piątek, 23 marca 2018 r.

Lublin

Budżet obywatelski w Lublinie. Co chcą zrobić mieszkańcy? Lista projektów

Dodano: 30 maja 2015, 10:06
Autor: Dominik Smaga

Zweryfikowana lista projektów trafi pod głosowanie mieszkańców
Zweryfikowana lista projektów trafi pod głosowanie mieszkańców

Aż 117 milionów musiałby znaleźć Ratusz, by zrealizować wszystkie projekty, które mieszkańcy zgłosili w tym roku do budżetu obywatelskiego. Projektów jest 209, czyli o ponad 100 mniej niż przed rokiem. Za to pieniędzy do podziału jest więcej, łącznie to 15 milionów zł.

O tym, że pomysłowości mieszkańcom nie zabrało, świadczy najlepiej tabela zgłoszonych projektów. Jest tu napędzana siłą mięśni ładowarka do telefonów w Ogrodzie Saskim, defibrylatory umieszczane w miejscach publicznych, albo pieniądze na dodatkowe kursy nocnych autobusów w porach, w których są najbardziej potrzebne. A także 150 punktów dostępu do internetu w szkołach ponadpodstawowych.

Obywatele na filarach

Fantazją wykazali się też ci, którzy proponują, by filary, które miały się stać (a nigdy się nie stały) jednym z wiaduktów w ciągu ul. Filaretów ubrać w pnące rośliny. Na szczycie filarów miałyby być zabłysnąć neony tworzące napis „LUBLIN”, a przyczółki niedoszłego wiaduktu stałyby się tarasami widokowymi wyposażonymi m.in. w ławeczki.

To jeden z wielu pomysłów na miejsca do wypoczynku. Inny projekt zakłada, że w tym samym wąwozie, w którym sterczą filary powstałaby... fontanna. Wąwóz koło LSM może zyskać ścieżki rowerowe, brakujące dojścia z osiedli i tor treningowy dla psów. Ktoś inny nad zalewem widzi miejsce do grillowania kiełbasek z siłownią pozwalającą te kalorie spalić. Podobne siłownie w różnych miejscach (m.in. Felin, Kalina) widnieją w kilku projektach, a jeden z nich zakłada wręcz całą sieć miejsc do ćwiczeń.

Coś, co może przyciągać i tubylców i przyjezdnych może powstać na Czwartku: to punkt widokowy do podziwiania Starego Miasta wraz z panoramą przedstawiającą widok, który z tego miejsca roztaczał się przed II wojną.

Obywatele na szpilkach

Pomysły na to, by miasto uczynić ciekawszym i barwniejszym sąsiadują ze „ścianą płaczu”, czyli prośbami o nowy bruk, nowy asfalt lub w ogóle jakikolwiek asfalt, choćby i taki „z odzysku”, zdarty z innej ulicy. Taką używaną nawierzchnię chętnie zobaczyliby u siebie mieszkańcy peryferyjnej ul. Grabowskiego. O prawdziwą nawierzchnię proszą ludzie z ul. Biskupińskiej, piesi z os. Błonie chcą chodnika pozwalającego dojść Herbową do Armii Krajowej, a Rzemieślnicza skromnie wyciąga rękę po trzy latarnie, dwa progi zwalniające i osiem miejsc parkingowych.

Z próśb o parkingi można stworzyć długi wykaz: 318 miejsc na Czechowie, 130 koło Głębokiej i Glinianej, 84 przy Szmaragdowej, 68 obok Wiklinowej, 48 przy Junoszy i Szarych Szeregów, 24 przy Dziewanny... Mocno pożądane są też latarnie: przy Bławatkowej, Sielankowej, Serdecznej, Baśniowej, Bajkowej, Bratniej, Kolorowej...

Wśród drogowych projektów znajdziemy także budowę ronda turbinowego na skrzyżowaniu al. Kompozytorów Polskich i ul. Elsnera, sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ul. Bohaterów Monte Cassino i Pana Wołodyjowskiego oraz „szpilkostrada” na Starym Mieście, czyli 400-metrowy (szeroki na 1,5 m) pas nawierzchni pozwalającej chodzić w szpilkach. – Podobne projekty zostały zrealizowane we Wrocławiu i Warszawie – podkreślają autorzy.

Obywatele na rowerach

Bardzo aktywni okazali się rowerzyści. Zgłosili m.in. oświetlenie ścieżki rowerowej wzdłuż Bystrzycy od zalewu do Janowskiej, wyposażenie stacji Lubelskiego Roweru Miejskiego w ławeczki oraz bezpłatny i darmowe hot-spoty, a nawet stworzenie 10 samoobsługowych stacji do naprawy rowerów ze stelażami, kompletem kluczy czy pompką.

Nie brak też propozycji „załatania” luk w trasach rowerowych i sugestii, by stacje LRM ustawić w dzielnicy Zemborzyce, przy ul. Mełgiewskiej, Kasprowicza i Biskupie. Na liście znajdziemy ponadto cały pakiet udogodnień obejmujący, m.in. 200 stojaków przy budynkach użyteczności publicznej oraz 100 w miejscach wskazanych przez mieszkańców.

– Teraz wszystkie projekty muszą przejść ocenę formalną – informuje Piotr Choroś z Urzędu Miasta. Urzędnicy muszą sprawdzić, czy proponowane inwestycje nie znajdą się na terenach prywatnych (a nie mogą) i czy ich koszty zostały dobrze policzone. – Tak powstanie ostateczna lista projektów, które zostaną poddane pod głosowanie – dodaje.

Budżet obywatelski - pełne zestawienie projektów - KLIKNIJ żeby pobrać

Gość
magda
Gość
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 października 2015 o 11:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Zachęcam do głosowania na projekt M-148 Lublin Smart City! Obejmuje on stworzenie na Starym Mieście i w Śródmieściu sieci beaconów – nadajników, które umożliwią m.in. nawigację po tym terenie. Będzie można je wykorzystywać podczas wydarzeń kulturalnych odbywających się równolegle w różnych punktach miasta, np. w czasie Carnavalu Sztukmistrzów. W porozumieniu z Urzędem Miasta, programiści będą mogli wykorzystywać sieć beaconów także do innych, kreatywnych projektów!
Rozwiń
magda
magda (1 października 2015 o 11:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

"Rady Dzielnic skazane są na pieniądze, które otrzymują od Rady Miasta. I tak Ursus na 2015 rok dostanie 154 mln zł. z tej sumy 124 mln zł pochłoną wydatki bieżące, reszta – 30 mln przeznaczono na inwestycje. To mało jeśli zważyć, że samorząd dostaje coraz więcej zadań zleconych przez administrację państwową. Nie idą za tym pieniądze. Łatanie dziury budżetowej stało się codziennością.Warto o tym wszystkim pamiętać składając przedwyborcze obietnice."

Zaproszenie do współpracy (od Pana Żuka) w Radzie Gospodarczej przyjęli następujący przedstawiciele lubelskich firm:
Jan Wielgus – Członek Zarządu URSUS S.A., Dyrektor Oddziału w Lublinie,

Karol Zarajczyk – Prezes Zarządu Ursus S.A.
Jak uważacie dlaczego akurat oni otrzymali zaproszenie do RADY
I kto komu przyznaje kasę miasta? Sami sobie , a potem to już musi wkraczać CBA jak uda się w porę wykryć te machloje. Prywatna firma otrzymuje z naszych pieniędzy takie miliony? Jak założysz sobie obywatelu firmę to też dostaniesz? Nie , nie , nie to nie dla każdego - tylko dla zaufanych.
Co zrobiono z naszym krajem? Płakać się chce.

Rozwiń
Gość
Gość (30 maja 2015 o 11:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"O tym, że pomysłowości mieszkańcom nie zabrało..." Ale kto lub co mialo mi zabrac?
Rozwiń
Gość
Gość (30 maja 2015 o 11:22) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
"Remont ulicy Wiercińskiego"? No super! Ale dlaczego ktoś, kto zgłosił ten projekt nie zadał sobie trudu, aby sprawdzić, że w Lublinie nie ma ulicy Wiercińskiego. Jest WierciEńskiego!
Rozwiń
Gość
Gość (30 maja 2015 o 10:53) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szpilkostrada... :-p
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!