wtorek, 20 lutego 2018 r.

Lublin

Budżet obywatelski w Lublinie. Zmieniają się zasady naboru i głosowania

Dodano: 24 lutego 2016, 06:28
Autor: Dominik Smaga

Ustalone są już reguły podziału tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Ratusz przyspiesza nabór projektów, który ma potrwać od 14 marca do 14 kwietnia. Głosować będzie można na więcej projektów, niż teraz. Zmienione będą też zasady głosowania internetowego.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
(fot. Maciej Kaczanowski)
(fot. Maciej Kaczanowski)

Nabór zaczyna się wcześniej za sprawą rad dzielnic, by dzielnice miały czas na zaopiniowanie projektów poddawanych pod głosowanie. To nowość, wcześniej takiej procedury nie było. – Opinia rady dzielnicy nie będzie wiążąca, ale w materiałach do głosowania, które dostaną mieszkańcy, będzie adnotacja o tym jaka była opinia – wyjaśnia Piotr Choroś z Urzędu Miasta.

Nie tylko termin naboru się zmienia. Kolejną nowością jest możliwość zgłoszenia projektu przez internet. Ci, którzy z tego skorzystają i tak będą musieli po wprowadzeniu wniosku do systemu pobrać z internetu listę do wypełnienia podpisami osób popierających projekt i takową listę dostarczyć w postaci fizycznej. O skanowaniu nie ma mowy.

Pod tzw. projektem małym trzeba zebrać 20 podpisów, pod dużym 40 i te wymogi nie zmieniają się w porównaniu z drugą edycją. Nie zmienia się też zasada, że projekty małe to takie, których koszt wynosi od 50 tys. do 500 tys. zł. Zmniejszony zostaje za to maksymalny dopuszczalny koszt projektów dużych. Rok temu górnym pułapem była kwota 1,5 mln zł. Tym razem ma to być 1,2 mln zł. – Mamy nadzieję, ze pozwoli to zrealizować trochę więcej projektów dużych i przyczyni się do tego, by były bardziej rozbite po mieście – mówi Choroś.

Samo głosowanie ma trwać od 1 do 10 października. W tym roku będziemy mogli głosować na dwa projekty małe i jeden duży. Do podziału będzie 15 milionów złotych. Przy tworzeniu listy zwycięskich projektów liczyć ma się liczba głosów, ale z zastrzeżeniem, że na terenie dzielnicy nie może być zrealizowany więcej niż jeden projekt duży i dwa małe. Ograniczenie to nie będzie dotyczyć projektów obejmujących swoim zasięgiem przynajmniej trzy dzielnice.

Zmienić ma się też sposób głosowania przez internet, bo konieczne będzie albo podanie numeru telefonu, na który otrzymamy SMS z kodem do wpisania w formularz, albo dostaniemy kod na podany przez nas adres poczty elektronicznej. Wiadomo za to, że jeden numer lub adres będzie można wykorzystać do głosowania więcej niż jeden raz.

– Jeszcze nie ustaliliśmy, czy będzie możliwe użycie jednego numeru telefonu dwa, trzy, czy cztery razy. Rozmawiamy na ten temat z innymi miastami – podkreśla Choroś. Brak ograniczenia „jeden numer – jeden głos” Ratusz tłumaczy tym, że byłoby ono dotkliwe dla osób starszych, które nie mają telefonu komórkowego, a chcą skorzystać np. z numeru wnuczka.

Przyjdź, zapytaj

Urząd Miasta zaplanował trzy spotkania informacyjne, głównie dla potencjalnych autorów projektów. Pierwsze dwa odbędą się 14 i 22 marca w godz. 17-19 w Ratuszu. Trzecim będzie „Maraton Pisania Projektów” zapowiadany na 1 kwietnia (godz. 17–21, ul. Bernardyńska 3).

Gość
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (24 lutego 2016 o 16:46) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
T o jest jedna z najlepszych inicjatyw prezydenta- dać głos mieszkańcom.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!