pomoc dla pogorzelców 1 0

Potrzebna pomoc dla poszkodowanych w pożarze w Terespolu. Dwie rodziny straciły cały swój dobytek.

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty

„Puławy” nadal bez przedstawiciela w zarządzie Grupy Azoty 2 7

Rada nadzorcza Grupy Azoty SA, w skład której wchodzi także puławska spółka, powołała nowy zarząd spółki. Ale w sześcioosobowym składzie nie ma ani jednego przedstawiciela ZA „Puławy”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!