niedziela, 18 marca 2018 r.

Lublin

Budżet Lublina: Na co miasto chce wydać nasze pieniądze?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 15 września 2011, 20:04
Autor: Dominik Smaga

Prezydent deklaruje kolejną dużą partię remontów dróg (archiwum)
Prezydent deklaruje kolejną dużą partię remontów dróg (archiwum)

Droga dojazdowa do obwodnicy, lotnisko, nowe przystanki, baseny i odnowa Ogrodu Saskiego. To jedne z głównych wydatków, które prezydent wstępnie planuje na przyszły rok. Będą też podwyżki podatku od nieruchomości, czynszów komunalnych i cen biletów ZTM.

Prezydent ogłosił wczoraj założenia do przyszłorocznego budżetu miasta. Nie jest to jeszcze projekt listy dochodów i wydatków, ale dokument, który wiele mówi o tym, czego należy się na tej liście spodziewać.

Wśród głównych wydatków miasta jest dokończenie budowy nowego odcinka ul. Mełgiewskiej, która stanowi dojazd do obwodnicy miasta i stadion miejski przy ul. Krochmalnej. Magistrat będzie też wymieniać wiaty przystankowe, przy wielu z nich mają się pojawić elektroniczne wyświetlacze pokazujące, za ile minut przyjedzie pojazd danej linii.

Ogród Saski do przebudowy

Do przebudowy pójdzie Ogród Saski – na wszystkich alejkach pojawi się nowa nawierzchnia, park otoczy nowe ogrodzenie, rozbudowana ma być też baza wypoczynkowa nad Zalewem Zemborzyckim – tu mowa jest o pięciu nowych produktach i rozszerzeniu sieci kamer.

Magistrat zapowiada też dalsze prace przy uzbrajaniu strefy ekonomicznej na Felinie, budowę nowych dróg na Bursakach, przedszkola ze żłobkiem przy ul. Wolskiej, podstawówki na Sławinie i konktynuację przebudowy Centrum Kultury. Prowadzone mają być też prace przy projekcie Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej.

Choć w dokumencie tego nie ma prezydent deklaruje już kolejną dużą partię remontów dróg. – Chcemy utrzymać obecne tempo remontów – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Określimy, które ulice powinny być odnawiane w pierwszej kolejności – dodaje. Wiadomo już jednak, że przebudowy doczeka się m.in. ul. Łęczyńska.

Miejscy urzędnicy mogą po cichu liczyć na podwyżki płac. – Mówimy o kwocie średnio 100 zł na etat – mówi Żuk.

Będą podwyżki

Podatek od nieruchomości ma wzrosnąć o 5 do 7 proc. Utrzymane będą obowiązujące zwolnienia z tego podatku. Znacznie może też wzrosnąć podatek rolny. Nie wiadomo za to jeszcze, jak może się zmienić podatek od środków transportowych.

Na obecnym poziomie pozostanie opłata targowa. Od kwietnia o 8 proc. miałaby zdrożeć bilety komunikacji miejskiej. Można się też spodziewać podwyżki opłat za żłobki i przedszkola. O 2 proc. wzrosłyby czynsze w lokalach komunalnych.

Ostateczny projekt przyszłorocznego budżetu miasta radni powinni dostać jesienią. I to od Rady Miasta zależeć będzie ostateczny kształt listy wydatków.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
KLERRO
2m CProgr
tepiciel glupoty
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

KLERRO
KLERRO (17 września 2011 o 08:33) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A KLECHY Z K.K. RÓWNIEŻ ULUBIENIEC ŻUKA DOSTANIE WYŻSZY PODATEK OD KLECHOWYCH NIERUCHOMOŚCI CZY NIE,BO TO KASTA PANÓW W RP??!!
Rozwiń
2m CProgr
2m CProgr (17 września 2011 o 08:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[font="Garamond"][size="5"][color="#FF0000"]PINIĄDZE RZUCONE W BŁOTO- wystarczy chodzić ulicami i liczyć zerwane portrety wyborcze, a jak deszcz popada, to wyrzucone pieniądze leżą w błocie, a Premier Tusk proponował rezygnację z naklejek wyborczych!
Aby rozwiązać bezRadny dylemat, to wzorem Jarosława Kaczyńskiego należy ZAMAWIAĆ MSZE ŚWIĘTE![/color]
[/size][/font]
Rozwiń
tepiciel glupoty
tepiciel glupoty (16 września 2011 o 22:20) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
[quote name='axel' timestamp='1316200665' post='534317']
faktycznie - Lublinowi najbardziej POtrzebne są stadiony i baseny, super POmysł żuka
[/quote]


kolejny burak zabral glos, najlepiej nic nie budowac bo wszystko przeszkadza, rozumiem ze lepiej byloby oddac na msze te pieniadze, wtedy byloby ok
Rozwiń
axel
axel (16 września 2011 o 21:17) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
faktycznie - Lublinowi najbardziej POtrzebne są stadiony i baseny, super POmysł żuka
Rozwiń
lubLiner
lubLiner (16 września 2011 o 19:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zakładam, że większość komentujących zaboli wzmianka o podwyżce pensji urzędniczych o ok. 100 zł na etat. Byłoby to bardziej uzasadnione i zrozumiałe, jeśli przejrzystość zatrudnienia i profesjonalizm kadry były zbliżone choćby do tych w Stanach Zjednoczonych, gdzie urzędnicy miejscy faktycznie traktują swoje obowiązki poważnie i znają się na rzeczy (np. przeglądając budżet miasta Phoenix można znaleźć pełną listę płac - nazwa stanowiska z dokładnie wyliczoną pensją!). W Lublinie zapewne sporo urzędników na podwyżki nie zasługuje, ale z drugiej strony, to co mówił Żuk - ciężko ściągnąć za relatywnie niewielkie pieniądze specjalistów od planowania przestrzennego, geodetów czy przygotowujących specyfikacje przetargowe budowy i remontów dróg, a to przecież od ich profesjonalizmu zależy trwałość i jakość wykonania prac, co równa się dobrze wydanym pieniądzom podatników. Niestety, bez gruntownego przewietrzenia urzędu nawet dobrzy specjaliści wsiąkną w ogólną bylejakość i mizerność.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!