czwartek, 22 marca 2018 r.

Lublin

Budżet Lublina na 2018 rok. Pół miliarda na inwestycje

Dodano: 21 grudnia 2017, 17:55
Autor: Dominik Smaga

W 2018 roku ma się rozpocząć m.in. przebudowa ronda przy Gali. Finał planowany jest na rok 2020
W 2018 roku ma się rozpocząć m.in. przebudowa ronda przy Gali. Finał planowany jest na rok 2020

Wiadomo już, na co miasto wyda w przyszłym roku pieniądze podatników. Radni uchwalili w czwartek budżet Lublina. Wcześniej siedem godzin spierali się o prezydencki projekt. Ci z PiS go krytykowali, ci z PO chwalili. Równie przewidywalny był wynik głosowania: 16 za, 15 przeciw

W przyszłym roku miasto zamierza wydać ponad 2,3 miliarda zł, chociaż nie spodziewa się takich dochodów, tylko nieco mniejszych. Zabraknie prawie 117 milionów i taką kwotę prezydent zamierza pożyczyć.

Na inwestycje pójdzie prawie co czwarta miejska złotówka (23 proc.), ponad 535 mln zł. Z tej puli większość ma być wydana na drogi. – Ponad 58 proc. – mówi Irena Szumlak, skarbnik miasta. W przyszłym roku otwarty ma być nowy odcinek ul. Bohaterów Monte Cassino, przebudowane będą też skrzyżowania Drogi Męczenników Majdanka z Lotniczą i Sulisławicką.

Największą z drogowych inwestycji będzie przebudowa ul. Choiny od Zelwerowicza do granicy Lublina, gdzie powstanie nowa pętla komunikacji miejskiej i dojadą tu trolejbusy. Wszystko ma się skończyć dopiero w 2019 r., tak jak przebudowa ul. Abramowickiej, skrzyżowania Krochmalnej z Diamentową, budowa ul. Dywizjonu 303 i wiaduktów ul. Grygowej. W każdym z tych miejsc prace mają ruszyć już niebawem.

Później, ale też w 2018 roku, ma się rozpocząć wymiana mostu w ul. Fabrycznej i przebudowa pobliskiego ronda przy Gali, których finał planowany jest na rok 2020. Zacząć ma się również przebudowa Al. Racławickich.

Nie tylko drogi znalazły się na liście inwestycji. Jest tu również nowa podstawówka przy Berylowej, chociaż miasto będzie za nią płacić znacznie później, po zakończeniu budowy, która ma trwać dwa lata, a jej wykonawca może być wybrany dopiero latem.

W przyszłym roku powinna się zacząć i zakończyć przebudowa deptaka między Bramą Krakowską a ul. Kapucyńską. Zmiany mają zajść też w Ogrodzie Saskim, gdzie za milion złotych wykonane ma być nowe zadaszenie muszli koncertowej, a 200 tys. zł przeznaczono na odbudowę zniszczonej altany i nową wolierę dla pawi, której nie stało się nic poza tym, że nie podoba się konserwatorowi zabytków, bo miała być tylko tymczasowa. W planach jest rozpoczęcie przebudowy parku Ludowego, czy też szereg mniejszych inwestycji, jak choćby miejsca parkingowe na osiedlach czy place zabaw.

Większość pieniędzy (77 proc.) trafi na tzw. wydatki bieżące. W domowym budżecie oznaczałoby to czynsz, żywność, czy bilety. A co to oznacza w miejskiej kasie? Przede wszystkim utrzymanie szkół, co pochłonie 28 proc. przyszłorocznego budżetu Lublina. To zawsze największy z wydatków miasta. O wiele większy od tych na kursowanie komunikacji (8 proc. budżetu), na utrzymanie Urzędu Miasta (4,6 proc.), albo kulturę (2,3 proc.).

W „wydatkach bieżących” kryją się także diety dla miejskich radnych (998,5 tys.), płace miejskich urzędników (74 mln zł), albo wynagrodzenia w Straży Miejskiej (6,6 mln). Tutaj też zarezerwowane są fundusze na sprzątanie miasta (16 mln), jego oświetlenie (12,8 mln), utrzymanie fontann na pl. Litewskim (700 tys.), miejskiego sylwestra (500 tys.), czy też obchody 100-lecia polskiej niepodległości (3,8 mln zł).

Użytkownik niezarejestrowany
Gość
bo
(59) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (22 grudnia 2017 o 15:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
pisiorki za ciency jestescie, żeby pod***yć w miescie,jedyne co potraficie to niszczyc i ośmieszać sie. idzcie lepiej montować kolejny propagandowy odcinek panoramy, najlepiej z przecieciem wstegi wy już wiecie przez kogo :)
Rozwiń
Gość
Gość (22 grudnia 2017 o 14:35) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
PIS sam zaraz się zagryzie już wewnątrz się podgryzają i oby tak dalej
Rozwiń
bo
bo (22 grudnia 2017 o 14:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
  Dług publiczny Polski przekroczył bilion złotych
Rozwiń
Gość
Gość (22 grudnia 2017 o 14:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
***dluglublina.pl/ - dlaczego zuk tak zadłuża lublin?
Rozwiń
straszne fakty
straszne fakty (22 grudnia 2017 o 13:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To oznacza, że mimo bardzo dobrej koniunktury gospodarczej w naszym kraju, rząd wciąż nie potrafi okiełznać coraz bardziej pęczniejącego zadłużenia. Tylko w tym roku zwiększyło się ono już o 9,72 mld zł, a w porównaniu z czerwcem 2016 roku o 38,16 mld zł.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (59)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!