wtorek, 20 marca 2018 r.

Lublin

Budżet obywatelski w Lublinie na nowych zasadach. Więcej pieniędzy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 stycznia 2015, 06:00
Autor: Dominik Smaga

Będzie więcej pieniędzy do podziału w ramach budżetu obywatelskiego: nie 10, ale 15 milionów złotych. Zmieni się też sposób głosowania - ma wyrównać szanse dużych i małych dzielnic. Na opinie w sprawie swoich pomysłów Ratusz czeka do 20 lutego.

Zmianę reguł budżetu obywatelskiego miasto zapowiedziało już jesienią, kiedy ogłaszało wyniki pierwszego głosowania. A te wyraźnie pokazały, że duże dzielnice mają więcej szans. Dużą część tego, co było do podziału, zgarnęły Czuby. Miejscy urzędnicy musieli więc wymyślić sposób na wyrównanie tych szans.

Pod uwagę brane było podzielenie miasta na sześć sektorów, z których każdy dostałby 2 miliony złotych i decydował o ich podziale. Pozostałe 3 miliony złotych miały być przeznaczone na projekty "ogólnomiejskie”. Ale urzędnicy nie zdecydowali się na to rozwiązanie.

- To dodatkowo skomplikowałoby procedury - wyjaśnia Piotr Choroś z Urzędu Miasta. I dodaje, że podział miasta na sektory też niewiele by zmienił.

Za lepsze Ratusz uznał inne rozwiązanie: ograniczenie liczby głosów, które można oddać. W zeszłym roku każdy miał do dyspozycji osiem głosów: można było poprzeć maksymalnie pięć pomysłów z listy małych projektów oraz trzy z listy dużych. W tym roku na każdą z list można będzie oddać tylko po jednym głosie.
- Jeżeli to rozwiązanie okaże się błędne, to będziemy myśleli nad następnymi. Proces kształtowania budżetu obywatelskiego jest procesem wieloletnim - wyjaśnia Choroś.

We wtorek miasto ogłosiło rozpoczęcie publicznych konsultacji w sprawie planowanych na ten rok zasad podziału pieniędzy. Uwagi można słać mailem do 20 lutego na adres obywatelski@lublin.eu, zaś na 18 lutego (Ratusz, godz. 17) zaplanowane jest otwarte spotkanie z mieszkańcami. Na podstawie uwag ustalone mają być ostateczne reguły drugiej już edycji budżetu obywatelskiego.

Miasto zakłada, że pula do podziału wzrośnie w tym roku z 10 do 15 milionów, w tym 7 mln na projekty duże i 8 mln zł na małe. Przy zgłaszaniu projektu konieczne będzie przedstawienie listy z poparciem co najmniej 20 osób w przypadku projektów małych lub 40 w przypadku dużych projektów.

Nowością będzie pula 5 mln zł do podziału w ramach tzw. inicjatywy lokalnej, z której finansowane mogłyby być zadania, którym zabrakło poparcia w głosowaniu.

Kalendarzyk budżetowy
• luty, marzec: ustalenie ostatecznych zasad
• 15 kwietnia - 15 maja: zgłaszanie projektów
• maj, czerwiec: ocena projektów
• lipiec, sierpień: publikacja listy zweryfikowanych projektów
• 1-10 października: głosowanie
  Edytuj ten wpis
Użytkownik niezarejestrowany
igor
anka
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 lutego 2017 o 07:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Głos w sprawie budżetu powinni mieć tylko stali mieszkańcy. Jak to jest, ze student, który przyjeżdża do Lublina na 4 lata będzie nam, stałym mieszkańcom, meblował przestrzeń? Już i tak mamy przez to zapchane parkingi, butelki i pety na trawniku za oknem, brudne klatki schodowe (żaden student jej nie posprząta, bo uważa, że nie będąc zameldowanym na stałe (albo w ogóle) sprzątać po sobie nie musi, dzikie wrzaski po nocach, co jest szczególnie dokuczliwe latem, kiedy otwarte są okna itd.itp. - nagle taki student otrzymuje takie same prawo, jak główny lokator? Rozumiem, że gość w dom, Bóg w dom, ale a nie można pozwalać, aby gość rządził w naszym domu!
Rozwiń
igor
igor (28 stycznia 2015 o 11:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

sprawiedliwe powiadasz? tzn sądzisz, że duże dzielnice mają dokładnie takie same potrzeby jak te mniejsze albo małe? Chcesz by Czechów bądź Czuby dostały tyle samo co ci z Za Cukrownią? Bądźmy poważni

Rozwiń
anka
anka (28 stycznia 2015 o 10:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przydzielenie każdej dzielnicy takiej samej kwoty byłoby najbardziej sprawiedliwe, więc to odrzucono.

Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!