piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Budżet Lublina uchwalony. Na co pójdą nasze pieniądze

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 stycznia 2011, 12:32
Autor: Dominik Smaga

Radni, owszem, mieli pewne uwagi do projektu (m.in. brak przedszkola na Felinie), ale zgodnie ocenia
Radni, owszem, mieli pewne uwagi do projektu (m.in. brak przedszkola na Felinie), ale zgodnie ocenia

Jednogłośnie radni przyjęli dziś prezydencki projekt budżetu miasta na 2011 rok. Nikt nie był przeciw, jedynie lewicowy radny, Jan Gąbka wstrzymał się od głosu

Pierwotny projekt budżetu przygotował jeszcze poprzedni prezydent. – Nie nadawał się do przyjęcia – ocenia Sylwester Tułajew, szef klubu PiS. Ale obecny prezydent wprowadził do projektu wiele sugestii radnych, co radni wczoraj zgodnie chwalili. – To trudny budżet, konstruowany przy dużym zadłużeniu miasta i zwiększonych potrzebach inwestycyjnych – mówi Stanisław Podgórski, szef klubu PO.

Radni, owszem, mieli pewne uwagi do projektu (m.in. brak przedszkola na Felinie), ale zgodnie oceniali go pozytywnie. Wyjątkiem był jedyny radny lewicy, Jan Gąbka: - To rozrywanie krótkiej kołdry na strzępy.

W przeliczeniu na mieszkańca dochody miasta wyniosą 4007 zł, a wydatki 4335 zł, w tym 995 zł na inwestycje. Całkowity planowany dochód to 1,4 mld zł, wydatki 1,514 mld zł, z czego 347 mln zł (23 proc.) na inwestycje. Tegoroczne raty miejskich kredytów i pożyczek mają wynieść 69 mln złotych, a miasto zaciągnie dodatkowe 114 mln zł długu. Na koniec roku całkowite zadłużenie miasta ma sięgnąć 55,49 proc. ogólnych dochodów, przy maksymalnym dopuszczalnym ustawowo pułapie 60 proc.

Miasto realizować ma kilka dużych inwestycji, m.in. budowę stadionu przy Krochmalnej.

To właśnie ona była najmocniej krytykowana przez PiS – radni obawiali się, czy miasto temu podoła i czy późniejsze utrzymanie obiektu nie będzie zbyt kosztowne. Są też pieniądze na remonty Teatru Starego i Centrum Kultury, budowę miasteczka rowerowego w Parku Ludowym, 10 mln złotych miasto dołoży do budowy lotniska, wymieniany ma być tabor komunikacji miejskiej i przystanki.

Czeka nas duże przyspieszenie w kwestii dróg.

Ruszy budowa nowego odcinka ul. Grygowej do Drogi Męczenników Majdanka, ul. Do Dysa i Stefczyka, Zelwerowicza od Poligonowej do Koncertowej i Związkowej do Walecznych. Przebudowana ma zostać Krochmalna, skrzyżowanie al. Solidarności z Prusa, Głuska od Kunickiego do mostu.

Będzie też wiele remontów al. Kraśnickiej (Jana Pawła II-granica miasta), Kompozytorów Polskich (Koncertowa-Smorawińskiego), Smorawińskiego (Spółdzielczości Pracy-Chodźki), Koryznowej (Niepodległości-Andersa), Podzamcze (Lwowska-Unicka), Lwowska (Tysiąclecia-Podzamcze). Przy al. Warszawskiej od Zbożowej do granic miasta ruszy budowa chodnika z oświetleniem.

Pieniądze dostały też mniejsze ulice: będzie chodnik przy Cienistej i Krężnickiej (tu także latarnie), przebudowa chodników przy ul. Ułanów, Urzędowskiej, Zagłoby, Harnasie, Karkonoskiej, Koryznowej, Rycerskiej, Czwartek. Przebudowane będą nawierzchnie ul. Guliwera, Cyda i Beatrycze, jezdni i chodnika ul. Wajdeloty wraz z nowymi miejscami parkingowymi, ruszy budowa ul. Przyjacielskiej, Skromnej, Przelot i Sportowej, Domeyki od Diamentowej do Wapowskiego, Granatowej i ścieżki rowerowej wzdłuż Kiepury.

Są też pieniądze na projekt przebudowy ul. Zagłoby i drugiego wyjazdu od Szeligowskiego do Milenijnej. Oraz na inwestycje z udziałem mieszkańców, m.in. Liliową, Połabian, Lubuszan, Szerokie, Stalową, Lędzian, Lipską, Fałata i Hiacyntową. Oświetlone ma być przejście od Samsonowicza do Romera, przejście podziemne pod Orkana, do remontu trafi przejście od Bramy Grodzkiej do Zamku.

W tym roku ruszyć ma budowa nowej szkoły na Sławinie oraz przedszkola ze żłobkiem przy Wolskiej, przebudowa boiska SP 38 i doprowadzenie do niej ciepłej wody, modernizację boiska SP 7 i SP 32, sali gimnastycznej Gimnazjum nr 1.

Są fundusze na rozpoczęcie budowy basenu dla szkół przy Roztoczu, projekt przebudowy basenu Gimnazjum nr 5, modernizację Szkoły Muzycznej, powstaną Orliki przy podstawówkach nr 6, 29 i 52 oraz Gimnazjum nr 2 i szkołach chemicznych przy Racławickich. Od lipca niepedagogiczni pracownicy oświaty dostaną średnio po 100 zł podwyżki.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
gość
KH
llubellak@op.pl
(16) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

gość
gość (29 stycznia 2011 o 10:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Kto to będzie gral na tym stadionie i za czyje pieniądze!
Rozwiń
KH
KH (28 stycznia 2011 o 12:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
No nie dość, że mieszkam w tym durnym mieście, to jeszcze w dzielnicy gdzie się nic nie robi . Nie dosc, że nie wiadomo jak się na prawdę nazywa nasza dzielnica(znajduje się różne podziały przy okazji wyborów, na mapach itp, a są to okolice Trasy Zielonej) to miasto totalnie olało nas mieszkańców. Super super super!
Rozwiń
llubellak@op.pl
llubellak@op.pl (28 stycznia 2011 o 11:48) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
mam nadzieje, że przynajmniej połowa z tych inwestycji znajdzie szczęśliwy finał. jeśli tak, to w porównaniu to tego co było rok temu czy 5 lat temu, czy 10 to i tak będzie postęp milowy. wiadomo, my Polacy jesteśmy niezadowoleni, nawet jeśli budżet dotyczyłby wyremontowania 99,9% ulic w mieście to zawsze znajdzie się kilku takich co akurat mają przerwę w pracy i znajdą tę jedyną jedyną ulicę której budżet nie dotyczy i przez to będą krytykować na maksa. to jak w kabarecie Laskowika z 1980 z Opola " z tyłu sklepu" -
-towaju nie będzie bo tjaktoj się zepsuł
-a ile traktor ma kół
-czteji
-a ile się zepsuło
-jedno
-to nie można powiedzieć, że jedno się zepsuło a trzy są dobre

( bohater tego skeczu r zamieniał na j )
Rozwiń
M
M (28 stycznia 2011 o 10:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I po co wy co 10sek piszecie nową ulice? Wiadomo, ze miescie 80% nadaje sie do remontu, ja też mógłbym wymienić kilka ulic z mojej dzielnicy.. Trzeba czekać na swoją kolei, nie mamy budżetu jak Warszawa.

Mam nadzieje, że z tym stadionem to nie wałki
Rozwiń
wujko
wujko (28 stycznia 2011 o 08:18) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
czy nikt nie widzi co sie dzieje na diamentowej ktorą od poczatku istnienia jeżdzi się jak po "kocich łbach" ??
co roku prowizoryczne łatanie i jezdzi sie tragicznie - jedna z gorszych nawierzchni w Lublinie
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (16)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!