sobota, 24 marca 2018 r.

Lublin

Budżet obywatelski w Lublinie: Wyniki ogłoszą z opóźnieniem

Autor: Dominik Smaga

Ratusz nie zdąży na czas z ogłoszeniem wyników głosowania nad podziałem budżetu obywatelskiego. Zwycięskie projekty mieliśmy poznać jeszcze w październiku. – Będziemy mieć kilka dni opóźnienia – mówią urzędnicy liczący głosy.

Skąd to opóźnienie? – Nie spodziewaliśmy się, że aż tyle głosów zostanie oddanych na papierowych kartach, a nie przez internet – wyjaśnia Piotr Choroś z Urzędu Miasta. – Wyniki internetowe moglibyśmy mieć po jednym kliknięciu, choć oczywiście i je trzeba też zweryfikować. Liczenie papierowych głosów trwa dłużej.

W tym roku odwróciły się proporcje między głosami internetowymi i tradycyjnymi. Poprzednio tych papierowych było mniej (42 proc.), tym razem to one stanowią większość (prawie 64 proc.). W zeszłym roku do ręcznego przeliczenia było niecałe 20 tys. kart, tym razem jest ich prawie 44 tys.

Liczenie głosów i przeliczanie na wyniki też wygląda inaczej, niż rok temu, bo wprowadzony został mechanizm mający uniemożliwić zgarnięcie zbyt wielu funduszy dużym i dobrze zorganizowanym dzielnicom. Tak stało się przy pierwszym rozdaniu, gdy spora część przypadła Czubom.

W drugiej edycji budżetu obywatelskiego obowiązuje zasada, że żadna z dzielnic nie może „wygrać” więcej, niż jeden projekt z listy dużych i trzy z listy małych. Ograniczenia nie dotyczą projektów obejmujących swoim zasięgiem więcej, niż dwie dzielnice.

Ratusz zapewnia, że obliczanie wyników jest już na finiszu. Możliwe, że poznamy je we wtorek, 3 listopada. – Na 100 proc. nastąpi to w przyszłym tygodniu – deklaruje Choroś. Przyznaje, że w tym roku nie ma projektu, który zdecydowanie wyprzedzałby inne pod względem liczby głosów. – Walka jest wyrównana.

W tym roku o pieniądze walczyło 101 projektów małych i 54 duże. Na małe miasto będzie mieć do wydania 8 milionów zł, a na duże 7 milionów. Rok temu do podziału było o 5 milionów zł mniej.

Do głosu byli uprawnieni wszyscy mieszkańcy Lublina, którzy ukończyli 16 lat. Zwycięskie inicjatywy mają być uwzględnione w projekcie budżetu miasta na 2016 rok, a cały budżet będzie musiała jeszcze zatwierdzić Rada Miasta. Projekt budżetu musi być przedstawiony przez prezydenta do 15 listopada, później będą nad nim pracować radni, a ostateczne głosowanie zaplanowane jest na 23 grudnia.

Czytaj więcej o: Lublin budżet obywatelski
Gość
Mieszkaniec
Gość
(4) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (1 listopada 2015 o 21:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Z głosowaniem na projekty to jedna wielka lipa, na os. Przyjaźni mieszkańcy dostawali do skrzynek na listy, formularze z już wpisanym numerem projektu. A był nim chybiony pomysł kierownika osiedla oraz osoby z rady dzielnicy min. (likwidacja kładki dla pieszych nad al. Witosa, o którą kiedyś tak gorliwie zabiegali). Mieszkańcy nie mieli więc żadnej możliwości obiektywnego zagłosowania na to co naprawdę jest potrzebne lub uważają za projekt udany. Przypomina się stare powiedzenie: "towarzysz powiedział że z góry akceptuje wyniki naszych demokratycznych, wyborów o ile będą one zgodne z jego oczekiwaniami". A swoją drogą to ciekawe kiedy zostanie wyremontowany chodnik przy wjeździe na ul. Przyjaźni od strony ul.Łęczyńskiej. i kiedy zostanie założona/posadzona zieleń (drzewa i krzewy ozdobne)po remoncie łęczyńskiej o czym wspominał jeszcze w maju br. szanowny p. Szklaneczka przepraszam p. Kieliszek z ratusza.
Rozwiń
Mieszkaniec
Mieszkaniec (1 listopada 2015 o 06:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dokładnie.Może ktoś z dziennikarzy się tym zainteresuje.Rozumiem zachęcać ulotksmi nagrany projekt a nie wypełniać karty ustalonymi nie wiadomo wg jakiego klucza projektami a mieszkańcy mają tylko wpisać swoje dane.Na Czubach dalej PRL.Wystarczy zapytać mlodego radnego dzielnicy jak zrywano jego plakaty bo nie pasowało...Cyrk
Rozwiń
Gość
Gość (31 października 2015 o 23:41) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czyżby PiS już manipulował przy wynikach??? Nawet tutaj chcą normalnych ludzi oszukać???
Rozwiń
Gość
Gość (31 października 2015 o 22:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jaki to obywatelski, jak spółdzielnia na czubach kołowała mieszkańców drukując wypełniony formularz do głosowania, ludzie chcieli głosować na bliższy sobie projekt a głosowali na bzdurną inwestycję pana prezesa.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (4)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!